PP/WS(TNS)

Tady si vyzkoušejte tvorbu témat a použití bbkódů, tagů, upload fotek

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
L

PP/WS(TNS)

#1 Příspěvek od L »

---
Přílohy
TNS Computer
TNS Computer
Zadní pohled na TNS
<br />
<br />Rozeznat lze CPU katru (má tlaèítko)
<br />dále kartu INT a RAM (v dolní èásti je štítek s popiskem)
<br />dále karta TVD (s FRB konektorem)
<br />dále disk ST225N (vlevo)
<br />a hned vedle øadiè disku (s FRB konektorem a papírovou polepkou s nápisem
Zadní pohled na TNS

Rozeznat lze CPU katru (má tlaèítko)
dále kartu INT a RAM (v dolní èásti je štítek s popiskem)
dále karta TVD (s FRB konektorem)
dále disk ST225N (vlevo)
a hned vedle øadiè disku (s FRB konektorem a papírovou polepkou s nápisem
Štítek s typem a výrobním èíslem
<br />
<br />Kazeta PP/WS (Je to TNS MCW nebo ne?)
Štítek s typem a výrobním èíslem

Kazeta PP/WS (Je to TNS MCW nebo ne?)
TNS-SASI
<br />
<br />Sasi øadiè disku (k pøipojení disku ST225N)
TNS-SASI

Sasi øadiè disku (k pøipojení disku ST225N)
Karta TNS-SBS-10 (1470-2-85 CORA-1)
<br />
<br />Dvì neznámé karty propojené plochým kabelem
Karta TNS-SBS-10 (1470-2-85 CORA-1)

Dvì neznámé karty propojené plochým kabelem

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zvláštní, tyhle disky jsem viděl vždy jen naležato a jiní výrobci to u podobných typů přímo vyžadovali.

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#3 Příspěvek od matus15 »

Nie, je to TNS PP/WS (prídavná periféria s winchestrom).

Ku nadradenému TNS sa pripájala buď pomocou rýchlej linky TNS UPP NET alebo pomocou asynchrónneho paralelného kanála (dve dosky TNS APK).

TNS MCW je zabudované vo väčšej skrinke (ako disketové mechaniky 8"), vpredu má dve mechaniky 5,25" a vnútri HDD.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tato poloha je pre ST225N povolena:
https://stason.org/TULARC/pc/hard-drive ... I1-SE.html

BTW. Je to SCSI disk, takze sa da (s vhodnym radicom) pripojit k PC. Pozor, nema automaticke parkovanie!

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#5 Příspěvek od matus15 »

Áno, ale nevyužívali sa iba ST 225N. Slušovice využívali napríklad aj BASF 6188, čo je klasický HDD s MFM interface, akurát SASI radič radu OMTI 5x00 bol skrytý za bielym čelným panelom.

Inak, karty SBS-MBS sú karty pre rozšírenie zbernice (paralelné prepojenie zbernice TNS s rozširujúcou kazetou).

Cez APK sa okrem kazety PP/WS pripájala aj kazeta radiča mechaniky kazetového disku (tiež mala vlastný procesor) alebo kazeta radiča polpalcovej páskovej mechaniky. Tieto radiče mali osadenú kartu CPU, INT, RAM a prípadne EPROM.

Preto do danej zostavy nepatrí karta TVD (monochromatický videovýstup).

L

#6 Příspěvek od L »

Aha, takhle to teda je. Dìkuju matus15 za upøesnìní. Poøád jsem si myslel že je to MCW-èko.

To proto, že na internetu je strašnì málo informací. Sem tam jsou nìjaký struèný zmínky (v dokumentech o historii) ale nikde jsem nenašel jedinej obrázek MCW-èka. A i když už vím co je ta PP/WS, tak se mi o tom nedaøí nìco dalšího zjistit.

Teï už chápu proè je ten plochej kabel tak dlouhej, pøedtím jsem nechápal. Ta karta TVD mì zmátla.

Ještì mám otázku. Kam patøí karta TVD? Dávala se i do GC-èek, nebo jen do SC-èek? Mám totiž dvì GC-èka, ale v jednom chybí karta BGD+ZIO (viz mé fotky na CD).

----------------------------------------------------------------

Ještì k testu fóra - když jsem naskládal fotky v poøadí 1 až 5, náhled mi je naskládal opaènì tj. 5 až 1. Tak jsem usoudil že je musím vkládat od poslední k první - v náhledu již v poøádku, ale po odeslání pøíspìvku mi je to seøadilo opaènì. Taky mi to zkrátilo komentáø s delším øádkem textu (obr.2, poslení vìta)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Fotky vkladat normalne od prvej, poradie fotiek v nahlade ignorovat.

Uživatelský avatar
strizek
Příspěvky: 26
Registrován: 14 zář 2015, 02:00

#8 Příspěvek od strizek »

ahoj L, dalo by se rozsirujici kazetu od tebe ziskat? Mam k ni matersky pocitac a snazime se to zkompletovat.. dekuji

L

#9 Příspěvek od L »

Ona vìc se má asi takhle. Ta kazeta není sama.

Mám tu jedno GC-èko v celku (samotný poèítaè - kazeta SL-256), jedno GC-èko rozebraný do šroubku a bez BGD+ZIO (samotný poèítaè - kazeta SL-256), jednu hodnì špinavou disketovku (TNS DF) a nakonec onu zmiòovanou jednotku s diskem (PP/WS). Chybí mi monitor a klávesnice.

