OZ s indukčností na výstupu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

OZ s indukčností na výstupu

#1 Příspěvek od ferdislav »

Ahoj
Mel bych dotaz sice teoreticky, ale jde mi o prakticke reseni a jestli ma vubec cenu jit touhle cestou...?
Zvládne bezny oz takovkou vec jako budit linkove trafo napriklad a tak udelat buffer treba jen v zesileni (skoro)1?
Bezne je asi spinani nejakych fet ve zdrojich, ale funguje tohle i v audiu nebo je tu problem s chovani indukcnosti, pro ten vystup oz?
Dekuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tady najdeš schema z praxe: https://limak80.rajce.idnes.cz/Seak_KSU_400/

Já k tomu přišel jak slepej k houslím, tak to ber jen jako info.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#3 Příspěvek od ferdislav »

Jasny, diky, tak aspon je tu naznak ze by to mozna mohlo jit vytvorit...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

musíš brát v úvahu, že OZ dá jen nějaký proud - obecně nejde moc zatěžovat a že výsledný obvod s tlumajznou/trafem bude mít odlišnou šířku pásma než samostatný OZ

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#5 Příspěvek od ferdislav »

No tak to použití by mělo být v NF a nebude náročné jako hifi třeba, pokud by bylo potřeba více proudu, tak možná zkusit tranzistory na výstupu pro posílení, ale nemám obecně moc zkušenost s plovodičem budící trafo, jestli je potřeba řešit nějaké ochrany, při napětí cca do dvou Voltů, ve starých radiích byli tráfka mezi výstupním tranzistorem a repro, já bych něco takového chtěl řešit nejlépe s OZ bo se mi to zdá nejjednodušší a odolnější než nějaký mosfet třeba... nevím no..

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

Můžeš to zkusit a osciloskopem změřit, nejde li výstup OZ do saturace.
Předpokladem je dostatečný frekvenční rozsah OZ.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

netuším co konkrétně potřebuješ, ale hezký a jednoduchý budič s OZ je tady:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lme49720.pdf
str. 32, obrázek 121

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

Proud indukčnosti je integrál napětí, takže proudových špiček bych se nebál, ty se na indukčnosti vyrobit nedaji (jedině snad špičkama napětí). Spíš jde o to, že když indukčností teče nějaký proud, znamená to energii a ta se nemůže v okamžiku ztratit, takže pokud by ten operák chtěl stáhnout proud k nule má co do činění s přepětím, pokud nebude mít ten proud kudy pokračovat. A to může klidně být i mnohonásobek původního napětí. Vím, že jsem to hodně zjednodušil. Možná to u operáku nehrozí, vzhledem k tomu, že jeho výstupní impedance je blízká nule a tedy proud se bude mít kudy uzavřít. Tohle hrozí spíš při buzení tranzistorem, kterej když se zavře, tak se musí proudu udělat jiná cesta (třeba antiparalelní diodou).

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od breta1 »

Měl bys prozradit, jaký signál vlastně přes to trafo chceš honit - běžný akustický (třeba 50-10000Hz) nebo nějaké impulzy a jaká bude zatěžovací impedance (odpor).
Když bude vhodně navržená indukčnost trafa, tak se ten OZ třeba ani nedozví, že pracuje do trafa..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

@Cust: Ale musí si dát pozor, aby to i do indukce dalo "parádní přirozenej, prokreslenej a vcelku i rychlej, neseroucí zvuk"
Zdroj: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=8526
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#11 Příspěvek od ferdislav »

Jde o bezne audio 100-10k Hz rekneme..
a na výstup oz bezne linkove trafo impedance 600 Ohmu. napeti kolem 1,5V
Sednu si k tomu a zkusim to,ale vzhledem k delsimu provozu prave nevim jak to zabezpecit proti potencialnim napetovim spickam, nebo zda v takovem napetovem a fr rozsahu se to resit nemusi, nebo staci treba varistor a ostatni oz vystup snese?
V knizce jsem nasel zminku ze se pouzivala civka vychylovani paprsku obrazovky v obvodu zpetne vazby oz, ale to uz je asi moc i pro mne.
Jinak klidne bych uvazil i pouziti treba vykonoveho oz rekneme neco z tda rady, treba 2003, jestli by to bylo prostsi a spolehlivejsi reseni...?

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Generalsound »

Pokud trafko na sekundáru zatížíš jmenovitým odporem, měla by se uplatnit jen rozptylová indukčost a ztráty, ne? Tudíž by se mělo chovat téměř jako činnej odpor. Nebo to chápu špatně?

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#13 Příspěvek od microlan »

Myslím, že to chápeš správně

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Jen je nutno pamatovat, že na rozdíl od odporu, trafo bude správně fungovat až od určitého kmitočtu. Při nižších kmitočtech bude žrát nadměrný proud pro sebe.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#15 Příspěvek od ferdislav »

Tak to zni celkem dobre, spravny odpor na vystupu bych mel moci bez problemu zajistit, vyrazne nizsi frekvenci bych tam necekal a ještě to trochu omezim kondenzatorem v serii na vstpu treba..
Tak dekuji vsem za radu a technicky nahled!, zkusim na tech zakladech odzkouset jak se to v praxi zachova

Odpovědět

Zpět na „Teorie“