Změna směru otáčení komutátorového motoru.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Změna směru otáčení komutátorového motoru.

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, potřeboval bych radu, jak reverzovat za chodu otáčky na stojanové vrtačce. Mám tam pračkový komutátorový motor s tachem a regulátor podle přiloženého schematu. Občas s malými otáčkami řežu závit a zpětně to musím vytáčet ručně. Čili taková reverzace by byla pro mě velice užitečná. Myslím si, že ten motor i v pračce se podle potřeby přepínal na obrácený chod. Tak bych se rád optal, jestli to umožňuje tento regulátor.
Přílohy
schaltplan (1).png
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Co to vyřešit po zámečnicku? http://6b.cz/SG37
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Komutátorák s vinutým statorem je pro střídavej proud obvykle vinutej jako sériovej = jako přívody má dva krajní vývody statorovýho vinutí a jejich spoj je vedenej přes kartáče/uhlíky do rotoru. Pro reverzaci chodu stačí mezi sebou přepínačem zaměňovat právě ty dva přívody k uhlíkům, samozřejmě v klidu (při stojícím motorku). Takže pokud máš na schématu dva vývody vedený k motoru, můžeš si za nima místo jednoho odporu představujícího motor představit ještě sériový zapojení statorovýho a rotorovýho vinutí a tam následně vpálit ten přepínač ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#4 Příspěvek od milous2 »

to stasek: Regulátor z toho vynechej. Je potřeba přepínač vývodů z motoru a uhlíků. V pračce to je věcí programátoru,tedy mechanicky, přes kontakty.Někdo ti to snad načrtne? Mám to někde uložené,ale kde? :lol:
Než sem se vykoktal máš to tu od ekkara.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

A aby to nebylo tak jednoduchý, nabízí se možnost brzdit motor stejnosměrným proudem.Při řezání závitů je to výborná vychytávka.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Najít vývody kotvy a statoru. Zapojit do série. Změna otáčení se provede propojením na druho svorku té propojky do série.
Příklad:
1. uhlík
2. uhlík
3. konec vinutí
4. konec vinutí

Propojeno:
1. L
2. klema
3. klema
4. N
Změna směru otáčení:
1. L
2. klema
3. N
4. klema

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Taky záleží na uvažovaném použití. Častou reverzaci za chodu nemusí motor přežít. Pro řezání většího množství závitů se mi jeví vhodnější nechat jeden směr a použít reverzní závitovou hlavu.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od stasek »

Sandal: to je pro mě jako důchodce drahej špás. Navíc závity řežu jen občas.
Ekkar, vrky, jasně řečeno, děkuji mockrát, zařídím se podle toho.
Achab, reverzovat budu podle rady až po zastavení motoru. Každopádně děkuji i za ostatní příspěvky, které nevyužiji. :P
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

A jaký na tom řežeš závity? Já bateriovkou do M10 běžně. Reverz má každá, momenťák proti zlomení závitníku taky, jen některá má moc velký otáčky, který nejdou úplně snadno uřídit regulací spouště bateriovky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ano, pračkový motor se reverzuje přepólováním kartáčů oproti statoru, ale má to několik "výhrad":
Motor se reveruje až po jeho bezpečném zastavení - programátor má "dead-time", kdy je motor v klidu, nebo si to hlídá tachem. Pokud tomu motoru v plných otáčkách vpálíš reverz, Tento motor se Ti odvděčí velice silným proudovým rázem, kdy Ti půjdou srat relé a možná i ti to vyrazí pojistku či jistič. Motor to dlouhodobě ani nedá. Takže - budeš řezat závit, a pak ten motor musíš prudce zastavit. Uvědom si, že musíš zastavit čtvrtkilovou rotující hmotu jen v případě motoru z několikaset-až tisíc otáček na nulu (těžko budeš používat pár toček za minutu bez převodu do pomala) a pak ji roztočit obrácene.
Kdežto ten bazmek, na kterej se odkazuje "Sandal" funguje tak, že se mění otáčky pouze sklíčidla závitníku. Ty hmoty jsou tam rozhodně menší a jelikož jsem to viděl v činnosti před dávnými roky, pokud se závitořez zavrtá dál, než jej tlačíš, odpojí se pohon. Ten mezikus byl mechanicky zapřen o tělo vrtačky. Jakmile povolíš páku vrtačky, závitořez se roztočí obráceně a vyjede z díry.. Elektronicky je to sice taky realizovatelný, ale ne motorem z pračky.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od stasek »

Celeron: řežu na tom závity obvykle do plechu max 6 mm. Zdůraznil bych znovu, že jde o stojanovou vrtačku a mě záleží na kolmosti závitu. Bateriovou vrtačku nemám a nejsem si jist, jestli bych tu kolmost jen tak odhadl.
Artaban001: Mám na vrtačce regulátor otáček,(Schema nahoře) to zmiňuji a závity řežu na minimální otáčky a tak jde zastavení vrtačky kontrolovat velmi snadno. To musím udělat i když se točí jen jedním směrem. Takže po zastavení přepnutím chodu závitník vyjede ven. V tom problém nevidím. Šlo mi jen o to, abych pak po zastavení mohl zapnout zpětný chod. Naivně jsem si myslel, že i ten zpětný chod jde nějak ovládat z toho regulátoru. K tomu vlastně směřoval můj dotaz. Z toho jsem byl vyveden, tak to budu přepínat ručně přepínačem. To není problém. Věřím tomu, že ta hlavice co popisuješ je dobrá věc, ale pro moji občasnou potřebu by to nebyla dobrá investice.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Do jak silneho plechu řežeš závity?Počítám že asi ne do slepý díry.V tom případě bych udělal nějakej forychtung do vrtačky.Třeba unašeč s vnitřnim čtyřhranem a do něj nasadil závitník a opřel o předvrtanou díru.Po spuštění motoru by se závitník prokousal materiálem a vypadnul z unašeče pod plech...
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

No, píšu to v předchozím mailu, max do plechu 6 mm a díry jsou průchozí.
To co navrhuješ je taky řešení, dělám to tak, že nechám závitník projet durch, pak povolím hlavičku a on vypadne. Tvoje řešení je pro mě náročný na výrobu a s ohledem na četnost řezání závitů to vyřeším reverzací. Jsem jen domácí kutil, takže nejde o pravidelné využívání, spíš sporadické.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#14 Příspěvek od vicious »

stasek: zapojte to tak, ako radil Ekkar a reverzovať sa bude pri nulových otáčkach.
Stojanové vŕtačky továrenskej výroby majú na štítku uvedené, koľkokrát max. sa môže reverzovať za chodu.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Jasně, je to v podstatě jednoduchá úprava.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“