Jak nastavit oběhové čerpadlo?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

Jak nastavit oběhové čerpadlo?

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím , měl bych dotaz. Mám doma krbovou vložku s výměníkem, 1000l akumulační nádrž a radiátory.
Mám jeden okruh krb-nádrž a druhý nádrž - radiátory.
Mám tam 2 čerpadla grundfos alpha2. Potřeboval bych poradit jak nastavit ty čerpadla. Každý má celkem 7 možností a protože nejsem topenář tak nevím co na nich nastavit, aby to bylo co nejoptimálnější. Spínání termostatama mám vyřešený.
Za každou radu dík.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

scorpions-cz píše:...Mám jeden okruh krb-nádrž a druhý nádrž - radiátory...
Kdo ti to tak navrhl? Takže dokud nevyhřeješ nádrž, tak radiátory nebudou topit.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#3 Příspěvek od scorpions-cz »

Horní třetina nádrže, odkud to jde do radiátorů, je natopená za hodinku. Potom už to jde do radiátorů a ještě se stihá dohřívat nádrž.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Mám to udělané tak, že výstup z kotle jde samotížkou přímo do nádrže a zároveň přes duomix do okruhu. Čerpadlo je až za duomixem v radiátorovém okruhu.
Tím pádem primárně vytápím radiátory a až přebytečné teplo jde do akumulační nádrže.
Kotel (spíš kotlík, 14kW) mi vytápí suterén a dvě podlaží o celkové ploše 300m2.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

O tom třícesťáku jsem taky uvažoval, ale není potřeba. Krbovky mají 12KW a takhle to funguje spolehlivě. Problém může být na začátku topné sezony, kdy je nádrž úplně studená. Tam si ale můžu pomoct elektrokotlem přímo do radiátorů. Mám jen přízemní domek. cca 120m čtverečních.
Já už to mám zapojený a funguje to dobře.
Na každým z těch dvou čerpadel je mikrospínač a tím se nastavuje jeho chod. Né jenom rychlost, jak na těch starších, ale i provoz (nějak závislý na tlaku, či co) je tam celkem 7 pozic a mně zajímá co nastavit na čerpadle do nádrže a na čerpadle do radiátorů, aby to bylo co nejoptimálnější.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

Okruh krb-nádrž bych nastavil na konstantní otáčky - co nejnižší, ale nesmí se ani při natopené nádrži a plně rozhicovaném krbu voda přehřívat. Co nejnižší ale proto, aby jednak nerušil hluk, a aby ani při malém výkonu krbu a studené nádrži spaliny na výměníku nekondenzovaly, tj. aby se výměník stačil rozumně ohřát.

Okruh nádrž-radiátory bych nastavil na proporcionální tlak - je třeba vyzkoušet, která z obou možností bude vyhovovat lépe. U dvoutrubkového systému to bude spíš ta vyšší hodnota, u jednotrubkového spíš ta nižší.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#7 Příspěvek od scorpions-cz »

tomasjedno
Dík. to je to co jsem potřeboval. Ještě bych měl jenu otázku. Jak zapojit termostat u krbovek. Jsou tam dvě možnosti.
- Buď do trubky pro termostat určený. Tam mi sepne čerpadlo při ohřátí krbovek a jede stále . vypne při vychladnutí krbovek
- na výstupní trubce teplý vody. Tam můžu nastavit třeba 50st. a čerpadlo mi spíná vždy když je na výstupu voda nad 50. Přijde mi, že takto rychleji natopín horní třetinu nádrže. nevýhoda je v tom jakmile má celá nádrž více než nastavená hodnota, tak čerpadlo jede i při vyhasnutí kamen.
Napadlo mně použít termostaty dva v serii.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#8 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Nevím, jak moc ti bude fungovat mezi krbem a nádrží samotíž. Aby se ti nestalo, že budeš vodu ve výměníku vařit, ale čidlo na výstupním potrubí to nepozná.
Ideální by bylo dát jedno čidlo do výměníku v krbu, druhé čidlo na trubku vratné vody, a oběhové čerpadlo spínat, jakmile je první čidlo např. o 10 ºC teplejší než to druhé. To ti vyřeší start i stop čerpadla.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

Ta zpátečka mně nenapadla.
Pokud bych ale dal na výstupní trubku co nejblíž ke krbu termostat, řekněme nastavenej na 50 tak by k varu ve výměníku nemělo docházet.
Jde mi o to abych do nádrže valil vodu aspoň těch 50st.
Termostat v krbu se mi ohřeje po pár minutách, ale voda ještě nebude mít ani 40.
Ten termostat v krbu není ve vodě, je tam na něj sólo trubka, ale v suchu.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#11 Příspěvek od vicious »

My máme termostat na výstupe z výmeníku, priamo na rúre asi 1m od osi výmeníku. Je to typ, čo sa k rúre prichytí eskapáskou. Tento termostat spína čerpadlo, ktoré potom ženie vodu (nastavené odhadom na cca 60°C) priamo do radiátorov. K varu by mohlo dôjsť jedine pri výpadku elektriny.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#12 Příspěvek od scorpions-cz »

To jo. Ale já mám krbovky do nádrže a pokud natopím nádrž třeba na 80st. a termostat na výstupu mám na 55st. tak mi potom čerpadlo žene vodu přes krbovky i po jejich vychladnutí.
Proto přemýšlím o dvou termostatech.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#13 Příspěvek od Mirda »

Jeden termostat na trubku výstupní a druhým hlídat teplotu spalin když dohoří palivo vypne.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#14 Příspěvek od scorpions-cz »

Tak nějak jsem to myslel, dva termostaty do serie.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“