Je možné použít tuto pájku na letování plošňáků?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

Je možné použít tuto pájku na letování plošňáků?

#1 Příspěvek od Klob1 »

Mohu použít tuto pájku naletování plošňáků? pájka měkká 3 mm S-Sn97Cu3, 250g - cívka

Letuji pájecí stanicí někdy za dobu trafopájkou. Ale ta stanice je dost často.
Vždy jsem bral cín, co jsem měl od někud, takže složení nevím, nebo jsem koupil v elektronice, ale složení jsem neřešil. A ani nemám žádný popis složení, ten poměr.
Měl jsem docela dobrý od Vietnamce, pak mi slíbil, že přiveze toho celou krabici, za velmi slušnou cenu, jenže pak už nebyla možnost, protože to někdo předběhl a vakoupil. A teď cín dochází a nějaké drahé nějak neberou a stejně přesné složení bych nevěděl.
Takže, když je možné koupit v nějaké rozumné ceně.
Děkuji.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

3mm je hrozne hrube. Je tam vobec nejake tavidlo?

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#3 Příspěvek od VASEK_W »

Cín bez olova je jaksi na dvě věci. Pro amatéry na kutění je už úplně k ničemu, mnohokrát se to probíralo.
Kup si proboha cín s olovem, poměr něco kolem 60/40. Existuje také několik druhů tavidel (dle použití a schopnosti pájení i na trochu oxidované povrchy), kterými jsou ty trubičky naplněny. Je dobré si o tom něco nastudovat třeba na stránkách Marmotu z Příbrami, který ty cíny vyrábí.
Sám mám doma asi deset druhů cínů v různých poměrech a s různými tavidly. Na odlišné práce se hodí pokaždé jiný, o tavidlech uvnitř ani nemluvě.

Vašek

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Klob1 »

To nevím, ale co třeba, když se používá kalafuna?

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Klob1 »

Děkuji.
To jsem zkoušel pročítat. Jen mě tak napadlo, když jsem viděl docela za pěknou cenu tento. takže nemá cenu jej brát.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Kalafunou chybejici olovo ve slitine urcite nenahradis.
Cena je pekna, protoze vsichni vi ze je to k hovnu a nikdo to nekupuje.
Navic ten prumer...

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#7 Příspěvek od yakl »

Bezolovnatý cín je možno vhodný aj na jedenie. Na spájkovanie sa hodí olovnatý cín. 3mm spájku mám niekde aj ja, je v nej aj kolofónia, ale za dlhé roky tak zoxidovala na povrchu, že pájkovačka len ťažko začne taviť spájku. Preto ju musím pred použitím oškrabať nožíkom, pekne plynule zo všetkých strán, potom sa už dá dobre použiť. Pravdaže aj s externou kolofóniou, tá v spájke nestačí.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#8 Příspěvek od Charos »

Hledej klasický poměr Sn60+Pb40% nebo Sn63Pb37. Tloušťku max 1mm.
Problém je, že olovnaté pájky nyní již lze oficiálně koupit pouze na firmu /IČO, jsou totiž straaaašně jedovaté (myslí si EU).... :evil: - GM,GES,TME,EZK = smůla...
Koupit ale jdou na Aukru apod., EBAY atd.
Vybírej rozhodně něco s tavidlem, od Marmotu (nebo Kovohutí) MTL468 nebo F1 nebo L3 (pájí všechno, trošičku agresivnější tavidlo, ale umývat se po pájení nemusí) nebo aspoň MTL401.
U čínských (hledej na EBAY solder sn60 Sn63) je tavidlo sázka do loterie, ale na domácí pokusy asi vyhoví ...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

Charos píše:Hledej klasický poměr Sn60+Pb40% nebo Sn63Pb37. Tloušťku max 1mm.
Problém je, že olovnaté pájky nyní již lze oficiálně koupit pouze na firmu /IČO, jsou totiž straaaašně jedovaté (myslí si EU).... :evil: - GM,GES,TME,EZK = smůla...
...
Ale prdlajs, v pátek mi přišly s GESu. Ale asi proto že jsem to bral na IČO :D
Přílohy
cín.jpg

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

Jo, je to tak bezolovo je na chuja(hlavně pro staré přístroje), dokonce se v servisních manuálech starých přístrojů píše, že je nutné použít pájku s nižší teplotou tavení. A to z důvodů použitých IO, jinak hrozí poškození.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#11 Příspěvek od VASEK_W »

S tím tavidlem RW70 nemám dobré zkušenosti. Dali mi to jednou před lety jako vzorek v Marmotu na vyzkoušení, když měli problémy s dodávkami klasických tavidel MLTxxx, ale bylo to k ničemu. Pěnilo to, prskalo a divně smrdělo. Po pěti zapájených spojích šlo do šuplíku, kde je dodneška :-(. Nezměnilo se časem složení u té současné RW70-ky, aby byla na práci příjemnější? Má ji někdo vyzkoušenou?
Jinak mohu potvrdit, že MTL468 je super tavidlo, a práce je s ním výborná.

Vašek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

A MTL401 je nepouzitelne. Ucinnost mizerna, zato smrad a zostavajuci bordel na plosaku velky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

S RW70 jsem měl vzorek běžné olovnaté pájky a kromě smradu jsem nepoznal rozdíl oproti MTL468. Bylo to asi tři roky zpět. Pájel jsem jen běžný DPSky, nic náročnýho.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#14 Příspěvek od starecd »

rnbw: jo, mám ještě půl špulky snad 15 roků a používám ho minimálně. Dobrý cín je od Emosu i když je trochu tlustší než 1mm. Asi před 5lety jsem vydražil v aukci Marmot 0,8mm sn62pb37cu1 a spokojenost, mám ještě víc než 1/2špulky. Vydražil jsem k tomu nějaké měděné, mosazné a hliníkové nýty+velký šroubovák z Narexu(šestihran, kde si můžu pomoct klíčem při odtahování), dva malé šroubováky a dláto. To vše asi za 220kč i s poštou z pozůstalosti po bastlíři.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“