Termostatický spínač.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

Termostatický spínač.

#1 Příspěvek od Xeon_sk »

Mám kotol Atmos. Na spínanie chodu vetráka, ktorý podporuje horenie dreva, je použitý termostat s otočným gombíkom. Normálne by sa mala dať nastaviť teplota spínania až 100 st. C.
Momentálne, pri max. otočení doprava vypína vetrák pri cca 88 st. C. Je to málo, potreboval by som nastaviť aspoň 92 st. C.
Mohol by niekto skúsený poradiť, či existuje možnosť jemného doladenia?
Přílohy
Atmos kotlový termostat.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Kup za 3 kila novej, nejakym stouranim se v tom nejspis vubec nic nespravis, jen nadelas potencialne mnohem vetsi skodu.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#3 Příspěvek od Xeon_sk »

Tento je nový. Bol odporúčaný ku kotlu Atmos, tak som ho kúpil cez internet.
Na origo je uvedených 95 st. C, na novom iba 90 st. C. Myslel som si, že to pôjde nastaviť, lebo už je dosť zima. Ale skúsim sa za tým ešte pozrieť po normálnych predajniach.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Co je tam za "díru" mezi těma dvouma vývodama vedle sebe?

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#5 Příspěvek od Xeon_sk »

V tom otvore býva spravidla skrutka na ovládanie mechanického predpätia
kontaktov aby hbitě cvakali. V tomto prípade tam je hladká kovová plocha.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Tak někdy ten "dolaďovací" šroub bývá na konci té hřídele.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#7 Příspěvek od Xeon_sk »

V osi ovládacieho hriadeľa je otvor a niekde hlboko vo vnútri je vidno zákápnutý šrób. Otvor má Ø2,2 mm a musí sa použiť šroubovák z hodinárskej súpravy. Bohužiaľ nejde s tým ani hnúť, možno to treba trochu zahriať.
Namontoval som tam núdzovo termostat z elektrického bojlera. Nejde síce nasadiť knob, oska je o 3 cm dlhšia, ale "ide" do 92 st. a Δt má iba 4 stupne oproti 6 st. čo má ten, ktorý som vymontoval.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#8 Příspěvek od vicious »

xeon: núdzovo by možno pomohlo oblbnúť termostat tak, že tú kapiláru povytiahneš z jímky. Samozrejme, ak to je možné. Teraz píšeš, že vypína pri 88°C, povytiahnutím bude potrebná vyššia teplota v kotli/jímke, aby to na kapiláre vyrobilo tých 88 stupňov, pri ktorých vypína.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#9 Příspěvek od Xeon_sk »

Niečo podobné som skúšal, omotal som čidlo teflónovou páskou :) , myslel som si, že tým zhorším prenos tepla. Horkýže (ale kdež), nič sa nezmenilo. Ale povytiahnúť to pôjde.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Tyhle mechanické/kapilárové termostaty mají velkou hysterezi a mechanické seřízení předpětí sice posune teplotu jinam, ale současně mění vzdálenost kontaktů v rozepnutém stavu, což může způsobit opalování. U malé odporové zátěže to moc nevadí, horší je to u větších proudů nebo při vypínání indukčnosti.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#11 Příspěvek od Xeon_sk »

Presne tak.
Je tu ešte jedna možnosť ako docieliť vyššiu spínaciu teplotu. Upraviť doraz osi tak, aby uhol otočenia bol o niečo vyšší ako súčasných 270°.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Pro Atmos jsou termostaty do 95 a 110°C. Jestli náhodou nemáš typ pro nižší teplotu.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#13 Příspěvek od Xeon_sk »

Na novom je uvedených 90°C, originál mal 95°C a bolo možné nastaviť 100° a viac. Jeho osud bol taký, že približne za 15 rokov sa postupne opotrebovával závit osi, takže optimálna teplota sa posúvala na stupnici CCW takmer k L dorazu.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#14 Příspěvek od Xeon_sk »

Pri podrobnom skúmaní som zaregistroval to, že teplota v bode snímania na vrchu nádoby kotla sa nemení proporcionálne s teplotou výstupnej vody.
O čo sa presne jedná? Teplota výstupnej vody kolíše v určitom intervale, ideálne (v mojom prípade) by to malo byť 86 až 90℃. Naproti tomu teplota v šachte, kde sú zasunuté snímače (ochrana, teplomer, termostat) sa pri tom nijak zásadne nemení a drží sa okolo 90℃ - reálna teplota výstupnej vody kolíše ako je uvedené vyššie. Z toho dôvodu som nemohol docieliť aby sa vetrák roztočil pri min. 86℃, pretože termostat mal furt svojich maximálnych 90 ℃. Teplota výstupnej vody, k mojej zlosti, klesala až k 82℃.
Ako funkčné riešenie sa ukázalo vytiahnutie snímača von (má dosť dlhú kapiláru) a ten som pripáskoval k výstupnej rúrke teplej vody. Záležitosť spúšťania ventilátora ma fakt srala celé roky, ale teraz to funguje veľmi dobre s Δt asi 2℃.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“