Krásné kanál 26 - nefunguje

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Krásné kanál 26 - nefunguje

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Zdravím, funguje vám kanál 26 z Krásného (ČT HD DVBT2)? Nám od pátku nejde. Že by tak dlouho trvala údržba?

Petr

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Funguje, asi. Nic jsem nezaznamenal, ČT HD jde.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Tak já nevím. Kanál 28 ze stejného vysílače je OK.

PF

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#4 Příspěvek od lumca »

Máš tam buď nějaké rušení nebo problém s (téměř) celorepublikovou SFN na K26. Třeba nějaký odraz mimo GI, ale těch příčin můžou být milióny! Bez změření parametrů signálu, hlavně IO v SFN a kontrola po jednotlivých nosných ti nikdo zodpovědně neřekne kde je zasypaný pes!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

někdy v sobotu ta 26ka u mě taky zlobila . ..
a když teď koukám na bargrafy, tak síla je stále stejná, ale kvalita kolísá od 35% do 75% a přitom ještě v minulém týdnu byla síla stejná, ale kvalita 95 až 100% . . .
někde něco změnili, spustili nový vykrývač, nebo co . . .
je to přechodový MUX11 tak uvidíme až to bude nějak ustálené, až se v tom přestanou vrtat . . .

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#6 Příspěvek od lumca »

Nikdo se v tom u ČRa "nevrtá". Pojem "přechodová síť 11" je pouze administratívní označení, technické parametry na K26 jsou již na vysílači Krásné (a nejen tam) finální!! Platí co jsem psal v minulém postu. Na vině můžou být u nějakých bastl homodomo anténních instalací kde jsou použity různé nahrážkové nebo (nejen tady) tak oblíbené aktívní antény ala kus drátu + 40dB zesilovač v plastovém krytu, třeba i momentální příjmové podmínky! Pak stačí signál mimo GI a je to! Problém je potřeba hledat u sebe v místě příjmu. A bez měření - není vědění.
Naposledy upravil(a) lumca dne 30 led 2019, 08:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Ono to nemusí být na vysílači ani u přijímače, ale u "sousedů"

ŠP anténní zesilovač pro TV někde na chatě, v pergole,...
TV se na zimu odnese, ale anténní zesilovač zůstane napájený a když nemá zátěž, rád se rozkmitá...
Frekvence kolem 500MHź pro jednu řadu zesilovačů v polských "sítech"
není nic mimořádného...

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ok1in »

Třeba to pomůže i jiným
https://www.lupa.cz/clanky/jak-vzacny-j ... y-priklad/

O bastlech homo-domo zesilovačů by se dalo dlouze vyprávět. Vyzařují někdy opravdu nečekané produkty a polská "síta" jsou v této funkci velmi "spolehlivá"..

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#9 Příspěvek od decmen »

Schválně jsem to teď změřil. Přikládám část spektra K21-K31. Anténa LP45 Fracarro, zesilovač č.600 Teroz, asi 25m koax. CU AlPE.
Přílohy
spektrum Krásné 2019-01-29.1.jpg

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Tak už mi to jede, musel jsem K26 znovu na TV naladit. Ale občas se stane, že při přepnutí na některý z programů K26 chvíli signál není a pak je.
Až do pátku bylo vše OK, nic se u mě nezměnilo. Krásné mám vzdušnou čarou přesně 20km, normálně vždy chytnu něco na šroubovák v konektoru. A K28 jede v pohodě, 2x100%.

Petr

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#11 Příspěvek od lumca »

Pokud se to takto chová při přepnutí může tam být problém s echem v SFN, jak jsem psal, nějaký signál mimo GI vlivem např. příjmových podmínek, teď v zimě nic vyjímečného. I kdzž na vzdálenost 20km (pokud na přímou viditelnost nebo ne, pokud ne, může tam být těch odrazů víc). Některé typy TV (hlavně Samsung a LG) jsou na to ozvlášť citlivé a to i v DVB-T2. Už jsem se stím setkal a po netu taky kolují podobné zkušenosti uživatelů nebo techniků STA.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#12 Příspěvek od lumca »

decmen píše:Schválně jsem to teď změřil. Přikládám část spektra K21-K31. Anténa LP45 Fracarro, zesilovač č.600 Teroz, asi 25m koax. CU AlPE.
Mimo spektrum je potřeba měřit IO v SFN, případně analyzovat K26 po jednotlivých nosných. Tohle spektrum celkem nic neříká a nedá se z něho jakákoliv anomálie na K26 (pokud tam nějaká je) odhalit.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#13 Příspěvek od warp »

Nejhorší u tìhto celoplošných SFN sítí je tìžké urèit odkud jde v urèitých místech pøíjmu "správný" signál. Zvláštì u více antén z rùzných smìrù ze stávající doby DVB-T(1). Vznikají (pøijímají) se odrazy, rušení, pre-echa, úniky z GI apod. což ve finále znaènì mùže ovlivnit/znemožnit pøíjem DVB-T2 SFN, zdá se však že to ÈT nemá zcela poøešeno protože nejvíce problémù je u ní (PS11).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Někdy pomůže použít místo dlouhé antény čtyřpatrové síto. Má ve vodorovné rovině sice poměrně široký hlavní příjmový lalok, ale na rozdíl od víceprvkových yagi nemá hromadu bočních příjmových laloků (obecně kolik prvků, tolik postranních laloků), zato má dvě výrazná boční minima, každé asi 60° na obě strany od osy příjmu. Ta lze využít odsměrováním antény k potlačení úrovně z jednoho z vysílačů, aniž by se pokles úrovně signálu ze žádaného směru tím odsměrováním nějak negativně projevil.
U Yagiho antén se ta boční minima špatně trefují, je jich moc a jsou úzká, takže podle počasí se vlastně do nich rušivý signál nemusí stabilně trefovat.

Ani to síto nemusí fungovat univerzálně všude, ale, jestli směry dvou signálů SFN, u nichž lze očekávat srovnatelnou úroveň, svírají navzájem úhel asi 35° až 90°, se s nimi dá dosáhnout výrazného a dlouhodobého snížení bitové chybovosti.
Zkuste to a nechte si to změřit tam, kde je výše uvedená podmínka úhlu mezi směry k vysílačům splněná, ale vše ostatní zatím selhalo.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“