Pajka PbSn40

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Pajka PbSn40

#1 Příspěvek od termit256 »

Ma pajku oznacenou PbSn40 MTL401/F-SW32 z kovohuti Pribram

Ma to znamenat ze je to 60% Pb a 40 %SN?
Pajka ma subjektivne vyssi teplotu pajeni nez obvykla Sn60Pb40

Je to jen muj dojem dany napr. odlisnym tavidlem, nebo je pomer kovu skutecne opacny?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Dej sem fotku nálepky z té cívky.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Neni tam o moc vic nez jsem napsal, ale budiz.
Přílohy
sss.JPG

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Složení bude 60%Pb a 40%Sn. MTL401- bezoplachové tavidlo.
Pájky 40%Pb / 60%Sn co mám ze starších zásob jsou označené PbSn60.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

K cemu je takova pajka dobra? Predpokladam ze pro elektroniku moc pouzitelna nebude, kdyz normalni je s opacnym pomerem kovu. Je mozne sehnat nekde vlastnosti?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

úvaha je vcelku logická tt cínu je 231°C kdežto dominantního olova 327°C
tedy výkonnější pájedlo, pro polovodiče nepříliš vhodná ale může posloužit k vyhotovení plechové skříňky - stínění zdroje, pouzdra anténního předzesilovače, RIAA korekčáku gramce, jemné klempířině nebo tak něco
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Asi že má pri tom zložení najnižšiu teplotu tavenia a najrýchlejší prechod z kvapalného do tuhého stavu? Na spájkovanie s trasúcimi sa rukami priam ideálna.
Obrázek

OPRAVA:
Tak som sa na to zle pozrel. Aj aj sa mi to nezdalo. Takže najnižšiu teplotu tavenia má bežná spájka 60% Sn 40% Pb a to 183°C. Toto má opačný pomer, takže podľa stavového diagramu na obrázku je teplota tavenia okolo 225°C (podľa Wikipédie okolo 240°C) a väčší prechod medzi tekutou a tuhou fázou. Teda nič pre parkinsona.

Podľa Wikipédie https://en.wikipedia.org/wiki/Solder doslova:
Je určená pre spájkovanie mosadze a chladičov áut. Pre hrubé spájkovanie a tam, kde je žiadúci širší bod tavenia, spájanie káblov, na spájanie olovených potrubí. Na opravu radiátorov a elektrických systémov.
Naposledy upravil(a) samec dne 09 říj 2018, 21:32, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Jake to bude mit mechanicke vlastnosti?
Ja ji zatim pouzival na pajeni ruznych konektoru, velkych elektrolytu apod. Proste tam kde je potreba kydnout velke mnozstvi pajky a bylo mi lito tam davat tu se kterou se mi dobre paji i male veci. Ale nerad bych, aby mi to casem upadlo apod.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Nikoliv, eutektika je kolem 63% Sn ve slitině. Tohle tuhne mezi 235 a 183st. C kašovitou fází, pochopitelně docela závisí na nečistotách. Pokud bys byl objednatel šarže, měl bys v ruce rozbor a bylo by to jasnější.

Tahle pájka je IMHO vhodná na pájení ok na lana velkých průřezů, jinak je docela naprd. Složení pájky a její průměr je vhodné spíš na okapy a podobnou mechaniku, na to má ale zase nevhodné (velmi málo účinné) tavidlo. Když už to měla být laciná pájka na kdovíco, měli do ní nacpat tavidlo MTL4x8.
Přílohy
The-Pb-Sn-phase-diagram.png
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

že by ekonomické zájmy, výrobní náklady ? kolik že stojí (LME) tuna olova versus deficitního cínu ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Tak pochopitelně je to laciná pájka, o něco málo lepší než klasický kalafunový socík. Slušná pájka pro elektroniku mohla stát v době výroby cca o 100-150 Kč/kg víc. Nejde jenom o obsah cínu, ale o celkové složení, tohle bude asi z recyklátů a tedy slušný bordel.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Ondra2 »

Jako dorostenec jsem všechny výtvory pájel nožem nastrouhanymi šupinkami olova ze závažíček na vyvažování disků a klasickou trafo pájkou. Takže neříkejte že je to na nic, na domácí žvýkání je to ok. :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Na cenu se nedivejte, ja to kupoval v nejakem vyprodejovem skladu, i normalni pajka stala stejne, jen u teto civky jsem si nevsiml nalepky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

Ondro, nasekal jsem si malé kousky z klempířské tyčky (neobsahovaly kalafunu) a jednou zkusil použít i střelivo diabolo do vzduchovky - vyprané v techn. benzínu (byly jemně olejované) no a bastlilo se nějak
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Ja som v mladosti nazbieral pri rozoberaní elektroniky asi pol kila spájky. Niektoré plošáky boli dosť nahrubo pokryté. Až by som povedal, že cena spájky nebola rozhodujúca.
Aké zloženie sa používa pri spájkovaní vlnou?

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“