Ovlivní transformátor druhý v jeho blízkosti?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Akon
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

Ovlivní transformátor druhý v jeho blízkosti?

#1 Příspěvek od Akon »

Neví někdo jestli dva stejné a stejně zatízené transformátory blizko sebe (cca 1.5 cm) se navzajem budou ovlivňovat...? Diky za odpověď.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od pajosek2 »

Velmi málo je to uzavřené pole a vyzařuje jen rozptylová indukčnost. Někde by to mohlo vadit,ale stačí ty trafa vůči sobě vhodně natočit. V jaké aplikaci to máš použité? Teď mne napadá,že třeba trafo se vzduchovou mezerou je trošku jiná situace pokud máš tento případ.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Pokud myslíš síťové, tak ne.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Záleží na tom, čemu se říká ovlivňovat. Pokud jsou to dvě shodná trafa se shodným zatížením, tak to bude neměřitelné. I když vliv bude.

Ale kdyby jedno jelo naplno a druhé bylo vypnuté, něco málo by se do druhého trafa naindukovalo. Je to snadno měřitelné a ověřitelné.
Kdysi jsem fotky z pokusu možná dával i sem. Ale EI trafa se dotýkala na sraz. Záleželo i na vzájemné poloze a kombinacích. Ukazovalo to pěkně, že část magn. toku je mimo železo.

Uživatelský avatar
Akon
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#5 Příspěvek od Akon »

Ano pri teoretickych uvahach jsem dosel ke stejnemu zaveru. Prakticky to muzu vyzkouset taky ale rekl sem si ze se prvne zeptam zde a usetrim si cas :o)

Pro upresneni situace:
Delam si menic napeti 24V DC na 230V AC 3200W. Hlavni ridici obvod menice bude obvod EGS002. Jde o generato SPWM signalu pro vykonove MOSFETy. PWM signal ma kmitocet cca 24kHz ve kterem je modulovan sinus 50Hz

Zpet k puvodnimu dotazu:
vzhledem k tomu ze takovy transformator o vykonu 3200W je me cenove nedostupny resim to tak ze mam moznost mit 8 transformatoru po 400W (jde o totozne transformatory) ty ovsem zaberou dost mista. Nechal bych mezi nimi cca tech 1.5cm kvuli chlazeni.

Diky za vase odpovedi.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Ak by to boli audio transformátory, tak by sa dalo hovoriť o nejakých presluchoch medzi kanálmi. Ale v tomto prípade, ak budú všetky napájané z jedného meniča, tak je to úplne jedno, aj keby boli nalepené jeden na druhom. Pochybujem, že na 1cm vzdialenosť nameriaš nejaký vplyv. Trojfázové transformátory majú spoločné jadro a nevadí to.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

samec píše:Ak by to boli audio transformátory, tak by sa dalo hovoriť o nejakých presluchoch medzi kanálmi.
Také bych čekal že dvě audio trafa se budou ovlivňovat. Třeba u více kanálových 100V zesilovačů jsou výstupní trafa hned vedle sebe. Jeden kanál může hrát na plný pecky a v druhé zoně je klid. Zrovna budu jeden takový zes příští týden opravovat tak dám vědět.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Možná se to vyskytlo v textu. Dají li se osy traf do "T" budou přeslechy minimální.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Kdysi jsem dělal pokusy se vzájemnou indukcí z jednoho trafa do druhého.
Na fotkách jsou dvě shodná trafa. Jedno z nich je napájené ze sítě 230V/50Hz a voltmetrem je měřeno napětí na primárním vinutí druhého trafa. Obě vinutí mají shodný počet závitů. Podle vzdálenosti a natočení se indukuje různě velké napětí.

EDIT 19.3.2019: Našel jsem původní vlákno z roku 2010, kde se taky psalo o vzájemné vazbě dvou traf a fotky jsou z té doby. Primár byl napájen z vyššího napětí než 230V. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0
Přílohy
Poloha 1.jpg
Vliv vzdálenosti.jpg

Uživatelský avatar
Akon
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#10 Příspěvek od Akon »

Zdravim,
ted jsem si vzpomel ze jsem pred nekolika lety taval tento dotaz a tak jsem si rekl ze jsem dam info jak to dopadlo... Tak tech 8 tr. se opravdu "nijak" neovlivnuji :o) Menic funguje bez problemu... tady je par fotek... Na prvni fotce jsou dva Tr. ktere se od sebe lisi nejvic a merim jejich vyrovnavaci proud pri paralelnim zapojeni...
Přílohy
001_.jpg
002_.jpg
003_.jpg
004_.jpg
005_.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
Akon
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2019, 01:00

#12 Příspěvek od Akon »

Tak to presne sedi.... :o)
me to ani neprislo protoze me to bavi... je to moje hobby.
Ale manzelka je na slovo "menic" uplne alergicka... ale ted uz sama pocituje ze to zase tak marny nei... kdyz vypadne el. a barak jede jakoby nic... :o)
Přílohy
002.jpg
001.jpg

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

Za mně teda klobouk dolů a palec nahoru :prst: :wink:, všechna čest, hezká práce. Kolik hodin jsi nad tím strávil, máš to alespoň přibližně spočítáno?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Nechcel by som ten orloj opravovat 8O

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Trošku to vypadá jako od Šamponka.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“