Trubkový chladič zesilovače AKAI

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Trubkový chladič zesilovače AKAI

#1 Příspěvek od PavelFF »

Dobrý den,
našel jsem vyhozený zesilovač AKAI PA-W04. Zkusil jsem ho ze zvědavosti pustit do odporů a oba kanály zesilují výkon podle specifikace.

Je v něm 2x jakýsi chladič typu radiátorové topení. Uzavřený okruh z trubky a na ní žebra. Porovnáním se mi zdá, že jeden z chladičů nepřevádí teplo z destičky s koncovým IO dál do trubky. Co to je za chladič (princip)? Může být nějak vypuštěný a vadný?
Přílohy
CHladic LQ.JPG

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#2 Příspěvek od warp »

Heatpipe? podobnì jako u chladièù PC, pak by mohl mít uniklou náplò.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Tak máš pravdu. Našel jsem v manuálu seznam součástí a tam položku HEAT PIPE BLOCK.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

PavelFF píše: HEAT PIPE
Česky tepelná trubice.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

V čem je to v tomto případě lepší než běžný kus žebrovaného chladiče?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Máš uzavřenou trubku, ve který je pod stanoveným tlakem uzavřeno přesně danný množství známé kapaliny. Na začátku trubky máš stykový místo pro chlazený komponent, na konci trubky máš stykový místo pro vnější chladič, který může být takový, který bys poblíž ty komponenty nemohl umístit.
Teplota na začátku stoupá tak dlouho, dokud ta kapalina uvnitř nebude vařit. její páry kondenzují na konci a předávají teplo tomu chladiči, který může být dost velký - a buď samospádem, nebo vnitřním vedením v pórovité struktůře vnitřního povrchu trubky se kapalina vrací zpět na začátek. Bohužel nic lepšího v pasívním provedení doposud neexistuje. Tepelná vodivost této "podivnosti" překoná i tepelnou vodivost stříbra - přitom jde i o přenost tepla na několik (desítek) centimetrů. Je v každém současném notebooku a některých PC

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

V tomto konkrétním případě si myslím, že by klasický žebrovaný chladič udělal stejnou službu.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na stejně výkonný chladič klasického provedení by asi bylo potřeba daleko víc materiálu...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Jen drobné technické srovnání heat pipe vodivosti a měď / hliník.
Al cca 120-180 W/m/K
Keramika (Aluminium nitrid) 120 - podobně jako hliník.
Cu cca 350 W/m/k
HP až 3000 W/m/K.

Výhody budou malá a jednoduše vysekaná žebra z Al plechu místo odlitku. Celkově menší váha.

Tento zesík by bylo škoda zlikvidovat skrze uniklé medium z té Cu trubičky. Pokud máš základní mechanické vybavení, udělal bych tam nějaké Al křídlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Nedalo by sa to znovu naplnit?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

Ta směs je na bázi nějakyho alkoholu s vodou (alespoň mě jeden známý výrobce to tak deklaruje). Naplnit by to asi šlo, ale utěsnit je to problém. To se nějak krimpuje a pak dovařuje. Takže amatersky je jednodušší buď vykuchat někde podobnou (což zde bude problém), pokusit se koupit nějaky vzorky, případně najít druhý kus kde odešla taky jedna...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Tak se všem omlouvám za zbytečný rozruch. Dnes jsem znovu zesilovač potrápil velkým výkonem (zhruba 2 x 40-50W) po dobu několika minut a obě strany se zdají být shodné a oba radiátory jsou ohřáté zhruba stejně. Předpokládám, že uvnitř nějaké médium stále je. Trubka a žebra jsou z hliníku. Kdyby to samé vyrobili z masivní mědi(bez náplně), asi by to teplotně stačilo, ale zase by to bylo mnohem dražší. Zesilovač je relativně lehký a má spínaný zdroj.

Kdybych ho provozoval do repráků na obvyklou domácí hlasitost(pro mě), tak by stačily trubice i bez náplně, protože vzpomínám, že pro trvalý poslech mi stačívával výkon asi tak do 0,5W, pokud vůbec tolik. Mnou vybudované LED indikátory výkonu se totiž ledva rozsvěcely na kraji stupnice. Musel jsem indikátor přepnout z výst. výkonu na vstupní signál, aby to pěkně blikalo.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#13 Příspěvek od lopez »

Kvicala_r píše:Ta směs je na bázi nějakyho alkoholu s vodou (alespoň mě jeden známý výrobce to tak deklaruje). Naplnit by to asi šlo, ale utěsnit je to problém.
Je tam čistá voda. Tá zovre vo vákuu.
fyzikalnipokusy.cz/1671/zavislost-teploty-varu-vody-na-tlaku

Bez vákuovania ťažko nájdeš kvapalinu čo bude vreť pri cca 35C.
Možno éter....LEN? :D
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dietyléter

Preto sa používa vákuum + H2O.
Přílohy
tepl_vs_tlak.full.tagged.png
Naposledy upravil(a) lopez dne 26 pro 2018, 14:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

lopez píše: čistá voda. Tá zovre vo vákuu.
To je celkem irelevantní informace, protože tam vakuum není. Pokud je v tom destilovaná voda, tak při pokojové teplotě je tam parciální tlak vodních par cca 3 kPa.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#15 Příspěvek od lopez »

tomasjedno - samozrejme... nemyslel som vákuum ako 0.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“