Sám bych si ho rád zprovoznil, ale protože ke zprovoznìní nemám - monitor/klávesnici - zkušenosti - informace - dokumentaci - software - ani dost místa doma - tak bych to chtìl prodat, ale pokud možno komplet. Dokonce bych mìl i potencionálního kupce. Jenže kolik si za to øíct? Nejradši bych s cenou neustále stoupal, abych z toho dostal co nejvíc. On by samozøejmì chtìl cenu co nejnižší. Ono se to špatnì prodává (nebo tøeba opravuje), když ani nevíte co pøesnì máte v ruce a na internetu je tak málo informací.

Takže bych byl rád za vaše rady a názory a ohodnocení nejen ceny, ale i jakékoliv další informace - návody, dokumentace, fotky, pinouty, ale i slovní popis onìch komponent a jejich použití (napø. tak, jak to udìlal matus15) - další fotky dodám pozdìji.

Myslím, že by to pomohlo i dalším kdo TNS-ko našli nebo se o nìj zajímají.

Sám jsem schopný na oplátku pouze udìlat fotky toho co mám (mùzu si pùjèit foták abych nefotil jako dosud mobilem a mùžu udìlat tøeba detaily apod.) A pokud mì nìkdo navede co a jak, mùžu tøeba pøeèíst nìjaký pamìti programátorem (pokud je bude programátor umìt a pokud budou v paticích) a dát k dispozici.

Mám ještì moc otázek, ale nìjak jsem se hodnì rozepsal, tak se zeptám pozdìji v dalším pøíspìvku. Díky všem.

Uživatelský avatar
strizek
Příspěvky: 26
Registrován: 14 zář 2015, 02:00

#10 Příspěvek od strizek »

Ahoj L, muzes me prosim kontaktovat na mailu filip@strizek.cz a treba se dohodneme. Snazime se to rozchodit pro muzeum, byl by tak zajem o vse. Rad bych tak videl, co vlastne vse mas a treba se nam to podari od tebe ziskat ci vymenit. dekuji FS

PS: tak v podstatě určitě bychom měli zájem o ten rozšiřující modul WS, pokud nebude tak o rozebranou ale kompletní kazetu (může být bez zdroje).. A zbytek uvidíme, co vlastně máš :-)

L

#11 Příspěvek od L »

Prosím, zatím žádný obchodování, a￾ nám to vlákno tady nezamknou.
Taky mám toho potencionálního kupce, takže se ukáže èasem jak to dopadne. Pak bych se pøípadnì ozval.

Ale než to prodám, chtìl bych o tom získat co nejvíc informací. Nejlíp kdyby se tu rozvíøilia diskuze, aby tu bylo co nejvíc informací pro ostatní (pro podobný neš￾astníky jako já).

Mimochodem, koukám že programátor zvládá MH74s571 tak to snad nejak pùjde. Kdyžtak mi mùžete radit co a jak.

Uživatelský avatar
strizek
Příspěvky: 26
Registrován: 14 zář 2015, 02:00

#12 Příspěvek od strizek »

Tak nějak nevím, co na to napsat. Máš kus HW ke kterému ti chybí věci na jeho rozchození. Začnu-li od disketových mechanik, tak ty potřebují repasi. Po zapnutí u všech odejdou tantalové kondenzátory do zkratu a mnohdy sebou vezmou i tranzistory. Občas narazíš na nefunkční optozávory a vůbec i na jiné chyby. Dále potřebuješ nahrané diskety s CP/M a dále ti chybí monitor a klávesnice. U samotných strojů je potřeba po zapnutí zkontrolovat polské zdroje Mera. Většinou jsou napětí neodpovídající a trimry na regulaci nefungují. Zde se musíš vyvztekat a vyměnit také nějaké ty kondenzátory. Dále musíš vyndat všechny moduly a podívat se po rozlámaných keramikách a také po tantalech ve zkratu. Pak když seženeš příslušenství to můžeš zapnout. Buď to naběhne nebo ne a máš poškozené obsahy PROM a můžeš začít dále laborovat. Dále nevím co tedy rozviřovat :-) Buď do toho investuješ svůj čas a dovednosti a nějaké finance na nakoupení věcí, co ti chybí a nebo se na to vykašleš a dáš to někomu, kdo to zprovozní a zanechá pro naše příští generace. Podotýkám, že můžeš více laboracemi poškodit než opravit a o to někdo potom bude mít více práce. Jak jsem říkal, máme zájem pro muzejní sbírky a zatím je to v teoretické rovině, nikdo tu nic nenabízí a ostatně neví ani co nabízet, když nemáme fotografie či popis toho co máš. Budeš mít jednu rozšiřující kazetu, jeden HDD, jednu základní pro GC a díly z rozebrané. Co chceš laborovat s programátorem PROM opravdu netuším, PROM nejde přepisovat, tak jediné co dokážeš je načíst původní obsah. To je ale bez nových čistých PROM vše. Naopak PROM neopatrným zacházením můžeš zničit a opět někomu přidělat práci. Takže v této fázi je důležité si rozmyslet, co s tím vlastně chceš dělat. Jestli to opravit a rozchodit, jestli jen rozhrabat či jiné plány. Až se rozmyslíš pro to, že se toho budeš chtít zbavit, jsme jedno ucho a určitě se dohodneme buď na odkupu a nebo na výměně podle toho co sbíráš. Ale za mne říkám že rozhrabat to bez cíle mi přijde škoda.

L

#13 Příspěvek od L »

---
Přílohy
05.jpg
04.jpg
03.jpg
02.jpg
01.jpg

L

#14 Příspěvek od L »

---
Přílohy
10.jpg
09.jpg
08.jpg
07.jpg
06.jpg

L

#15 Příspěvek od L »

---
Přílohy
14.jpg
13.jpg
12.jpg
11.jpg

Zamčeno

Zpět na „Na vyzkoušení“