Zdroj BEKO Z1j.194-06 z Sencor SCT-3202 TV

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

Zdroj BEKO Z1j.194-06 z Sencor SCT-3202 TV

#1 Příspěvek od Bergerh »

Mám tu TV viz Subj. bliká podsvícení,, protože zdroj při zátěži neudrží napětí.¨
Zdroj je BEKO Z1j.194-06 viz obr.

Když to TV začala děla poprvé tak jsem vyměnil C944 což je C z kterého je napájen IC měnič pro 24V dal jsme tam 100uF místo 22uF a začalo to fungovat , nicméně "oprava" vydržela cca měsíc.
Podařilo se mi najít schéma k Z1J194-08 , zatím jsem nenašel rozdíl oproti 06
https://elektrotanya.com/beko_z1j194-08 ... nload.html

Vlastně jde o dva zdroje, jeden pro +12V 5A a druhý pro +24V 5A, každý zdroj řídí ICE1QS01 což je controllel pro kvazirezonanční měniče http://www.ame.cz/ICE1QS01-_a256791_10699.aspx
Měniče jsou pro rozjezd napájeny z AC 230 přes 100nF srážecí C , odpor a dvoudiodový usměrňovač, při provozu se pak napájí samo z samostatného vinutí transformátoru.
Jinak na tom není nic zvláštního spinaný MOSFET, zpětná vazba přes optron z TL431

Po připojení na 230V se na výstupu zdroje objeví místo +12V jen 11,5V a zdroj je slyšet jako by se neustále rozjížděl. 24V je blokováno, ale v TV pak způsobuje, že podsvícení se neustále vypíná a zapíná podle toho jak se nejspiše i tento 24V zdroj restartuje.
Na napájecích C měniču je u obou změřeno +15V
Prakticky všechny elity ve zdroji jsem zkontroloval na LRC můstku jak na C tak ESR , nejhorší jsem vyměnil i když i ti nejhorší na tom nebyly zas tak špatně.
Nemám po ruce oddělovací trafo a tak se nemohu podívat na průběh signálů na primáru a dochází mi fantazie, čumím do toho jako husa do flašky a nic,
Neřešili jste něco podobného, na co ještě mrknout
Děkuji.

Obrázek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zatiž zdroj místo telkou odporama a podívej se, jestli cykluje taky. Pokud ano, tak se podívej na obvod pro sebenapájení z pomocného vinutí primáru trafa, kondíky, dioda a na diody na sekundáru. Hlavně, pokud jsou na primáru u IO malé elyty, tak je radši alespoň na vyzkoušení vyměň. A může být KO i řídící IO, takové ty závady, že to chcípá jen někdy, nebo třeba po zahřátí, ale jinak to jede, to je lahůdka hledat a parkrát už jsem kvůli tomu některé řídící IO zdroje měnil.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

#3 Příspěvek od Bergerh »

Trochu jsem si s tím pohrál cvičně překontroloval npajecí větve IC, vystupní diody a propíjel co šlo.
+12V zdroj je nejspíš udělán tak blbě, že pokud běží v "standby režimu" , zátěž nižší než 1,5W tak se neustále restartuje , moc jsme nestudoval datesheet řídícího IC, ale uvnitř jsou nějaké časovač, které při absenci odběru zřejmě takto funguji. V každém případě pokud je zdroj zatížen tak jede normálně a na výstupu je +15V, tedy přesně 15.003V. Nejdříve jsme to považoval za chybu, protož zdroj je i na DSP popisován jako +12V ale po proměření odporového děliče je to OK a byl pro tuto TV upraven na +15.
Pokud je na ovládacím pinu zdroje log1 (3,3V) zapne se i druhy zdroj 24V .
Z něj leze 23.47V , obě výstupní napětí jsme prohlédl osciloskopem , je to spínaný zdroj, nějaký bordel tam je ,ale nic extrémního.
Zdroj jsme vrátil do TV a hurá podsvícení stabilní, zadekluji zapnu podsvícení bliká cca 10Hz jak se výpiná měnic pro trubice.
Rozeberu znovu zapnu a nebliká.
Odpojil jsem 24V a použil místo něj laboratorní zdroj,
vypadá to že při 23.2V se měnič podsvícení restartuje prakticky stále, při 23.7V prakticky stále běží.
Měniče pro trubice jsou v plastovém pouzdru pod plechovým krytem, který kryje cely panel a na to dnes už fakt nemám náladu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Podobne so mnou vy*ebaval TV Vestel, kde ubytok napatia na nekvalitnych konektoroch a kabloch spolu s 🤐 navrhom sposoboval vypadavanie menica na t-cone LCD panelu.

Riesil som to napruzenim kontaktov a zvysenim napatia na zdroji (pridanim odporu do delica).

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“