Posílení solární elektrárny větrnou turbínou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Posílení solární elektrárny větrnou turbínou

#1 Příspěvek od tomas001 »

Chystám se instalovat solární ostrovní systém. Má teoretické maximum kolem 1300 W, ale je jasné, že v zimě udělá podstatně méně.
Nechci z něj odebírat žádné velké příkony, bude tam připojen trvalý příkon řádově v několika desítkách wattů. Přesto by např. pro zimní měsíce mohlo být výhodné pro jistotu nainstalovat sezónní dočasnou "posilu" v podobě větrné turbíny s malým výkonem, např. 200 W.

Jde o regulátor. Nepodařilo se mi najít žádný regulátor, který by měl vstup 1300 W solar a k němu menší vstup vítr. Vždy to bývá obráceně. Ostrovní systém, který hodlám koupit, má běžný MPPT regulátor s jedním vstupem pro panely.

Napadlo mě takové "vietnamskočínské" řešení: Výstupy z větrného generátoru pustím do třífázového usměrňovacího můstku a přes diodu ho paralelně spojím s panely, takže na výstupu tohoto celku bude vždy napětí toho ze zdrojů, který bude zrovna dávat vyšší napětí. Jako prevenci kmitání to případně doplním ještě o kondenzátor. Takže když na panelech poklesne napětí, může je nahradit turbína. Samozřejmě, pokud bude svítit slunce, může turbína jet naprázdno, což by mi až tak nevadilo.

Otázka je, jestli k té turbíně nebude třeba doplnit třeba ještě step down/up měnič, nebo jestli to celé není úplná kravina. ;-)

Uvítám k tomuto tématu jakékoliv nápady, tipy, připomínky a rady. Díky!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#2 Příspěvek od houmr »

Na téma ostrovní napájení byl zajímavý článek i s různými grafy před lety v Reportérovi AŽD. Nejdříve to napájeli jen solárem, pak přidali větrnou turbínu, nakonec stejně museli přidat palivový článek. Zkusím to najít.

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Generalsound »

Další malej regulátor? Výstupy paralelně určo spojit pujdou..Beztak je tam baterka, ne?

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#4 Příspěvek od houmr »

Počítej, že pokud budeš mít konstantní odběr, stejně myslím kolem listopadu a prosince budeš mít takové propady v dobíjení, které nevykryje ani předimenzovaná baterie s předimenzovaným panelem. Zatím jsem ten článek nenašel, ale co si vzpomínám, tak tam měli ty méně účinné panely, co si ale dokáží lépe poradit se zataženou oblohou a osazené pod úhlem, který dává největší výkon kolem zimního slunovratu. Pak přidali větrnou turbínu, která tomu ale moc nepomohla. Nakonec tam ještě dali nějaký palivový článek, který dokryl ty místa bez energie. Byl tam mj. graf, který ukazoval kolik co který měsíc vyrobilo energie.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Usměrňovač ze 6 diod se na tohle normálně používá(regly od feinschmackerů maj 6 tyristorů a obvody k nim),ale tady stačí těch 6 diod třeba 40A/200V a jedna ze plusu od panelu.Regulátoru baterky to bude dodávat podobně jako panel,ten kond(pár mF na 63-100V-,asi by 6m8 na 80V- stačil) k usměrňovači se dává hlavně pro nízký otáčky při slabym větru(podle GPS umístění vrtule a větrech tam),když generátor má nízkou frekvenci a napětí je zvlněný domrtě i za 3F usměrňovačem(proto třeba maj novější auta 6F altík s 12 diodama,aby dobíjely i na volnoběh)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Jeden můj známej se s tím moc nepatlal a strkal napětí z dynama větrný elektrárny do volnýho string vstupu solárního měniče Piko. Tak dlouho si na něj stěžovali závistiví sousedi, až mu KHS zařízla kvůli "rámusu" větrák používat.
Ale stejně to prý nemělo předpokládanej efekt, za šera a v noci obvikle nefouká.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“