Heidenhain ITNC 530

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Heidenhain ITNC 530

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámošovi začal ITNC 530 hlásit malý napětí zálohovací baterky CR2450N. V systému je počítač na PIII, MC422B. Nevíte prosím někdo, jestli baterka kromě reálnýho času drží ještě biosácký údaje na zálohovaný RAM a nebo tam je už flash paměť?
Je tedy možný starou baterku vydloubnout a dát novou a nebo se ztratí kromě RTC ještě další nastavení? Předpokládám, že kalibrační konstanty, kompenzační konstanty os a jiný důležitý hodnoty jsou uložený na HDD a k jejich ztrátě snad nedojde.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#2 Příspěvek od Harry.pa »

Ahoj,
baterie je buď v rozvaděči vevnitř v řídicím systému, to je u starších verzí, nebo u nejnovější verze je v panelu ovládání.
U starších verzí baterie držela paměť, u iTNC530 moc netuším, co všechno zálohuje, protože na PLC a CNC software je tam harddisk. Už jsem párkrát HDD měnil (u nového stroje jsem si vždy udělal obraz HDD), po výměně stroji nic k životu nescházelo, ale jistotu nemám, od servisáků jsem se toho moc nedozvěděl.
Typ baterie (viz níže), se musí dodržet, důležitý je tam ten výrobce RENATA a to písmeno "N" v označení. Pokud tam dáš verzi od někoho jiného, nepasuje do držáku a nemusí mít kontakt. Ta RENATA je v polovině výšky až k mínusu menšího průměru a držák s tím počítá.
Napiš přesně verzi systému, eventuelně, jestli je panel klávesnice v provedení černém nebo nerez,velikost displeje, pak zjistím bližší informace o umístění baterky. Verze SW se zjistí v ručním režimu stroje po zmáčknutí tlačítka MOD, tam ho to už navede.
S výměnou je lepší moc neotálet, možná není od věci si projít BIOS a obrazovky si nafotit.
Přílohy
baterie.jpg

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#3 Příspěvek od Harry.pa »

Ještě jsem našel obrázek z poslení výměny baterie, je to asi poslední verze iTNC530, napsal jsem si tenkrát poznámku na kryt a nafotil. Musí se vyndat HDD a tuším potom celá zadní stěna.
Přílohy
IMAG1229.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Screen s verzema:
Přílohy
P1000614.JPG
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#5 Příspěvek od Harry.pa »

Tak podle verze se to tváří jako jedna ze starších. Jen mě trochu matou ty PIII. U nás ve firmě máme verzi z roku 2003, tam je procesor AMD.
U té nejstarší najdeš baterii uvnitř PLC v rozvaděči. To se musí celý systém odpojit, vyndat z rozvaděče a "rozpůlit" - jedna část je zdroj, druhá PLC.
Pokud je to mírně novější (podle verze asi jo), měla by být baterie trochu přístupnější, avšak u té si to nepamatuji.
Ono se to bohužel jmenuje iTNC530 asi 14 let, ale každá verze má jiný hardware. V těch nejmladších verzích je řízení v panelu (a baterie dobře dostupná), který je i s klávesnicí v nerezovém provedení s šedými klávesami (foto vnitřku v minulém příspěvku).
Níže je obrázek z manuálu k tvé verzi, baterie je vlevo dole. Text v manuálu je shodný s tím, co jsem dával na začátku.

Manuál
Přílohy
Clipboard01.jpg

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#6 Příspěvek od Harry.pa »

Ještě dodávám obrázek tvaru té baterky.
Přílohy
pouzdro v systému je pro tento profil, důležitá je právě ta dělicí rovina v polovině.
pouzdro v systému je pro tento profil, důležitá je právě ta dělicí rovina v polovině.
v nouzi se dá použít VARTA, ale může se stát, že nebude mít dotyk.
v nouzi se dá použít VARTA, ale může se stát, že nebude mít dotyk.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tak baterka vyměněná, vše maká jak má. Byla to strašná pakárna, nutno odpojit cca 25 konektorů Canon a celou jednotku vytáhnout ven. No a pak zase zpět. Počítadlo vůbec nevypadá jako PC je to velký jak dvě starý 286 vedle sebe a hromada interface desek v dalších dvou patrech nad sebou. Ta fotka Clipboard01 co jsi sem dával je zadní pohled na baterku a diskový šuple. Je tam originál baterka, držák má boční kontakty v těch plast šínách, Varta by stopro neměla dotek a nebo by se zkratovala.
Je v tom opravdu PIII a na to že to vývoj 2000 tak je to vevnitř opravdu parádně udělaný na spolehlivost, zkrátka profi zařízení na léta. I zdroje jsou lineáry, elyty Siemens, to vydrží navěky. Chlazení pasivní, jen malej ventilátor u disku. Docela jsem na to koukal, ta horizontka je 5 osa, každá osa je kuličkovej šroub s hydraulickým zamykáním. Jenom vřeteno má kolem 2,5 tuny, celek odhaduju tak na 15 - 20 tun.
Díky za pomoc.
Přílohy
displ.jpg
kabeláž.jpg
PC.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#8 Příspěvek od Harry.pa »

To jsem rád, že se to povedlo. Řízení je novější, než to, co mám v práci, ale dělaný je stejně blbě. Kvůli baterce se toho musí rozdělat na můj vkus moc. Jinak tu VARTU jsem tam nouzově měl, kupodivu dotyk byl a nic se nezkratovalo. Proto jsem ji zmiňoval. Od té doby mám připraveny dvě RENATY v záloze. Systémy Heidenahain máme ve firmě 4 v různých verzích, baterka je všude stejná, ale tak blbě, jako u té staré 530 z roku 2003 se jinde nemění.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Zaujimave, ze si k tomu Pentiu III vybrali asi najhorsi chipset - ALi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

No já vůbec nevím, co je to za Pentium III. Není to klasickej šváb ala Coppermine, chladič na něm větrák ale do patice na boardu je narvanej přes redukci plošák a na něm je pár divnejch švábů s pasivním chladičem. Podobně vypadal Katmai ale ten jsem viděl jen s hranovým plošákovým konektorem, tohle má jehlový piny dolů. Nikdy před tím jsem něco podobnýho neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“