Parabola u stropu: sběr tepla

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Parabola u stropu: sběr tepla

#1 Příspěvek od padik »

Na chalupě máme kamna, ale od země je sakra zima. Válí se mi tam parabola 120 cm, tak mne napadlo ji umístit na strop nedaleko kamen a cca od ohniska směrem dolů 100 mm trubku, dole s kolenem a nahoře s tlačným PC větrákem. Možná by stačila plechová rovná deska, že jo. ??

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Vykašli se na odraznou parabolu a do rohu postav pokojovej ventilátor, kterej roztočí vzduch v cimře. Zatím se ti ohřívá jen vod kamen a necirkuluje správně po místnosti, například může unikat spárama mezi prknama na stropě - tomu je potřeba zabránit ucpáním těch spár (shora položenou lepenkou a pod). Až ti bude vzduch správně cirkulovat po místnosti, získáš teprve ten správnej pocit tepelný pohody a nebudou se ti ani rosit stěny (pomalej průvan podél stěny odnáší páru místo aby kondenzovala).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#3 Příspěvek od warp »

Mùžeš vyzkoušet a pak nabídnout Láïovi Hruškovi :D Jinak já mám na chalupì stropní ventilátor i s osvìtlením a teplo se mi od kamen v pohodì rozvádí po celém prostoru. V létì slouží též k rozhánìní vzduchu - jako v restauracích. Totéž i doma, kde máme taky kamna.

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#4 Příspěvek od jogo9 »

Či to nebude víriť súčasne aj prach "kamnový"(predpokladám že ideš na tuhé palivo).. Zberač asi nebude funkčný, účinnejšie potom už dierou v strope zberať.. Mohol by si ale napr. aj mierne smerom dole ofukovať dymovod -ešte lepšie ak máš taký ten dymovodový radiátor -či k dymovodu spraviť na mieru nejaký "turbo prefuk" smerom dole..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Je celkem jedno, kam se dá ten ventilátor. Pokud se bude z kamen "prášit", tak se to cirkulací vzduchu rozfouká i jinam spolu s teplem. Nemusí to být velký průvan s hukotem od velkého větráku, stačí pomaluběžný a tichý větrák.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Taky se prodávají krbove ventilátory s Peltierovým článkem, kde není nutný přívod napájení.

PF

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#7 Příspěvek od alj »

Postav na kamna ventilátor o jakém píše petrfilipi - například https://www.fondo.cz/cz-detail-3738-krb ... gIyiPD_BwE a máš po starosti.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Výhodou je, že je můžeš sklidit - jinak trvalejší varianta je stropní ventilátor s lustrem v kupě (lustr není podmínkou)

Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od Rolan »

Stropní ventilátor je podle mě nejlepší řešení. Některé umí měnit směr otáčení a proudu vzduchu, tak můžeš laborovat i s tím. V některých místnostech je lepší ho nechat foukat do stropu, než do podlahy.

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#10 Příspěvek od jogo9 »

Ofukovaním dymovodu som cielil súčasne zvýšiť účinnosť vykurovania -a možno spätne nerozfukovať všetky zúčastnené smrady miestnosti, ktoré sa držia pod stropom..

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#11 Příspěvek od padik »

Jo, dík. Vídím to na ten stropní. Alespoň to ten bordel zafouká pod pohovku.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#12 Příspěvek od decmen »

Mám tenhle : stropni-ventilatory-bez-svetla/20679-stropni-ventilator-westinghouse-78264-nevada
už víc jak 5 let. V obýváku krbovky s výměníkem 7/8kW (vzduch/voda) . V zimě to rozežene teplo, v létě přepnu a krásně ochladí (ale nesmí se do baráku pustit vedro z venku). A protože jsem línej, tak se zapíná dodělaným DO :-)
Neměnil bych.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“