Bezpečnost, ohřev vody pomocí FVP

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

Bezpečnost, ohřev vody pomocí FVP

#1 Příspěvek od roman123 »

Ahoj, chtěl bych požádat o váš názor na bezpečnost zapojení dodatečného ohřevu TV v bojleru za pomocí energie z offline FVP.
Na baráčku mám umístěné FVP které přes MPP regulátor/měnič/nabíječ zálohovaný sítí dodávají energii některým spotřebičům viz. schéma.
Za slunečného dne, jsou baterie krátce po poledni dobyty a energie z FVP je nevyužita. Doohřev TV tento nedostatek řeší, jakkoli:
Odporový drát navinutý na výhřevném tělesu v bojleru, se může přepálit a může dojít ke zkratu mezi FVP okruhem a tělesem boileru. Ptal jsem se - bude-li se někdo v té době sprchovat (a stát na uzemněném odtokovém kanálu) hrozí mu nebezpečí úrazu el. proudem?
Podobný zkrat jsem naaranžoval - pokusil se propojit bod B se zemí (FVP v té době dávali cca 300W) s výsledkem, který mne poněkud vylekal (zkrat s zdál větší než jaký by mohla způsobit energie pouze z FVP a i delší) a navíc došlo ke spadnutí chráničojističe č. 5 zatímco DC jistič č. 2 zůstal nahozen, jako-by snad onen zkrat bral energii z baterií. Je to možné?
A jestli mohu ještě třetí otázku - AC výstup z měniče sice dává požadované napětí i frekvenci, avšak napětí mezi zemí a N je kolem 60V. Prozatím to spotřebičům nevadí a výrobce měniče danou problematiku nezminuje a umožňuje na AC výstupu připojení pouze dvou drátů (L a N) - nebylo by lepší N uzemnit (bod C)?
Díky, Roman
Přílohy
Scéma.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Na popsaném řešení je nejspíš špatně úplně všechno. Bez znalosti vnitřního zapojení toho blackboxu MPP se nedá moc víc konkretizovat.
Domotávat do bojleru další topné těleso je špatně z hlediska výrobce bojleru. Obcházíš provozní i havarijní termostat, který je na stávajícím síťovém přívodu. Napětí z FV je vyšší než bezpečné a bojler není pro současné použití izolované a nulované soustavy atestován.
Plovoucí výstup 230V z měniče "galvanicky spojený" se sítí je taky harakiri. Jak tam má fungovat to fíčko?
baterie 24V dobíjená z měniče galvanicky vázaného se sítí je další horor.

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#3 Příspěvek od roman123 »

Děkuji za odpověď.
Snad nebude až tak zle, :-), funguje to dobře již přes dva roky, nyní řeším pouze ten doohřev vody v bojleru,
provozní i havarijní termostat jsem nezakreslil stejně jako spoustu dalších věcí které jsou tématu irelevantní,
vyjma připojení k otopnému tělesu je připojení sestavy v souladu s pokyny výrobce certifikovaného měniče - tady bych problém neviděl, galvanicky neoddělené regulátory/měniče/nabíječe tohoto typu jsou standardem,
atest pro oddělené soustavy bojler nemá - mechanické odělení (nevodivý separátor otopné vložky) se mi zdá zbytečně složité a ošetření bezpečnosti po stránce vlastního zapojení - pokud je teda třeba, bylo právě to proč jsem položil dotaz a ptal se na názor.
Co je to "fíčko"?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

roman123 píše:Co je to "fíčko"?
Proudový chránič - Fehlerstromschutzschalter, FI-Schalter.

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#5 Příspěvek od roman123 »

Jističochrániče sou od firmy Bonega PEP 6P je.

Prospekt měniče: https://www.mppsolar.com/v3/catalogs/PIP-GE.pdf

Uživatelký manuál: http://www.mppsolar.com/manual/PIP-GE/P ... PF1.0).pdf

Vnitřní schéma se mi nepodařilo vygooglovat - snad jen : https://www.mppsolar.com/v3/catalogs/PI ... L-02-1.pdf

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#6 Příspěvek od vicious »

Kolega má podobné riešenie v tom, že po dobití batérií sa prepne výstup z panelov do 200L bojlera. Úplné detaily nepoznám, ale viem, že vodu ohrieva striedavým napätím z meniča. EDIT: bojler má inštalovaný výlučne za týmto účelom.

