CNC frézka z číny

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

CNC frézka z číny

#1 Příspěvek od danhill »

Ahoj všem.
v tomto oboru jsem naprostý nováček.
Kvůli výrobě DPS jsem si pořídil takovou malou frézu z číny.
Není to nic profi, ale jde o to, že bych se s tím chtěl naučit a pak se uvidí.

Celé to řídí řídící deska osazena procesorem MEGA 328P, myslím,že je to stejný cpu jako používá arduino.
Připojení je přes USB,které řídí čip CH340C (možná G)
Je na ní napsáno WOODPECKER 3.0 GRBL

Obrázek

Celé jsem to sestavil, nainstaloval ovladač (vyzkoušel mnoho ovladačů) , stáhnul jsem si controller Candle (všechny jeho verze).
Ale zkoušel jsem i mnoho jiných controllerů. U všech mám stejný problém.

Ještě upřestím, že v základní desce je nahrán řídící program grbl_v9.0

Po zapnutí se vše tváří, že funguje.
Spustím Candle, nastavím port a rychlost a program se spojí s řídící deskou.
Pokud ovládám jednotlivé osy pomocí Candle, chodí to, fréza se točí, lze nastavovat otáčky a na první pohled není vidět žádný problém.
Ale ta řídící deska sice povely jakoby vykonává,ale už mi zpětně nekomunikuje s Candlem. Posílá nějaké nesmysly, nedefinované znaky, otazníky, místo číslic atp. Ostatně lze to vidět na přiloženém screenu.
At dělám co dělám, zkouším nejrůznější verze ovladačů i controllerů. Vyměnil jsem napájecí zdroj a vyzkoušel všechny USB kabely co jsem doma našel.
Když pak nahraju do controlleru nějaký vzorový gcode a tento spustím. Fréza začne normálně pracovat. Ale pokaždé se v jiném místě zasekne a nic se dál neděje.
Někdy se kousne už na druhém řádku a někdy až na 60tém ... Nejde s tím dělat nic, musím controller i řídící desku restartovat a pak začít znova ...

Vůbec nevím co ještě zkusit, kde co nastavit. Nenapadá vás prosím něco?

Obrázek
Přílohy
mcommunication errors.PNG
m2018-09-18 21.59.34.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Mas spravne (stejne) nastavenou prenosovou rychlost a ostatni parametry prenosu?

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od dreamer »

Jak jsou na tom ty tři drivery pro krokáče? Vypadá to jako Pololu. Na ty se dávaly chladiče i u 3D tiskáren. Na CNC budou zatížené ještě víc. Nepřehřívají se?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Prehrate drivery mu asi nebudou kazit komunikaci. Ale muzes je zkusit vyhodit a spustit program bez motoru, jestli se ti do komunikace neprenasi nejake ruseni od motoru.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Chtělo by to se podívat osciloskopem na RX a TX linky mezi Megou a CH340 ohledně rušení a správné rychlosti. Taky ty linky a vůbec vše kolem MCU prohlédni vizuálně s ohledem na kvalitu pájení. Pokud máš nějaký jiný USB to TTL RS232 konvertor k PC, tak můžeš zkusit odposlechnout TX a RX pomocí nějakého terminálu, jestli tam bude komunikace vypadat OK.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#6 Příspěvek od danhill »

termit256 píše:Mas spravne (stejne) nastavenou prenosovou rychlost a ostatni parametry prenosu?
No, nastavuje se pouze port a rychlost přenosu.
Porty jsem zkoušel všechny na třech různých PC. a rychlost má být nastavena na 115200, stejnou rychlost jsem nastavoval i na ovladači ve správci.Ale zkoušel jsem i všechny ostatní rychlosti ... I podle manuálu se nic dalšího ohledně komunikace nenastavuje ... Některé controllery mají ještě nějaké možnosti, jako Agresive protection atp. jako zkoušel jsem to i v nich různě přepínat,ale nemělo to žádný vliv.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#7 Příspěvek od danhill »

dreamer píše:Jak jsou na tom ty tři drivery pro krokáče? Vypadá to jako Pololu. Na ty se dávaly chladiče i u 3D tiskáren. Na CNC budou zatížené ještě víc. Nepřehřívají se?
JJ, jsou na nich chladiče. Já je pak sundal, abych se právě podíval, jestli mi třeba hrana toho chladiče něco nezkratuje ... Dále jsem řídící desku už pak zkoušel jen bez frézy samotné, tedy bez motorů, takže jsem je zatím zpět nedával ... Ale ikdyž je zcela z desky vytáhnu, stále se to chová stejně ...

