Jak mají svítit mlhovky ?

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Jak mají svítit mlhovky ?

#1 Příspěvek od dvorak »

Překvapilo mne, že u Hyundaie nemohu zapnout samostatně zadní mlhovky a naopak přední ano. Vím, že předpis říká, že přední musí svítit se zadníma a zadní může svítit solo. Změnili se nějak předpisy nebo má Hyundai vyjímku ?
Možná je můj dotaz naivní, popř. blbý, ale zajímalo by mne, jak to vlastně je.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Zadní v mlze musí svítit s normálním osvětlením, přední mohou. Přední mohou i jen s parkovačkama. Já mohu volit z/př/obě. Záleží na výrobci. Řidič musí dodržet předpisy.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Tak tak, zadní jsou povinné a přední jak se komu zadaří, ale nemusí být.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#4 Příspěvek od dvorak »

TAKJAN píše:Zadní v mlze musí svítit s normálním osvětlením, přední mohou. Přední mohou i jen s parkovačkama. Já mohu volit z/př/obě. Záleží na výrobci. Řidič musí dodržet předpisy.
No já to mám obráceně : př/obě

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Koncern má sdruženej ovládač, takže po zapnutí obrysovek/parkovaček jdou zapnout nejdřív jedny a po nich druhý mlhovky. Jestli jsou první zadní a po nich přední nebo jestli je to obráceně záleží na tom, jak je napinovanej ten sdruženej přepínač, možný jsou obě varianty. V obou případech je průser v tom, že nelze ty druhý v pořadí určeným právě tím zapojením rozsvítit bez těch prvních, takže se jde potkat s koncernovým autem, který nemůže v hustý mlze jet v čele kolony, protože mu nejde svítit jen předníma mlhovkama bez rozsvícenejch zadních (takže pjekně griluje sítnice do ruda tomu co jede bezprostředně za ním) a obrácene, najdou se kcháry, co nerozsvítí zadní mlhovku(y) aniž by přitom nesvítily vepředu jak blázni. Na tohle byly zlatý favořiť s felichčijí, protože tam byly na všecko tlačítkový spínače posilovaný relátkama a člověk si mohl zvolit samostatně jestli chce svítit jen předníma mlhama, nebo jen zadníma případně obojím. Vždycky ale byly mlhy vázaný na potkávačky a přední se dokonce vypínaly při přepnutí na dálkový světlo hlavních světlometů = žádný mlhy nešly rozsvítit jenom s rozsvícenýma obrysovkama, vždycky k nim musely bejt zapnutý aspoň potkávačky... Dnešní úpravu "všecko na jednom čudlu" tak vidím dost nepraktickou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#6 Příspěvek od passion »

Koncern pri zapnutých aspoň obrysovkách (dané mechanicky vypínačom) zapína hmlovky povytiahnutím združeného ovládača najskôr predok a potom zadok. Ktoré auto z koncernu to má opačne?

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PixelOrgy »

ja mam koncern, a presto jsou po stranach otocnyho prepinace 2 tlacitka pro zadni a predni mlhovku, tzn da se zvlast mlhovky a zvlast prepinat svetla

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Hlavně by si měla spousta "řidičů", než na mlhovky vůbec šáhnou, přečíst něco takového: https://www.drbna.cz/zpravy/spolecnost/ ... okuta.html
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#9 Příspěvek od passion »

PixelOrgy píše:ja mam koncern
To bude pekne staré, alebo mimo EU?. :lol: Ale vážne, z čoho to je?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#10 Příspěvek od vicious »

passion: podľa obrázku som vygooglil, že by to mal byť cca 15 ročný VW Phaeton.
EDIT:
dvorak: ja to mám rovnako: najrpv zapnem predné a potom zadné súčasne s prednými. Zadnú hmlovku nemôžem zapnúť bez toho, aby nesvietlli predné. Vyhláške to neodporuje.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od PixelOrgy »

Vicious: jojo, zasah.. :-)

Na Medvedovi je to tak, jak popisuje vetsina, i kdyz mu uz tahne na 21 - prepinac svetel se povytahuje k sobe, ma 2 polohy, tim je dany i ta zavislost predni/zadni... Prvne predni, pak zadni

Obrázek

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Já mám samostatný vypínač. Nikdy jsem nepochopil tu blbost koncernu, něco vytahovat ap..

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Taky mám vytahovací ovladač, v obou našich autech. Nejdříve se zapínají přední, pak zadní. Nechápu to. Jen zadní samostatně prostě nejdou.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PixelOrgy »

TAKJAN píše:Já mám samostatný vypínač. Nikdy jsem nepochopil tu blbost koncernu, něco vytahovat ap..
No jak vidno, tak i koncern to tak udelal.. Zel asi jen u jednoho modelu :-) nevim proc ne u ostatnich... Taky me prijdou lepsi ty 2 tlacitka

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#15 Příspěvek od Kvicala_r »

Je to jednoduchy. U kabeláže je konektor jedna z hlavních položek tvořících cenu a Ty tam máš ty konektory pravděpodobně tři, zatímco my s tím jejich super výmyslem jen jeden.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“