Kód klíčů do zámku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

Kód klíčů do zámku

#1 Příspěvek od p32 »

Mám tady dva dozičáky a na nich je nějaký kód. Mělo by to pro výrobce klíčů značit asi nějaké nastavení pro frézku, aby správně vyfrézovali 5 drážek do surového klíče. Nemáte někdo ponětí o tom systému nebo odkaz, kde je to popsáno? Kódy jsou např. 312 2S a 121 5S.
Samozřejmě by se hodil i odkaz na to kódovaní u FAB klíčů. Už se mi stalo, že za "těžké" prachy udělali nový klíč a ten nefungova dokud jsem neopiloval ten správný zub, co blbě ofrézovali.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Kdysi mi rikal zamecnik, ze pokud ten kod vubec neco znamena, tak je to jen cislo tvaru suroveho klice.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Jestliže se opravdu jedná o obyčejný nebo dozický zámek Hobes a klíč Hobes, udává toto číslo přímo typ klíče. Stačí zajít do dobrého železářství či zámkařství a podle čísla si náhradní klíč koupit. Zhotovení klíče z polotovaru na zakázku je řádově dražší. Klíče k zámkům Tesla Stropkov takto značeny nejsou, nicméně vzory se příliš neliší, a i k nim se nechá klíč podle přineseného vzoru koupit hotový. Nečekej ovšem od dozického zámku nějakou bezpečnost, existuje asi jenom 200 vzorů.

Co se týká kódování FAB klíčů, zámkaři dobře vědí, o co jde, ale ti nikdo nezveřejní, je to otázka profesionální cti. Pokud chceš, aby ti klíč fungoval na 100%, vezmi s sebou příště vložku nebo zámek (visací) a oni ti to zhotoví se zárukou.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Nevím, jak je to teď, ale donedávna, když jsi koupil zámkovou vložku s klíčama, tak jsi měl v příbalu kartičku, kterou jsi předložil v "zámkařství" a podle tý Ti udělali duplikát klíčů. U některých klíčů Ti duplikáty bez kartičky neudělali - asi měly vyšší třídu bezpečnosti - a kolikrát - když jsi měl duplikát z duplikátu, tak z toho se další kopie moc nedařily.
V podstatě to na tom klíču můžeš mít výrobní číslo, nebo kód vzoru, jako je na tý kartičce.
FABkový klíče se duplikují na kopírovací frézce - na jednu stranu se upne originál klíč, po kterým se pohybuje zub mechanicky propojený z frézkou. Ten zub odklápí a nebo víc přitláčí frézku na polotovar klíče duplikátu. Podle toho, jak obsluha pohybuje frézkou ze strany na stranu a jak moc intenzivně přitlačuje frézu a zub na klíče, tak podle toho je kvalitní výsledek. Někdy jsem jej musel poladit klíč drátěným kartáčem a jehlovým pilníkem srážet otřepy.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#5 Příspěvek od tomasjedno »

p32 píše:Samozřejmě by se hodil i odkaz na to kódovaní u FAB klíčů. Už se mi stalo, že za "těžké" prachy udělali nový klíč a ten nefungova dokud jsem neopiloval ten správný zub, co blbě ofrézovali.
Pro ty nejobyčejnější FABky zde.
Lepší zámečnictví už dneska mají CNC frézy na klíče - můžeš si klíč nechat oskenovat a zkopírovat 1:1, nebo oskenovat a zkorigovat na standardní hloubky a pak vyfrézovat, anebo vyfrézovat podle přineseného kódu. (FAB píše nezašifrovaný kód rovnou na tu “bezpečnostní” kartu). Taky si můžeš klíč oměřit šuplérou, převést na číselný kód a nechat vyřezat - mají i mechanické kódovací frézy. Samozřejmě ne v superhyper, kde u toho ještě lepí kramfleky apod.

P.S. EVVA používá stejné hloubky a číslování, ale třeba Guard nebo KABA GEGE to má jinak.

