Spojení výstupů autorádia (přesunuto)

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Spojit:

Seriově
0
Žádná hlasování
Paralelně
0
Žádná hlasování
Vůbec, je to blbost
18
100%
 
Celkem hlasů: 18

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

Spojení výstupů autorádia (přesunuto)

#1 Příspěvek od virus97 »

Ahoj, rád bych, kdyby mi někdo zkušenější potvrdil jestli to, co mě napadlo, dává smysl. :lol: Mám autoradio LG LCF600UR, silovou část zařizuje 4x53W MOSFET, tedy výstup na 4 repro. Já mám ale roadster, který má jen 2 reproduktory. Můžu spojit přední a zadní výstup na obou stranách? Teoreticky bych pak měl mít 2x106W, ne? A ještě otázka, jestli spojit paralelně, nebo seriově. Jde mi o to, že bych tim mohl snížit zkreslení při vyšší hlasitosti a taky bych tam mohl dát výkonnější repro. Díky :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

To je pěkná hovadina. Pokud nechceš koncáky odpálit, prostě ty dva výstupy nech nezapojený. Tečka.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Kdo si hraje, nezlobí. Zkus to sám, uvidíš. Akorát si pak nechoď stěžovat, že už si nemáš s čím hrát...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

#4 Příspěvek od virus97 »

MetalGod píše:To je pěkná hovadina. Pokud nechceš koncáky odpálit, prostě ty dva výstupy nech nezapojený. Tečka.
Proč by se měly odpálit? Jestli je na stranách totožný signál (frekvence, amplituda i fáze), což si myslím, že je (pokud si nebudu hrát s fade a balance) tak je přece můžu spojit, ne? Žádný škodlivý proud tam nepoteče, když je shodný napětí. Ale třeba mi něco nedochází jenom :P

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

virus97 píše:Teoreticky bych pak měl mít 2x106W, ne?...
No to záleží na tom, jaké teorie se to týká. Jestli je to podle teorie velkého třesku, tak ano. :wink:
edit: Uvědom si, že to jsou zesilovače třídy D a něco si o tom přečti.
Naposledy upravil(a) masar dne 06 zář 2018, 22:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

virus97 píše:
MetalGod píše:To je pěkná hovadina. Pokud nechceš koncáky odpálit, prostě ty dva výstupy nech nezapojený. Tečka.
Proč by se měly odpálit? Jestli je na stranách totožný signál (frekvence, amplituda i fáze), což si myslím, že je (pokud si nebudu hrát s fade a balance) tak je přece můžu spojit, ne? Žádný škodlivý proud tam nepoteče, když je shodný napětí. Ale třeba mi něco nedochází jenom :P
Když je dáš paralelně a oba signály budou naprosto, ale naprosto stejný, tak maximálně snížíš mrňavoučkej přechoďák na MOSFETech, čili amplituda vzroste ne 1.41x, jak by sis přál, ale nula nula hovnokrát. Tam ale stejný parametry, jako fáze nebo amplituda, zaručit stoprocentně nelze. Co to může znemenat? Jen sem tam ňákej tvrdej šlus.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

#7 Příspěvek od virus97 »

masar píše:
virus97 píše:Teoreticky bych pak měl mít 2x106W, ne?...
No to záleží na tom, jaké teorie se to týká. Jestli je to podle teorie velkého třesku, tak ano. :wink:
edit: Další znalec Ohmova zákona.
Jaká tu je souvislost s ohmovým zákonem? Pro zjednodušení to jde vzít jako 4x zdroj shodnýho střídavýho napětí a tam sčítání výkonů samozřejmě platí, když je dam paralelně, mam 2x tak velkej proud, když seriově, tak 2x tak velký napětí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto. Nic víc nelze poradit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Nekrmte tro(t)lla, panstvo. Tenhle dred je jasným kandydátem na Hvjezdnou Pjechotu až na Koš - doufám, že moderátor hodnej toho označení nechrápe a zasáhne v duchu zachování klidu co nejdříf.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

#10 Příspěvek od virus97 »

Troll nejsem, trotl možná, ale i tak mi tady nikdo konstruktivně nevysvětlil, proč to je hloupost, smést hned něco ze stolu umí každej :? V zesilovačích jsou naprosto běžně tranzistory paralelně, tohle je podobnej princip. Čekal jsem trošku techničtější odpovědí/vysvětlení, přišlo jen povyšování :roll:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Proč Ohmova zákona?
Přece proto, že ta MOSFETové výstupy mjí vnitřní odpor o řád až dva menší, než reproduktory. Což znamená, že sebemenší rozdíl v amplitudě nebo fázi signálů na takto spojených výstupech protlačí z výstupu do výstupu proud přímo destruktivní. Už při celkem nepatrné hlasitosti.
Prostě tomu věř, pravděpodobnost, že splníš podmínky, které by zaručily přežití koncáků, je menší, než 1 %.4
O sériovém spojení výstupů dvou můstků se společným napájením ani nemluvíme, to zčoudne i bez zvuku hned po zapnutí.
Ale, jestli jsi to už zkusil, určitě nám začneš věřit.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

#12 Příspěvek od virus97 »

Děkuju za odpověď, to dává smysl. Zejtra se kouknu osciloskopem na napěťověj rozdíl mezi kanálama

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

virus97 píše:...silovou část zařizuje 4x53W MOSFET, tedy výstup na 4 repro. ... Můžu spojit přední a zadní výstup na obou stranách? Teoreticky bych pak měl mít 2x106W, ne?...
Zatím jsi přišel s myšlenkou, že když vezmeš baterku, připojíš k ní žárovku, tak se rozsvítí. Načež vezmeš druhou baterku o stejném napětí, dáš ji paralelně k té první - a žárovka se rozsvítí dvojnásobným jasem. To asi nemyslíš vážně, že ne ?
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 06 zář 2018, 23:04, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#14 Příspěvek od Milan_F »

Tak si to rádio tim osciloskopem hned neodpal. :lol:

Uživatelský avatar
virus97
Příspěvky: 8
Registrován: 06 zář 2018, 02:00

#15 Příspěvek od virus97 »

ZdenekHQ píše:
virus97 píše:...silovou část zařizuje 4x53W MOSFET, tedy výstup na 4 repro. ... Můžu spojit přední a zadní výstup na obou stranách? Teoreticky bych pak měl mít 2x106W, ne?...
Zatím jsi přišel s myšlenkou, že když vezmeš baterku, připojíš k ní žárovku, tak se rozsvítí. Načež vezmeš druhou baterku o stejném napětí, dáš ji paralelně k té první - a žárovka se rozsvítí dvojnásobným jasem. To asi nemyslíš vážně, že ne ?
Tvrdím to, že z dvou baterek paralelně můžu "sosat" 2x takový výkon, to myslím vážně. O straně zátěže jsem nemluvil.
edit. U paralelního zapojení předpokládám vyměnu repro na poloviční impedanci, jinak to nedává samozřejmě smysl.
Naposledy upravil(a) virus97 dne 06 zář 2018, 23:17, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“