Elektromechanická ochrana plotu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Elektromechanická ochrana plotu

#1 Příspěvek od tomas001 »

Řeším vnější ochranu plotu. Mám zcela konkrétní představu, kterou nemůžu měnit, jen potřebuji poradit se samotnou detekcí.

Podél plotu bude na malých výložnících vodorovně natažený drát. Výložníky jsou cca po 3 metrech, jedna detekční sekce má cca 20-30 metrů. Na začátku a na konci detekční sekce je drát pevně uchycen k výložníkům. Přes ostatní výložníky v sekci drát jen volně prochází - výložníky mají otvory, zkrz které je drát jen volně protažen. Pokud se bude někdo pokoušet dostat přes plot, bude se muset opřít nebo jinak zachytit o detekční drát, čímž změní jeho mechanické napětí.

Potřebuji snímat mechanické napětí drátu včetně jeho přetržení nebo přestřihnutí. Na plotě je celkem 20 detekčních sekcí a tedy 20 detektorů, takže dám přednost jednoduchému a levnějšímu řešení.

Detektor by mohl být na kraji sekce, nebo by mohl být i uprostřed jakýsi průchozí detektor, který by snímal nikoliv mechanické napětí drátu, ale jeho posun skrz detektor.

Řešil někdy někdo něco takového? Mám určité nápady, ale nechci se fixovat na jedno řešení. Uvítám jakékoliv nápady. Co naopak nepotřebuju, jsou rady, abych raději zvolil úplně jiný způsob ochrany. Z určitých důvodů je to jediné možné řešení.

Díky za rady. ;-)

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#2 Příspěvek od kevin_mitnick »

Asi nejlepsi bude spolehnout se na profesionalni reseni. Pouzivaji se detekcni kabely na mikrofonickem principu nebo opticke kabely s elektronikou vyhodnocujici deformace. Pro inspiraci - ja beru vetsinou tady:
http://www.agens.sk/index.php?page=13&k ... =25&prod=y

nebo tady

https://www.stasanet.cz/Paradox-a-ostat ... vy-system/

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Zkus si zagooglit: perimetrická ochrana (objektů)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

V praci jsme na ochranu obsluhy u rotacnich stroju pouzivali jakysi "koncovy spinac", ktery neagoval jak na zatazeni, tak i na pripadne pretrzeni vybavovaciho lanka. Jeden kousek mam doma, odpoledne poslu typ. Ale defacto je to skoro klasicky mechanicku koncovy spinac, jen je pohyblivy kontakt nastaven mezi dvojici pevnych kontaktu.
Jen me napadlo, ze s timto koncakem by nebyl problem pro znaleho utocnika pouzit neco, co by zafixoval na lanku a pak by ho prestrihl.
Petr

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Muzes koupit za dvacku tenzometr a drat k nemu privazat. Co asi slyset nechces je, ze neni moc pravdepodobne ze to bude spolehlive fungovat. Musis pocitat se zmenou napeti vlivem teploty, vetru, kdyz se na dratu udela namraza, jeho hmotnost se zvetsi nekolikanasobne, na drat ti budou sedat ptaci apod.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

na nejakom stroji si to dokazem predstavit , ale niekolkometrovy plot a tepelna roztaznost materialov budu asi problem - alebo sa mylim? ake to ma byt citlive?

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od badoch »

Rybářský vlasec, na volném konci přes kladku a závažíčko, které vlastní vahou bude eliminovat teplotní roztažnost vlasce. Změnu polohy závaží pak hlídat optikou,kapacitou, indukcí.......

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Změna délky dilatací nebo námraza je velmi pomalá změna, přistání ptáka je omezená amplituda daná hmotností. Určitě by to k eliminaci falešných poplachů chtělo nějaké inteligentní vyhodnocování, ne řešení typu sepnuto=poplach.
Skokové přerušení drátu bych obodoval spíš jako poruchu než narušení. K lepšímu vyhodnocení by přispěly druhý drát na vnitřní straně plotu, to by už bylo téměř 100% jako úmysl.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Citlivost koncových spínačů jde nastavit pružinami, ale funkčnost bude stejně nespolehlivá. Běžný plot má pro takový systém nedostatečnou pevnost a mechanickou stabilitu. Při citlivém nastavení lze čekat falešné poplachy, při "tvrdém" zase nespolehlivé spínání. Spínače a jejich nastavení by taky musel někdo kontrolovat a udržovat v dobrém stavu. Domnívám se, že takové řešení je spíš na problémy.

Jeden drát je stejně nanic - dá se přelézt, nebo podlézt a prostřihnout pletivo. Pro zloděje téměř žádná překážka. Navíc skoro každý podle drátu a pravidelně rozmístěných zařízení na plotě pozná, že je to nějaká nástraha.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Stejně nejlepší zabezpečení jsou plotový pole namontovaný na sloupky přes izolátory - a do těch polí puštěná přes dejme tomu 60W žárovku fáze... O poplachovou signalizaci (řevem) se pak postará každej narušitel sám ... Jde to učunit i s vícero úsekama a podle rozsvícený žárovky určovat místo narušení ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#11 Příspěvek od tomas001 »

Díky za rady. Samozřejmě, nejlepší rada jako obvykle od Ekkara. :) Taky by se mi líbil ten drát pod napětím, ale bohužel to asi nepůjde...

Nechci zacházet do podrobností, ale nejedná se o "běžný plot". Tahle vnější elektromechanická detekce má být jen doplňkovou ochranou k ostatním způsobům. Prvotní pokus o přelezení má být detekován právě touto vnější elektromechanickou detekcí, úspěšné přelezení nebo narušení samotného plotu už bude detekováno jinými způsoby. Šlo mi jen o to, že je lepší vědět o vetřelci ještě dříve, než se úspěšně dostane přes plot. Optika, stejně jako kapacitní snímání také nepřichází v úvahu.

Díky za tip na zajímavou plotovou ochranu od firmy VAR-TEC, i když by to taky nebylo bez problému, protože plot je ve třech místech přerušen brankami, takže by se detekční kabel musel v místě branky buď musel protáhnout pod zemí, nebo by se musela použít další jednotka. Malinko mě odrazuje cena za jednotku 22000 Kč a cena za metr detekčního kabelu 132 Kč. Zdá se mi to trochu přepálené - taková ta tvorba cen ve stylu - když to někdo potřebuje, koupí si to za jakoukoliv cenu...

Sháněl jsem tenzometry, ale ať jsem hledal, jak jsem hledal, rozhodně jsem nikde nenašel tenzometr za dvacku. Našel jsem je jen u Conrada, kde cena začíná na 289 Kč.

Vzhledem k tomu, že celá plocha za plotem je velmi dobře chráněna a sledována, nechce se mi zaplatit částku v desítkách až stovkách tisíc za pouhou doplňkovou ochranu plotu, která by tam vlastně ani nemusela nutně být. Když už do toho půjdu, budu k tomu přistupovat opravdu jen jako k doplňkové ochraně, která se může hodit, ale když nebude úplně stoprocentně spolehlivá, tak se až zas tak nic hrozného neděje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Conrad neni zrovna prosluly tim ze prodava levne zbozi :-)
Tady je mas za dvacku.
https://www.ebay.com/itm/DIY-50Kg-Body- ... :rk:3:pf:0

a tady za dalsi dvacku AD prevodnik k tomuto
https://www.ebay.com/itm/Weighing-Senso ... :rk:2:pf:0

a posledni investice bude 10kacek do RS485 abys signal nemusel zpracovavat ve snimaci.
https://www.ebay.com/itm/2PCS-MAX485-Mo ... :rk:6:pf:0

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“