Podle mých zkušeností jsou klíče z fabriky <20 µm, klíče z CNC frézky v dobrém zámečnictví <50 µm, klíče z mechanické kopírky/kódovačky v dobrém zámečnictví <100 µm a klíče z lajdáckého zámečnictví nebo superhyper stánku klidně i 0,5 mm.
Kopírovací frézy jsou vždycky nastaveny tak, aby řezaly hlouběji, takže kopie z kopie je vždycky horší a horší, až nakonec nefunkční.
Přílohy
5 stavítek
5 stavítek

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#6 Příspěvek od dobrman »

nepomohlo by třeba tohle?
Přílohy
vzornik 1.jpg
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Díky dobrmane, to je přesně vono.
No a jestli si někdo myslí, že fabky jsou bezpečnější, tak je dost ale dost naivní. Jsou stejně bezpečné, ale mají a to je důležitější: menší velikost, více kombinací pro výrobu a lidé jim více věří, hlavně dokud je nevykradou bez viditelného poškození zámku (vložky).
Ale bezpečnost mě nezajímala, spíše jen ten způsob, podle čeho se to rozlišuje. O bezpečnosti nového systému u fabky se přesvědčil kdysi soused, když si zapoměl doma klíče a zabouchnul si dveře. Prej by tomu nikdy nevěřil, že se to dá otevřít do jedné minutky kdyby to neviděl. :lol:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

O dozičáku říkali zámečníci, že je pro zloděje složitější jak FABka.
Pokud teda sebou nemá těch cca 250 klíčů, a nemá čas na jejich zkoušení.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

27 x 8 = 216 kombinací.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »

Na domovních dveřích s hromadou čepů do všech stran mám vložku Guard a když jsem si chtěl nechat udělat rezervní klíče, tak ve speciálce vyžadoval zámečník kartu, ale i s kartou stejně dělal klíč podle originálu. Ptal jsem se ho na úroveň zabezpečení a on kupodivu můj klíč chválil a říkal, že při problémech musí vložku odvrtávat, protože se systém špatně oblbuje jak bumpingem, tak vyhmatáním. Venkovní strana vložky je navíc kalená, takže i to odvrtání není až tak jednoduché. Nejprotivnější komplikací je prý pak i odblokování všech čepů dokola.
Docela mě uklidnil.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

p32 píše:No a jestli si někdo myslí, že fabky jsou bezpečnější, tak je dost ale dost naivní. Jsou stejně bezpečné...
Typický výrok člověka, který zná jenom dozický zámek a vložku FAB.
Není FABka jak FABka a existují i mnohem bezpečnější vložky.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

jirkati píše:vyžadoval zámečník kartu, ale i s kartou stejně dělal klíč podle originálu
Pokud neměl CNC mašinu s programem od Guardu, tak ani jinak postupovat nemohl. U Guardu je “uzávěr” v čísle na kartě zašifrovaný, algoritmus nebyl zveřejněn.

P.S. U Guard G550/G560 je ochrana proti vyhmatání a bumpingu jen ta nejprimitivnější, srovnatelná s FAB 200.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 15 bře 2019, 21:08, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Zajímavé je, že mě udělali klíč od Guardu bez karty. A nebyl jsem jedinej, co jsem se ptal. Kartu jsem nakonec později našel, ale dotyčný zámečník mi řekl, že on není od hlídání zámků, ale od výroby klíčů. A měl pravdu, protože kartu jsem předtím najít nemohl a on by neměl kšeft. Je to dost falešná představa o ochraně před kopií klíče stejně jak to, že si někdo myslí, že jiní neznají nic víc než dozičáky nebo fabky. Přitom by se divili, jaké byty se vykrádají a s jakými zámky. Bezpečnost dveří spočívá také v něčem jiném, ale to jsem odbočil od tématu.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

p32 píše:Zajímavé je, že mě udělali klíč od Guardu bez karty.
Je třeba vzít v potaz, kdy. Asi před 4-5 roky Guard koupila EVVA a bylo to spojeno s útlumem výrobního programu, mj. také s ukončením patentové ochrany profilů klíčů Guard. Tím se stala i “kartová” ochrana klíčů bezpředmětná a klíč ke vložce Guard G560 (BT 4) mi bez mrknutí oka a bez karty zkopírovali i v pražském servisním středisku Guard na Smíchově. Když jsem se jich zeptal, proč nechtěli vidět kartu, tak řekli, že už není nutno.
Ono to stejně bylo na nic, identické profily (i přes patentovou ochranu) byly k sehnání tuším od Errebi nebo Silca, a zkopírovat si to pak může kdokoli se svěrákem, pilníkem a šuplérou :D
Prostě u takhle jednoduchých klíčů kdo si mermo mocí chce nelegální kopii opatřit, ten si ji taky opatří.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Však já se nehádám, že to udělali všude. Je to asi těch 5 let a asi to byl ten případ, co jsi popisoval. A žádné zázraky to stejně nejsou, jen to komplikuje život, když je potřeba náhradní klíč. Potom se mění zámek a fůra klíčů se může jen vyhodit. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“