energetické porovnání spotřebičů výkon činný jalový zdánivý

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

energetické porovnání spotřebičů výkon činný jalový zdánivý

#1 Příspěvek od medulin »

Ahoj, prosím o radu.
Mám spotřebič který za určitý čas spotřeboval tyto energie:
činnou 55,53kWh
zdánlivou 67,34kVAh
jalovou 38,04kVArh

centrální kompenzace jalovinu vykompenzuje, takže z hlediska měření distributora mne ta jalovina netrápí. Já ale potřebuji zhodnotit energetickou spotřebu jen tohoto spotřebiče a porovnat ji s jiným spotřebičem. Stačí tedy porovnat jen činné spotřeby? Nebo je nutné zohlednit i jalovou spotřebu spotřebičů a tedy i nějakou energii která se spotřebuje na vykompenzování? Nebo je vhodnější mezi takovými spotřebiči porovnávat zdánlivé výkony?
Nebo jinak, dva spotřebiče se stejnou činnou spotřebou jsou energeticky stejně náročné i když se lišší jejich jalová spotřeba a tedy i účiník?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Jalovina je jalová. Nic nedělá, nebrat v úvahu-možná jedině činnou spotřebu kompenzáku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Počítat s jalovým zatížením by mělo význam například pro dimenzování přívodu ke spotřebiči s velkým příkonem, který není kompenzován místně, případně vůbec. U menších spotřebičů to lze většinou zanedbat.

Průměrný účiník je podle uvedených hodnot 0,82. Ale nemusí být přesné, záleží na způsobu měření. Třeba údaj odečtený z hlavního elektroměru může být zkreslen dalším odběrem.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“