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#7 Příspěvek od roman123 »

Jasný, to je možné, jen se snažím zabránit ztrátám na měniči. :-)

Jakkoliv, i pokud používá separátní boiler, který předpokládám musí být uzemněný, dostává se v případě zkratu ohřevná spitála-plášť bojleru do stejného problému - že?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Jenže přímým připojením FV na bojler efektivitu nezvýšíš, naopak razantně snížíš. MPPT stále hledá optimální pracovní bod, kdežto při tvrdém připojení bojleru budeš úplně mimo optimum a výkon podstatně klesne. Navíc přistupují problémy s jištěním a vypínáním DC proudu, který tahá pěkné oblouky :)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Ak máš boilér dobre uzemnený a nezohrievaš v ňom slanú vodu, tak neni čo riešiť. Rovnako sa totiž môže prepáliť aj špirála napájaná 230V zo siete. Výsledok je rovnaký.

Aha, čo sa používa vo svete.
https://youtu.be/jo99U3nVCnA
A aha, ako je to bezpečné aj s odpojeným uzemnením.
https://youtu.be/jiErqUkw690
Je to síce anglicky, ale s tak silným českým prízvukom, že mu snáď porozumiete každé slovo.

Ale ten prepínač medzi meničom a bojlérom a následne termostat ma fakt zaujíma. Lebo zo skúsenosti viem, že originál termostat v bojléri toto nevypne.

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#10 Příspěvek od roman123 »

Souhlasím.
Tento problém obcházím nainstalovanými Power Optimizéry. Měnič si s nimi rozumí (teda alespoň podle porovnání vypočteného a skutečného výkonu) a snad budou i vhodně optimalizivat výkon topné spirály.
Přepínání VDC jsem nakonec řešil pomocí dvou DC relé s vhodnými parametry.
Diskutoval jsem problematiku ještě jinde a pravděpodobná příčina v toho nepřiměřeného zkratu bude v "krátkodobé dodávce velké zpětné energie z kapacity měniče", což by mohlo být, že?

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#11 Příspěvek od roman123 »

Díky za video, mnohé vysvětluje - byť - je přece rozdíl mezi distribuční soustavou vázanou ne zemi a obvodem FVP který se zemí nikterak spojen není (teda s výjimkou měniče do kterého nevidím)?

Ten termostat jsem neřešil, děkuji za upozornění, mám instalovaný 16A, 230VAC, podívám se po equvivalentu v DC.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Nemyslím, že sa taký termostat vyrába. Jeden známy má 8 panelov v sérií pripojených priamo na boilér (300V naprázdno). Spínane to má cez dva paralelne zapojené unipolárne tranzistory. Termostat je len na ovládanie tých tranzistorov.
Niečo som už o tom písal tu
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=85713

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

Ano, pracovní termostat přes FET a havarijní na DC stykač.

Uživatelský avatar
roman123
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#14 Příspěvek od roman123 »

ten termostat co používám - český výrobce - má dva nezávislé okruhy.
Pokud neodepne "silový" okruh měl by stále ještě odepnout "slaboproudý" (signál do řídícího systému) - pokud neodepnou oba dva okruhy je tam ještě další signálem vázaný totožný termostat avšak již na běžných 230VAC ...

pokud mohu shrnout co jsem tady i jinde dal dohromady
1 - bezpečnost - za podmínky dodržení ostatních pravidel hry (zejména zemnění) je přímé připojení topné spirály boileru k FVP bezpečné.
- VAC termostat nemusí VDC odpojit, je třeba zajistit dodatečné jištění proti přehřátí
2 - v případě propojení odporového drátu topné spirály a zemně dojde ke zkratu - příčina je v měniči který jednak propojuje okruh distribuce s okruhem FVE (tj okruhy jsou elektricky závislé) a dále v kondenzátorech měmiče, které se při zkratu vybíjí.
- ochraně zařízení může pomoci přesunutí DC jističe z pozice Za FVP do pozice Před topnou spirálou

třetí otázka - tj uzemnění Nuláku na výstupu z měniče - praktická realizace nepřinesla žádné problémy - jakkoliv bez znalostí teoretických důvodů proč to tak může fungovat mám ze stálého propojení obavy - ?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

FET se prorazí a stykač připeče. Tohle v žádným případě nezajistí proti přehřátí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“