Solární sestava k ohřevu vody, princip optimalizéru.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Solární sestava k ohřevu vody, princip optimalizéru.

#1 Příspěvek od mi-ro »

Nainstalovali mi sestavu 8 ks solárních panelů které slouží k ohřevu vody. Každý panel dává max 250W, tedy celkem cca 2kW. Zařízení u 250l zásobníku je krabička pojistek, optimalizér (nutný k dosažení dotace) a ovládací jednotka, zřejmě nějaké SS odpojovače, spojené s termostatem na kotli. Mě zajímá ten optimalizér, který údajně přizpůsobuje nižší výkon panelů ke konstantní zátěži tělesa. Jedná se snad o nějaký pulzní měnič. Nezná někdo bližší funkci tohoto optimalizéru, který údajně zvýší až o 30% výtěžnost panelů. Demontovat nelze, je v záruce a zapečetěný.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Půjde asi o MPPT regulátor - ten umí optimálně využít energii panelu

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

mi-ro píše:optimalizér (nutný k dosažení dotace)
dotace od koho a ve prospěch čeho?

Jak ti spočítali návratnost s dotací a bez dotace?

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Ondra2 »

Vyráběl jsem si to samé pro sebe, můžeš poslat typ nebo foto? Je to ten nejjednodušší mppt regulátor, prostě reguluje výstupní napětí tak, aby udržel panely v bodě nejvyššího výkonu.

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#5 Příspěvek od Petr-II »

Tak tenhle borec bude vědět víc www.oplocky.cz

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Crifodo píše:
mi-ro píše:optimalizér (nutný k dosažení dotace)
dotace od koho a ve prospěch čeho?

Jak ti spočítali návratnost s dotací a bez dotace?
Od státu, v můj prospěch.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od kunc75 »

mi-ro, můžeš uvést, od koho to řešení máš? Uvažuji o něčem podobném, hledám řešení, které nepotřebuje napájení 230V (např. KERBEROS).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Ano, zřejmě se jedná o ten MPPT regulátor. Ten má pouze vstup +- z panelů a opět výstup +-. Tedy žádné další napájení. To ale má druhá krabice, ve které jsou zřejmě ss odpojovače (relé-stykače?) a ty mají pravděpodobně cívky na malé napětí a ty se spínají kontakty termostatu. Kunc75 pošlu SZ.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

A tak by mě zajímalo, jak a zda vůbec ten MPPT regulátor něco dělá. Dnes jsem měřil napětí z panelů a následně za MPPT na tělese a nezjistil jsem žádný rozdíl. Napětí odpoledne postupně klesalo až k nule.
PS a ví někdo, jaký je zásadní rozdíl mezi běžným tělesem ohřívače vody a tělesem na SS proud? Prý velký a nedají se zaměnit!! Jedná se o typ odporového drátu na keramickém tělese. Na pohled nevidím nic stejnosměrného.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#10 Příspěvek od palmalsport »

Topnému tělesu v boileru, je celkem jedno, jestli na něj připojím 230V AC, nebo 230V DC.
Tam je s spíš problém s DC, a to obecně.
:)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

mi-ro píše:A tak by mě zajímalo, jak a zda vůbec ten MPPT regulátor něco dělá.
Za podmínek prodeje, jak jsi o nich psal, by mě to nepřekvapilo, protože to je typická strategie pro jiné cílové skupiny.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

FV panel je proměnný proudový zdroj a ten připojit přímo na pevnou odporovou zátěž moc nejde. Nebo teda jde, ale za cenu hrubě nižšího výkonu. Třeba při polovičním osvitu ( a tedy cca polovičním výkonu) bude na zátěži jen čtvrtina Pmax. Optimalizér většinou funguje tak, že nabíjí vstupní kondenzátor a do zátěže pouští pulzy o šířce podle okamžitého výkonu.
MPPT je doplňková funkce, která ještě trochu zlepší účinnost.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Dva roky a záruka uplynuly. Tak jsme jako správný šťoura odlepil plomby a otevřel tajemný přístroj abych zjistil, co je za ty prachy uvnitř a jak to vlastně funguje páč jak jsem už před dvěma lety napsal, napětí vstupu a výstupu se prakticky nelišila. Uvnitř několik elytů na vstupu i výstupu obvodu, na DPS nějaká poctivá toroidní indukce, na skříni s chladičem spínací FET 47A/600V a rychlá dioda. Diagnostika evidentně žila, neboť LED inteligentně signalizovala různé stavy podle intenzity slunečního svitu. Nebudu to dál rozvádět. Ten FET byl už od samého začátku prostřelený a tudíž celý zázrak za 10k vůbec nefungoval. Po výměně FETu se to chová tak jak by mělo.
..to bude jen ňákej odpůrek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

No, hlavně, že se to vyplatilo.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Ale tak ono to nějak fungovalo. Kdyby ne, reklamoval bych to hned. Panely byly prostě na tvrdo do tělesa. V létě, při plném svitu je to k ničemu. Otázka je, o kolik % se díky tomuto přizpůsobení zvýší účinnost panelů na podzim, v zimě a vůbec v době slabého svitu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“