Unitra AMATOR2 - přeladění na CCIR

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Unitra AMATOR2 - přeladění na CCIR

#1 Příspěvek od ronoda »

Mám tento kousek ve velmi zachovalém stavu, samozřejmě s oirt.
Potřebuji poradit s přeladěním na ccir. Na polských webech jsem něco našel, ale většinou to řeší třemi cívkami a nebo konvertorem. Z polština spíš tuším než vím, o čem píší. Přidávám schéma, a děkuji všem kdo na to obětuje svůj čas:-)
Přílohy
Zajímavý "integráč" z roku 1983
Zajímavý "integráč" z roku 1983
Unitra  AMATOR 2 vstup.jpg

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#2 Příspěvek od miroja »

Ak ti to pomoze, posli mi ten polsky text, pokusim as ti to prelozit.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#3 Příspěvek od ronoda »

miroja*** díky, tak třeba tohle: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3245479.html
nemusí to být doslovně, stačí které kondíky odstranit, a u kterých provést výměnu za jiný.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Jestli nezachováš radši rádio jako celek, s konvertorem, tak:

místo C124 20pF tak 8 až 12 pF, místo C 110 taky tak polovinu, místo C104 cca 18 pF, s jádry a trimry zatím nehýbat a zkusit rozsah přeladění.
Pokud nebude výrazně odlišný od potřebného, tak optimalizovat velkosti paralelních kapacit vstupu a směšovače, postup ladění superhetu do souběhu tříbodově asi znáš.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#5 Příspěvek od miroja »

Tak skusim volny preklad :-)
Prla info z netu som odstranil C104 (33pF); C110 (24pF); C124 (20pF). Nechcelo sa mi vstupku vyletovavat, tak som ich jednoducho vycvakol.
Kondik C125 (10pF) bolo treba vymenit za 5,1pF, ktory v obchode nemali, dal som 5,6pF. Dalej tam popisoval chybu, ze nasjkor kondik zapojil zle...
Ked som sa to snazil zladit, podarilo sa mi najst stanicu na zaciatku I konci stupnice, nastavovanim cievky L106 a trimra signal bol tiez dost silny aj vdaka doladeniu dalsimi cievkami/trimrami.
Cely problem je v tom, ze okrem ineho pocut aj velke sumy (rosenie). Ako to odstranit? Moze to byt pricina v nepresnej capacite C125 (za mna nie, skor tam ma nejake harmonicke oscilatora),

Zvysok neskor...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jenomže ono se neladí na maximální citlivost až na začátku ani až na konci stupnice, lepší je ladit souběh kolem 91-92 MHz (L101 a L104) a na 103-104 MHz (C102 a C108).
Pochopitelně se přitom předpokládá, že změnou L106 a C122 byl přeladěný oscilátor do rozsahu stupnice.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#7 Příspěvek od ronoda »

Ještě fotka
Přílohy
amatorFM.jpg

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od pepik9 »

electronic.blox.pl/resource/Przestrajanie_glowic_UKF.doc

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#9 Příspěvek od Hifista »

Tady je popis přeladění z polského pramene. Mám zkušenost s několika přeladěnými polskými radiopřijímači, vždy s velmi dobrým výsledkem. Pokud tazatel tápe v polštině, tak jenom krátce:
vyštípneme kodenzátory C104, 110, 124 (označené černě). Kondenzátor C125 odstraníme tak, aby zůstaly konce přívodů. Na ty přiletujeme kondenzátor 3,3pF.
Při vypnutém AFC usadíme oscilátor do pásma regulací C122 na konci (108Mhz) a dole L106 (87Mhz). Vstupní obvody doladíme na nejsilnější příjem na horním konci pásma C108, 102. Dole pak cívky L104, 101.
Přílohy
Przestrajanie Diora Amator 1 2 3_1.jpg
Przestrajanie Diora Amator 1 2 3_2.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od ronoda »

Díky moc za rady, vlastně podrobný návod :wink:
Nenašel jsem nový 3.3 tak musím koupit. Ještě mrknu do "špajzu" jestli nebude na nějakých popsaných deskách. Pak dám vědět, jak jsem dopadl.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#11 Příspěvek od ronoda »

Tak podle vašich rad přeladěno. CCIR je v pořádku, 98MHz uprostřed stupnice. Podle sluchometru naladěno a líbí se mi. To pozitiva.
Jinak AFC je nefunkční, při zapnutí se příjem zhorší. Ale největší problém je , že u toho triálu jde ztuha hřídelka, protáčí se ladění. Při zjištění, že to jde přes devět kladek, teda ty co jsem viděl, jsem to zatím odložil. Je to krásný retro kousek.
-Díky za rady (palec nahoru)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

ronoda píše:...Jinak AFC je nefunkční, při zapnutí se příjem zhorší...
To může být tím, že jsi oscilátor přeladil "málo" a stanice přijímáš "zrcadlově". Potom AFC funguje opačně, t.j. při přelaďování stanice před správným naladěním "uskakují". Obzvlášť efektní je to u silných stanic.:wink:

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od ronoda »

masar*** je to možné, protože je to vše nastaveno jen na ucho, bez měřáků. Ale to mě pak překvapuje, že i při nezapnutém AFC je příjem čistý a nikam to neujíždí. C125 jsem vyměnil za 3,3pF Mnohem větší problém je ta zatuhlá hřídel toho triálu, bohužel to bude muset všechno ven:-(
EDIT*** když bych k oscilátoru připojil digitální stupnici z jiného radia, tak by to u známé stanice (např. u nás Country radio 96.9) ukazovalo špatný kmitočet?
EDIT2*** ..."přeladil málo"... Hliníkové jadýrko jsem vyzkoušel po celém závitu a jiné vhodné místo není. Znamená to, že C124 nestačí jen odstranit ale zaměnit na 10pF, jak psal Crifido, nebo šáhnout na závity cívky?
Naposledy upravil(a) ronoda dne 14 lis 2018, 10:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#14 Příspěvek od miroja »

ronoda píše:.. když bych k oscilátoru připojil digitální stupnici z jiného radia, tak by to u známé stanice (např. u nás Country radio 96.9) ukazovalo špatný kmitočet?
... o 10,7 Mhz ...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Konkrétní hodnota kondu pro rezonanci závisí na kapacitě toho triálu a na velikosti indukčností. Frekvenci oscilátoru zjistíš jiným funkčním tunerem, někde uprostřed pásma oscilátor o tu mf výš na dvacet centimetrů prutovkou zachytíš.
Hliníkový jadýrko je jen v oscilátoru? hliník je diamagnetický, běžně jsou tam vf ferity (snižujou kmitočet)

Rádia s OIRT měly paralelní kapacitou úmyslně menší přeladění, protože OIRT má poloviční šířku než pásmo CCIR.
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 14 lis 2018, 10:30, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“