nabíjení NIKON EN-EL15

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

nabíjení NIKON EN-EL15

#1 Příspěvek od Stribrnak »

Zdravím
Nemáte někdo povědomost o nabíječkách foťáckých akumulátorů? Mám odešlou nabíječku pro EN-EL15 (Nikon D7000) a mám větší množství nabíječek pro CANON D200. Můžu vzít elektroniku CANON nabíječky a dát jí do futrálu NIKON a doufat, že budu nabíjet? Z nabíječky vedou pouze dva dráty (u Nikon to tak je) tudíž elektronika je v akumulátoru? Nebo po těch dvou drátech chodí nějaká seriová komunikace? Baterka má totiž jestli se nepletu minimálně čtyři vývody.

Díky za konstruktivní názory

Stribrnak

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Doma je Nikon Coolpix P-310 - a nabíjí se přímo origo redukčním kabelem z jakýhokoliv USB zdroje, kterej má kromě napájecích vodičů v USB A portu i zapojený Rx/Tx na nějakou definovanou úroveň. Z nabíječky pro telefony nebo jiný přístrojky, kde nejsou úrovně Rx/Tx definovaný se ani nezapne. Podobně vodotěsnej a nárazuvzdornej Olympus Tough T-810 - ale tomu nevadí, že nemá definovaný úrovně na Rx/Tx, ten přijme za svou jakoukoliv USB nabíječku. Akučko je v obou případech Li-Ion jednočlánek - a u obou značek má vyvedený jen 3 kontakty.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#3 Příspěvek od Osmdesat »

Znám jenom baterky (pro foto i mobil) se 3 vývody, kde ten prostřední (označný T) je vývod termistoru(?), čili žádná inteligence. Na něm bude nabíječka chtít číst určitou hodnotu.
Mám tu nikon coolpix S3000, ten má taky 3vývodové aku.
Prakticky ale lze nabít lionku jen přes 2 vývody. Nabíječka by po dosažení určitého napětí na aku měla sama vypnout. Ale canonská nabíječka, pokud má 3 vývody, potřebuje ještě tu informaci z termistoru. Tu by možná šlo nějak nasimulovat odporem?

USB nabíječky zkratují vývody data + a data –. Tím přístroj pozná, že je připojen na nabíječku a ne do PC.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Osmdesat píše:...
USB nabíječky zkratují vývody data + a data –. Tím přístroj pozná, že je připojen na nabíječku a ne do PC.
No, nevím - ale ten Coolpix pozná "svoji" nabíječku od jiný - to asi jen tak pouhým šlusnutím Rx/Tx identifikovat nepude. Přestože obě dvě (nebo i víc různejch) mají klasika výstup USB A, tak prostě ten Nikon spustí nabíjení jen po připojení k PC nebo NĚKTERÝM VYBRANÝM typům USB nabíječek - tzn. že buď Osmdesat kecá, nebo se ne všecky nabíječky identifikujou "já jsem nabíječka, ne PC" zkratem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Spousta nabáječek nemá mezi datovými USB linkami zkrat, ale nějaký rezistor. Jeho hodnotou si pak přístroj tu svojí nabíječku identifikuje.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Spíš než mezi datovýma vodičema jsem se (kromě připojenýho JEN NAPÁJENÍ) setkal spíš s odporama proti zemi a míň často proti napájení - prostě nějakejch 10k natvrdo určujících na Rx/Tx logickou 0 resp. míň často log. 1.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

USB nema ziadne RX ani TX.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hubert_79 »

EKKAR píše:.....jakýhokoliv USB zdroje, kterej má kromě napájecích vodičů v USB A portu i zapojený Rx/Tx
Tu v titulním dotazu zmíněnou baterku sotva nabiješ z USB.... Nebo za tejden.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#9 Příspěvek od Osmdesat »

Jo, tak částečně jsem kecal. Ale jen částečně.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/USB píše: To recognize Battery Charging, a dedicated charging port places a resistance not exceeding 200 Ω across the D+ and D− terminals.

Takže je tam odpor nepřesahující 200 ohmů. To ale může zahrnovat i odpor o "nule" ohmů, čili zkrat. Tak to dělají asi číňani, aby ušetřili za odpory.

Hubert_79 píše:
EKKAR píše:.....jakýhokoliv USB zdroje, kterej má kromě napájecích vodičů v USB A portu i zapojený Rx/Tx
Tu v titulním dotazu zmíněnou baterku sotva nabiješ z USB.... Nebo za tejden.
Bez snižovače napětí a proudu ji 5 volty přebiješ.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

Bez snižovače napětí a proudu ji 5 volty přebiješ.
Když má 7V? Ta baterka? Koukal jsem na nabíječky baterek do DSLR (7V) a output to má psaný 7,8V a 700 mA.
Nechci se hádat, nejsem úplně "ve svém rybníčku", ale z USB leze míň, ne?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#11 Příspěvek od dobrman »

no, ten aku má dva LiIon články v sérii, tak u toho asi s 5V nevystačíš .... :)
orig nabíječka má výstup 8,4V a 1,2A
Přílohy
nabíječka pro EN-EL15.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Víš, tenhle obrázek a popis, že baterka je Li-Ion dvojčlánek mělo bejt hned v prvotním dotazu. Ty tam něco takovýho vidíš?
Stribrnak píše:Zdravím
Nemáte někdo povědomost o nabíječkách foťáckých akumulátorů? Mám odešlou nabíječku pro EN-EL15 (Nikon D7000) a mám větší množství nabíječek pro CANON D200. Můžu vzít elektroniku CANON nabíječky a dát jí do futrálu NIKON a doufat, že budu nabíjet? Z nabíječky vedou pouze dva dráty (u Nikon to tak je) tudíž elektronika je v akumulátoru? Nebo po těch dvou drátech chodí nějaká seriová komunikace? Baterka má totiž jestli se nepletu minimálně čtyři vývody.

Díky za konstruktivní názory

Stribrnak
Nevidíš. A pak se tady tolik lidí rozčiluje, že se kladou "zbytečný" doplňující dotazy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Hubert_79 »

Mně Karle google funguje. Tobě ne? Když nevím, tak si najdu a pak se "vycením" :arrow:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Opakuju:
EKKAR píše:Víš, tenhle obrázek a popis, že baterka je Li-Ion dvojčlánek mělo bejt hned v prvotním dotazu. Ty tam něco takovýho vidíš? ...
Proč máme furt dělat práci za druhý - i tu, kterou si může každej tazatel učunit sám? Já netvrdil, že I TA JEHO BATERKA MUSÍ JÍT NABÍT Z USB - já napsal, že každej obdobnej přístroj si umí identifikovat TU SVOJI nabíječku - a podle toho se musí postupovat i jinde.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Stribrnak »

Zdarec
Myslel jsem, ze kdyz napisi typ baterie nemusim dale rozvadet ze se jedna o dva clanky po 3,7voltu. Jste tu vesmes odbornici tak i uvedeny aparat mohl asociovat o jakou baterku se jedna. Ano rozhodne jsem nechtel dobijet z USB 8. voltovou baterku. Muj dotaz byl na zamenu elektroniky a typologii vyvodu baterek. Odpovim si sam Canon nabijec ma 4 vystupy a po pripojeni Nikon baterie pouze na + a - nabijeni nezacne. Takze Aritma nastaveno 8V 500mA omezeni a bylo nabito.

Diky Stribrnak

PS: Foto Canon nabijece prilozeno
Přílohy
IMG_6044_2.jpg

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“