Materiál pro tisk

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

Materiál pro tisk

#1 Příspěvek od p32 »

Mám tady plno černých plastů s DVD a CD mechanik. V budoucnu ho chci recyklovat rozemletím a přetavením na filament o průměru 1.74 mm pro tisk. Je to všechno ABS nebo to bude i jiný materiál? Jde mi jen o to, abych to nemíchal dohromady a jak poznám jednotlivý materiál?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

S filastrudérem doporučuju ani nezačínat. To co je ventilováno na netu nedává strunu s dostatečnou tolerancí průměru. Jestli chceš vidět moje pokusy, tak mi pošli do SZ email.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

No a jak potom dělají normálně ten filament, že jim to pasuje?

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od dreamer »

Slyšel jsem že ty obaly na CD-DVD se už vyrábějí z recyklátu. Kvalita tomu často odpovídá-praská to když se na to špatně podíváš. A vyrobit kvalitní strunu opravdu není velká legrace. Průša pokud vím stroje vyvíjí několik let.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Nepleť sem obaly na CD a DVD, to je už zpracovaný humus. Mě se jedná o materiál, z kterého jsou vyrobené ty mechaniky CD a DVD. To bude asi jen ABS. Chci to v budoucnu zkusit, ale chci se vyhnout těm špatným cestám. Před dvěma roky bych si taky 3D tiskárnu ještě nekoupil.
A co to je za plast, který se používá na mléko a jogurtové nápoje? Ten je zase docela bílý a musí být nezávadný pro potraviny, takže asi PLA?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

p32 píše: A co to je za plast, který se používá na mléko a jogurtové nápoje? Ten je zase docela bílý a musí být nezávadný pro potraviny, takže asi PLA?
Polyetylén nebo PET. Jak jsem psal, ABS na ledničkách na každý skoro kilo, bohyžel jen bílej. A nebo koupit rovnou granule. Říká Ti něco index toku?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Melo by to jit poznat podle recyklacniho symbolu

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Nějak jsem tady přehlídl vaše příspěvky. Nemáte odkaz někde na ty recyklační symboly? Ty by to mohly v klidu vyřešit a nemusel bych tady s tím otravovat. :wink:

Co říkáte na tyto posuvy? Bude to vůbec splehlivé nebo se to časem vymačká či povolí?
https://www.thingiverse.com/thing:3300410

A abych nezakládal někde zbytečné vlákno, tak jaké barvy se používají na ty vytisknuté plasty, např. na postavičky atd.?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Recyklační značky jsou ti na hojno, pokud je na výrobku nenajdeš. Navíc se na výrobek musejí dávat povinně jen v €uropě, jinde po světě záleží na výrobci. A potom je taky důležitý vědět, že značka s nějakým typem plastu se může dát i na směs, ve který je nadpoloviční podíl toho základního druhu plastu. Takže plast označenej jako PP = polypropylén může klidně obsahovat 40% polyetylénu a bez zkoušky na právě Jirkou zmíněnej index toku (taveniny) nemáš šanci to poznat. Podle tvrdosti to nepoznáš, protože ta jde nahnat plnivama (sice se pak sníží pevnost v tahu, ale to pro některý účely nevadí). A to samý platí pro všecky ostatní základní druhy termoplastů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#10 Příspěvek od dobrman »

........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Jo, ten odkaz jsem už našel taky. Jinak díky. :wink:
Karle, nejde o to jak jsi to psal, ale jen o pár věcí, kde si to potřebuji jen ujasnit.J ak psal Jirka, tak třeba na mlíko jsou jiné plasty než jsem myslel. Přesnou definici mi nakonec mohou dát v Olmě, musejí to tam mít. Jen nechci zbytečně dělat věci, které by mě pak jen štvaly kvůli ztracenému času. No a pomocí těch definicí těch značek se hrubě orientuji a to mi pro začátek bohatě stačí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Dobrman - ten seznam značek na plastech tam určitě není kompletní. Chybí zcela určitě PC = polykarbonát, POM - polyoxymetylén, PA - polyamid, PMMA - polymethylmethakrylát, ABS - akrylonitril-butadien-styren a veeeliká spousta dalších. Celá tabulka recyklovatelnejch plastů měla už kolem roku 2004 přes 70 samostatnejch položek - od tý doby jsem to nesledoval, ale je pravděpodobný, že počet od tý doby narostl.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“