Termoadapt cerpadla

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

Termoadapt cerpadla

#1 Příspěvek od Jamesbond007cz »

Ahojte, potrebuji ubastlit neco jako Termoadapt do kotelny na tuha paliva aby nedoslo k prehrati pece.

Pri 25° zapne cerpadlo, pri 50°prepne na rychlost 2, pri 80°prepne na rychlost 3 a pri 95° sepne premosteni menice a pusti naplny vykon ventilator sahary.

arduino atmel attiny ci cokoli jine.
Přílohy
TOMAS KOTELNA.JPG

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Vzhledem k požadavkům na spolehlivost systému bych asi použil nějaký průmyslový termostat a havarijní ochranu nad 95°C zdvojil použitím mechanického termostatu, který v případě selhání elektronického zajistí spuštění plného chlazení jen sepnutím svého kontaktu, klidně s použitím přídržného relé, takže havarijní chlazení pak pojede až do zásahu obsluhy. S přehřátím takového systému není sranda, tak hlavně opatrně.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Taky bych to tak resil, ty bimetalove kontakty na ruzne teploty koupis za dvacku na ebay. Bude tu urcite spolehlivejsi nez arduino.

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#4 Příspěvek od Jamesbond007cz »

ta hej, ale takhle musim mit 4 spinace a kazdy nastaveny na jinou teplotu, to nevadi.

ja chtel do jedne jimky dat snimac a bylo by to vse v jedne krabici

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Kdyz tam das treba tohle, do jimky to snad nacpes.
https://www.ebay.com/itm/5Pcs-N-O-Bimet ... :rk:1:pf:0

Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od Rolan »

Klasický bimetal by stačil přiložit na trubku s teplovodivou pastou a přitáhnout páskou.
https://www.ebay.com/itm/2pcs-Temperatu ... :rk:3:pf:0

Při použití Arduina, bych tam minimálně jeden, jako pojistný dal.

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#7 Příspěvek od Jamesbond007cz »

tak urcite bych tam jako posledni zachranu dal mechanicky spinac

ale i tak jsem mel predstavu trochu vic elektronickou

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#8 Příspěvek od VASEK_W »

Já ty "elektroniky" do kotelen a výměníkových stanic bohužel opravuji :-( Má dobrá rada nad zlato zní: čím méně elektroniky tím lépe !!! A odolá to pak i atomovému výbuchu, což tedy takové Arduino nedá ani náhodou. O přepětí a špičkách v síti ani nehovořím :-( Doma mi mohou sloužit jen jednoduché věci. Nejsem petrolejový magnát a otrok, abych pořád něco opravoval, nebo nechával za draho opravovat. A ještě je jedno "trefné" přísloví: kdo má na opici, musí mít i na banány!!!
Tož asi tak,
Vašek

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#9 Příspěvek od Jamesbond007cz »

Jen chci elektronicky prepinat rychlosti cerpadla. Co je na tom? takoveto veci maji cerpadla Grunfos bezne, jenze stoji 800euro+ navic ony maji Autoadapt ne Termoadapt kdy se rychlost proudeni media prizpusobuje teplote.

I cerladlo za 40euro to muze umet
Přílohy
detail odebraneho prepinace rychlosti
detail odebraneho prepinace rychlosti
Naposledy upravil(a) Jamesbond007cz dne 01 lis 2018, 13:28, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Mám tu na spínání pomocnýho oběhovýho čerpadla "příložný termostat" SALUS PC11W. protože čerpadlo je pomocný a nemá vyvedený rychlostní stupně, tak se mi jen zapíná a vypíná. Při teplotě 37°C naskočí pod 35 vypne. Rychlost mám na 2 tupeň, což na vyhnání vody z radiátoru stačí.
Dle návodu by to mělo občas protáčet čerpadlo i když se netopí..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Jamesbond007cz píše:...takoveto veci maji cerpadla Grunfos bezne, jenze stoji 800euro+ navic...
...I cerladlo za 40euro to muze umet
Ten cenový rozdíl zahrnuje mimo jiné i náklady za všechna čerpadla zničená při zkouškách bezpečnosti a spolehlivosti.
Jestli si troufneš jít cestou vlastní konstrukce, počítej i s tím, že nebudeš mít kliku hned napoprvé, ale třeba ani napočtvrté. Když pak posčítáš, kolik tě to stálo, zjistíš až nepříjemně často, že by hotové čerpadlo přišlo levněji...

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#12 Příspěvek od Jamesbond007cz »

ja sice neumim navrhovat plosne spoje, ale jeden snimac, nejaky jednocip, a 4 vyvody s naprogramovanou hodnotou + mechanicka pojistka, to hadam neni az takova veda

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#13 Příspěvek od Jamesbond007cz »

je tu vekdo kdo by umel navrhnout zbytek schemy? tj jedno cidlo a 3 programovatelne vystupy?. :oops:

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#14 Příspěvek od Pikofarad »

"cerpadla Grunfos stoji 800euro"

Kde jsi nabral takové ceny?Letos jsem kupoval Grundfos ALPHA2 25-60 130 mm 4 511,00 Kč to samé jen montážní rozteč 180mm a to bylo za 3600kč.Oba s autoadaptem.Na čerpadle bych nešetřil,původně mi namontovali jakési hlučné šmejdy asi tak za 50€ ,bralo to 60W.Tyhle Grundfosy od 8 do 17W.A neslyším nic,komár je hlasitější

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#15 Příspěvek od Jamesbond007cz »

https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=Grundfos+MAGNA3

Faktem je, ze ze se ponekud odklani diskuze od toho, o co jsem chtel pozadat tu, cize o schema zapojeni nejakeho jednocipu s jednim senzorem a tremi programovatelnymi vystupy.

Čerpadlo má sice tři rychlosti ale jen ručně přepínatelné. Ja chci regulaci otáček tohoto čerpadla nahrazením prepinace elektronikou kterou poptavam tu. Nová čerpadla Grunfos s elektronikou, se na tuto funkci nehodí (meni prutok na zaklade mnozstvi otevrenych radiatoru nikoli na zavislosti od teploty vody v systemu) a tak hledám způsob, jak to vyřešit

mohl by to prosim nekdo zkusit?
Naposledy upravil(a) Jamesbond007cz dne 03 lis 2018, 22:50, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“