Hledám SW pro TimeBaseCorrection

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Hledám SW pro TimeBaseCorrection

#1 Příspěvek od Hill »

Nevíte někdo o nějakém, pokud možno free, pluginu nebo programu, který by uměl automatickou korekci fáze TV řádkových impulsů z VHS?
Videograbbery, které jsem zatím zkoušel, nic takového v obslužných programech nemají. A nemají ani vestavěnou funkci zkrácení časové konstanty synchronizace, jakou mívaly televize, prostě obraz se vlní, jako na televizi bez této možnosti.
Přiložená ukázka je ze záznamu původně pořízeném a sestříhaném na profi zařízení, před záznamem na VHS zjevně s vykompenzovanou časovou chybou. Sestřihy z amatérských analogových kamer jsou na tom ještě daleko hůře, jak si to kdo a na čem zkopíroval, každopádně prvotní záznamy jsou většinou několikrát přemazané. Ty kopie další analogový přepis nesnesou, aby se z nich vybralo to podstatné pro digitalizaci. Nechat kvůli tomu s korekcí nechat digitalizovat 160 hodin videa, to přijde dost draho (ta sportovní taška obsahuje 54 kazet, většinou tříhodinových, několik čtyřhodinových, stopáž záznamu na nich jen odhaduji, ale naprostá většina času jen nudí a neříká nikomu nic), aby se z toho vybrala hodinka či dvě, které má smysl archivovat.
Proto sháním TB korektor na už digitalizovaný záznam, jestli ovšem něco takového existuje, ať nemusím trávit hodiny a hodiny u opakovaného přepisu přes analogový HW korektor. Leda by mi nezbylo nic jiného.
Vždycky si u toho vzpomínám na Admiru A8G1, kde se muselo pečlivě zvážit, co a jak dlouho můžu točit: na jedno natažení asi 20 s záznamu, délka jedné strany cívky asi 1'40", na celou cívku tedy tři minuty a kousek. Stejně dlouho vystačil i film v kazetách do modernějších kamer, rozhodně to nevedlo k plýtvání časem, trpělivostí ani bdělostí diváka nad dlouhými nudnými záběry.
Novějšíí technologie vlastně zbořily časové omezení délky jednoho nepřetržitého záběru. My jsme se s tím omezením vyrovnali a většinou nám to zůstalo. Pád původního omezení vlastně vyhovuje dnešním omezeným, kteří to původní omezení neznají...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Podla mna s tym uz po digitalizacii nejde urobit nic rozumne.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#3 Příspěvek od Osmdesat »

Pokud umíš s avisynthem, zkus AviSynthový plugin Dejitter http://www.avisynth.nl/users/vcmohan/De ... Jitter.htm.
Korekce fáze u jednou zachyceného videa ale je problematická, protože už v něm není synchronizační pal-složka a v samotném obrazu se není pořádně čeho chytit.
Pokud je jitter v rozumných mezích, asi je lepší se na to vybodnout. Prostě tyhle poruchy prezentovat jako "vintážní fičůru", podobně jako jsme zvyklí, že staré filmy "prší".

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Hill píše:...Přiložená ukázka je ze záznamu...
KDE?
:wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tady je (pardon, zapomněl jsem přibalit).
Nepředpokládám, že zdigitalizovaný a už uložený obraz půjde ještě nějak srovnat, měl jsem na mysli samozřejmě jeho zarovnání během načítání z videograbberu. Ovšem jestli to musí podporovat přímo ten grabber, tak jsem stejně v háji.
Ten DeJitter plugin do AviSynthu se řídí začátkem viditelného řádku, což je problém - nejméně polovina času má tu levou stranu oříznutou nástrojem na odstranění roztřeseného držení kamery. Tak se opravdu nemá čeho chytit...
Přílohy
plapolani_VHS.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Hill píše:Ovšem jestli to musí podporovat pøímo ten grabber
Ano, musi. Programy dostanu od driveru uz hotove obrazky.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Ještě nějaké tipy:
http://avisynth.nl/index.php/Stab
http://foro.doom9.org/index.html?/captu ... eaker.html - Virtualdubový plagin, pokud máš zachytávač s čipem BT8x8, pro nastavení rozšířených parametrů zachytávání.
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=162832 Zachycení videa včetně HSynce.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Díky, zkouším to nainstalovat na Vistách, uvidíme, jestli v tom rozchdím USB grabber Silvercrest. VG2010, je dobře zalepený, kuchat ho nehodlám. Představuje se jako ITE Video Grabber, umí jen rozlišení SD 720x576, MPEG, obarvení rozeznává PAL, SECAM i NTSC, ale víc info o něm nemám.
Ale určitě nejsem jediný, kdo tento typ má, a třeba se někdo dovnitř už podíval.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Z VHS jsem graboval přes kartu s Philipsáckým SAA7135 a FlyTV, ta se poměrně chytala, TBC jsem nepotřeboval. Zas měla mouchy se synchronizací obrazu se zvukem, často to končilo nahrávkou se vzorkovačkou 47999 Hz :-)
Pak jsem pro nahrávání začal používat DVD rekordér, v mém případě Sony RDR-HX520. Ten snímkovou paměť má a vstupní obvody se chovají dost slušně a svižně pro nahrávání z VHS. Ale 7135 měla o něco ostřejší obraz.
Nejlepší je sehnat lepší VHS se zabudovaným TBC.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

xsc píše: Nejlepší je sehnat lepší VHS se zabudovaným TBC.
Jako třeba Panasonic NV HS 1000? :lol: Jestli ho Hille opravdu potřebuješ, tak si přijeď, půjčím Ti ho. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

Hezký stroj. Pro daný účel ideální.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “