Nabijecka pro elektrokolo 48V-2-3A-schema

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
peli01
Příspěvky: 5
Registrován: 23 úno 2006, 01:00

Nabijecka pro elektrokolo 48V-2-3A-schema

#1 Příspěvek od peli01 »

Vazeni,obracim se s prosbou -chtel bych postavit nabijecku pro elektrokolo -dosud pouzivane nabijecky asi za 1500kc sice nabiji,ale jejich zivotnost je asi tak 2,5roku-letos jsem dve odepsal-jejich oprava je znacne problematicka-proto bych chtel postavit neco spolehliveho s trafem 220/60V-usmernenim a pak s nejakou regulaci napeti mezi 50-60V a omezovacem proudu do 2-3A
prvni cast je me jasna-bohuzel o dalsi nejake regulaci toho moc nevim-mohli by jste me prosim poradit????
Dekuji predem za kazdou roumnou radu-cim jednodusi-tim lepsi-na velikosti a vaze nezalezi-bude stabilni-pouzivam clanky Li-ion 48V-10-12Ah

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

Ahoj, konstrukce nabíječky není až tak jednoduchá jak se může na první pohled zdát. Kupuješ stále stejný typ od stejného výrobce?

Před třemi roky jsem kupoval u fy eskutr.cz nabíječku 48V 10A. Po připojení do sítě se v ní okamžitě rozlítly dvě keramiky X1. Vyměnil jsem v ní rovnou všechno. Keramiky, rezistory, elyty, větrák, tranzistory diody a valí doteď bez problémů.

Co můžeš ale udělat je že koupíš kvalitní spínaný zdroj s napětím 55V a vyšším. Na výstup mu přidáš snímání proudu, kterým budeš regulovat napětí samotného zdroje (základní napěťová ZV musí být zachována a upravena pro 13 li-ion článků v serii). On by měl stačit třeba nějaký proudový hall snímač od allegra nebo INA od TI, v případě nouze aj diferenciální OZ. Jejich výstup prdneš přes diodku do děliče.
Pokud víš o čem mluvím budeš vědět jak, pokud ne, raději se do toho nepouštěj ať ti z toho nevyletí čerti a kup si kvalitní nabíječku/uprav

EDIT: jo a ještě jsem zapomněl že tam musíš dát něco co tu nabíječku odpojí po dosažen cut-off proudu
Naposledy upravil(a) Davidus dne 13 pro 2018, 08:29, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Pokud nedokážeš opravit ty vadné nabíječky, nebudeš schopný postavit bezpečnou novou. Jenom schéma bez znalostí ti nepomůže.
Pokus se opravit ty vadné, jsou to spínané zdroje v běžném zapojení. Většinou stačí si najít datasheet použitého řídícího IO.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#4 Příspěvek od Olchor »

Dal by se koupit step up měnič ( na ebay za pár šlupek) s omezením výst. proudu a živit ho buď snadno sehnatelným trafem 24V, nebo PC zdrojem 12V. Akorát pozor, čínské moduly měničů vydrží tak max. polovinu deklarovaného proudu, takže dát rezervu.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

Ty nabíječky vypadají jednoduše s 494 ale celé je to řízený mikroprocesorem a ten je většinou KO.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Těch nabíječek jsem opravoval několik a nikdy nebyl KO procesor pokud tam byl.

Uživatelský avatar
peli01
Příspěvky: 5
Registrován: 23 úno 2006, 01:00

#7 Příspěvek od peli01 »

Vazeni,
dekuji vam vsem za odpovedi-asi pred peti lety jsme zacali prestavovat s vnukem kola na

elektrokola-postavili jsme celkem ctyri na kterych jezdim ja,manzelka a vnoucata. Krom zimy

kola velmi casto jezdi. Prvni dily jsem koupil na internetu-po setaveni jsem na kole ujel asi

10m a skoncil jsem s opravou poskozenych casti me pomohli v tisnove-kde od te doby jsem

nakupoval temer vsechny dalsi dily a byl jsem s nimi velmi spokojen. V minulych dnech jsem si

tam nechal opravit poskozenou nabiecku-asi po trech tydnech me sdelili,ze je neopravitena-chtel

jsem dily zpet-vratili me spravny obal,ale vnitrek byl jiny-v rozdelanem stavu a zadali 100kc

za diagnostiku-rikal jsem, ze jsem predal nabijecku v lepsim stavu-pry ji daji do stejneho

stavu za dalsi priplatek-tak jsem ztratil duveru v tuto prodejnu.
Shodou oklolnosti me vcera zase odesla dalsi stejna nabijecka-je to jiz treti v tomto roce.

Proto jsem se obratil na vas,zda by se dalo neco postavit,co by bylo vecne,pripadne snadno

opravitelne. Sledoval jsem na internetu nekolik moznosti

1.Co rikate na Laboratorní zdroj YIHUA 603D(0-60V), 3A ? Deltamobile Internetový-obchod
2 730 Kč
https://www.deltamobile.cz/product/line ... 603d0-60v-

3a-/https://www.banggood.com/cs/30V-60V-100 ... A-Digital-

Adjustable-Switch-DC-Power-Supply-p-1374148.html?

gmcCountry=CZ&currency=CZK&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_union&utm_conte

nt=2zou&utm_campaign=ssc-cz-cs-

all&gclid=EAIaIQobChMIw__Xkvmc3wIVywrTCh3d6A10EAQYASABEgL9kvD_BwE&ID=557691&cur_warehouse=CN---
nebo
https://www.banggood.com/cs/30V-60V-100 ... A-Digital-

Adjustable-Switch-DC-Power-Supply-p-1374148.html?

gmcCountry=CZ&currency=CZK&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_union&utm_conte

nt=2zou&utm_campaign=ssc-cz-cs-

all&gclid=EAIaIQobChMIw__Xkvmc3wIVywrTCh3d6A10EAQYASABEgL9kvD_BwE&ID=557691&cur_warehouse=CN

pripadne nejaky podobny-na internetu je jich nekolik

2.Byl by nekdo z vas z okoli brna pokusit se opravit vadne nabijecky-ja na to nemam-kdyz jsem

videl tu spoustu soucastek

3.Mohl by nekdo z vas vyrobit nejakou spolehlivejsi nabijecku za nejakou rozumnou cenu?

Jeste jednou vsem dekuji a nezlobte se,ze jsem se tak rozepsal
Peli

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“