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#8 Příspěvek od danhill »

Zaky píše:Chtělo by to se podívat osciloskopem na RX a TX linky mezi Megou a CH340 ohledně rušení a správné rychlosti. Taky ty linky a vůbec vše kolem MCU prohlédni vizuálně s ohledem na kvalitu pájení. Pokud máš nějaký jiný USB to TTL RS232 konvertor k PC, tak můžeš zkusit odposlechnout TX a RX pomocí nějakého terminálu, jestli tam bude komunikace vypadat OK.
No, to by zkusit asi šlo, ale nemám bohužel osciloskop k diskopizici :( ...
Nicméně jsem napsal prodejci, třeba je to skutečně nějaký problém s tou deskou. Tak uvidíme co napíše.
Děsku jsem prohlédl pod silnou lupou, nevidím tam žádné studené spoje, zkraty, nebo tak něco ... Jak říkám, zatím to zkouším rozchodit bez motorů a stále mi ten problém připadá, že prostě deska se s PC spojí, příjímá příkazy,ale nic, nebo poškozené packety posílá zpět ... Napadlo mě vyměnit ten komunikační chip CH340, ale kdyby mi prodejce uznal reklamaci, zase do toho zatím pájet nemůžu víš co.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Mega jede z vnitřního oscilátoru, nebo má krystal? Pokud krystal, bylo by vhodné změřit jeho kmitočet. S Atmelama nedělám, tak netuším, jak dobře mají udělaný UART (oversampling, adaptivní rychlost podle druhé strany atd...) a tudíž, jak často jsou s tím problémy.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#10 Příspěvek od danhill »

No mega samotná vypadá, že nějaký krystal má. Je ale tak malinkaty,že nejde přečíst ani hodnota...
Nicméně jsem si všiml, že klasické arduino ma RS/USB převodník CH340G s krystalem 12MHz, kdežto na této desce je osazen CH340C, který krystal nemá ... Nevím jaký je mezi nimi rozdíl, ale možná by to mohlo souviset s tím, že přes tento komunikátor nelze megu přímo flashovat ... Je v ni nahrán protokol grbl 0.9j , a tohle by mohl možná důvod, proč se mi nepodařilo tento protokol přehrát nebo aktualizovat na 1.1

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Bez toho aniz by ses mrknul na tu komunikaci to bude dost tapani ve tme. Zkus si aspon koupit logicky analyzator za kilo na ebay. Muzes jeste zkouset nastavit tu prenosovou rychlost o chlup min nebo vic a sledovat co to dela, jestli je to v sw mozne.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#12 Příspěvek od danhill »

Tak jsem si od známého zapůjčil USB osciloskop,ale teda jako úplně nevím,co s ním mám zjistit ...
No zkusil jsem ho připojit na RX a pak na TX nožičku CH340C.
Na RX i TX to zprvu vypadá stejně ... Když něco probíhá na osciloskopu se objeví to co přikládám na obrázku. Pak ale TX přestane ... Když pošlu příkaz z kompu, RX reaguje, ale na TX se již nic neobjeví ...
Přílohy
mScreenshot 2018-09-19 12.25.46.png

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Nezapomeň připojit zem sondy a pak nastav časovku tak, aby bylo něco vidět. Má to vypadat nějak takhle: Obrázek Obrázek je samozřejmě ilustrační.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#14 Příspěvek od danhill »

:D
Sakra jak tohle mám z toho dostat :D ...
Mám osciloskop VOLCRAFT DSO-2090 USB ...
Ať klikám jak klikám,tak takový obrázek z toho teda nedostávám ...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Domluv se s někým z okolí, ať se ti na to mrkne. Nemáš na to znalosti a pokud si ty znalosti chceš pořídit, tak budeš muset dost studovat. Neříkám, že to nejde, ale vezme to čas. Případně pro začátek nastuduj základy měření osciloskopem a jak vypadá UART protokol, Google pomůže.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“