SC1088 , klon TDA7088 , případné odchylky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

SC1088 , klon TDA7088 , případné odchylky

#1 Příspěvek od Milan »

Párkrát do roka ke mně přijde někdo známý se starým rádiem , většinou Tesla z 50.let , s tím, abych se to pokusil zprovoznit a hlavně mu do toho dal "VKV" . Vnitřky z timťonských rádií došly, tak jsem si na ebay objednal
10 ks SC1088 + destičky adaptér z pouzdra SOP16 na DIL . Vše časem došlo, přímo na tom adaptéru jsem osadil dle datasheetu rádijko , a ejhle, ani ťuk. Oscilátor funguje , na výstupu mixeru je také něco vidět , ale na výstupu pin 2 není vůbec nic ( funkce MUTE nastavena správně) . Tak jsem obvod vyměnil za jiný SC1088 , to samé. Osadil jsem ještě jednu destičku , zase nic. Vypáral jsem z nějakého rádia další klon CD9088 a zapájel, hraje jak víno . Tak nevím ,buď mně x-hvězdičkový číňan prodal nefunkční přebrané šmejdy, nebo má tento klon TDA7088 nějakou odchylku ,která v dokumentaci není ( je to opajcovaný katalog Philipsu ,navíc s pár chybami) . Neví o tom někdo něco ? Díky za tip, vyhodil bych to do smetí , ale kde koupit funkční kusy s jakous-takous zárukou solidnosti , ebay to po předchozích zkušenostech určitě není.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Kupovat jakékoli polovodiče na Ebay je čirá idiocie.
Pokud Ti to nedoveze se zárukou některá z místních firem, tak zkus UTSource. Mně tam odsud zatím přišlo všechno perfektně funkční.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#3 Příspěvek od fero_b »

viem ze to nie je poznamka ku tomu obvodu na ktory sa pytas.. ja som kupil od cinana zopar modulov s TEA5767 a zatial hral kazdy z nich. Viem treba k tomu procak...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Milan »

Tak mně to nedalo a vyzkoušel jsem ještě čtvrtý kus SC1088 na stejné destičce s okolními součástkami - funguje. To znamená, že tento klon je z funkčního hlediska totožný s TDA7088 a číňan prodává zmetky. No budu tedy muset zkusit jiného dodavatele viz. Sinclair .

Co se týče doporučení fera-b , nehodí se mi to , jednak nutnost použití procesoru a programování mně ježí chlupy :) , jednak potřebuji ladit analogovým signálem - nastavení pak slouží i jako paměť po novém zapnutí rádia. Mám odzkoušeno navázání na ladící kond rádia, takže i to fm se v tom starém rádiu ladí stejným knoflíkem jako am rozsahy. Není to však úplně jednoduché a u každého rádia je to jinak , třeba se musí odstavit oscilátor am, neb vyšší harmoniky zahltí vstup fm ( s max. citlivostí teoreticky asi 3µV) atp. Ladící kond (obvykle kolem 500 pF) s pevným kondenzátorem pracuje jako dělič vf napětí z pomocného oscilátoru řízeného
rezonátorem cca 400 kHz a usměrněním se z toho udělá ss napětí pro varikap fm části.

Díky za názory kolegům .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

To je zajímavé. Jak to přepojení na VKV děláš, to je tam doplněný nějaký mnohapólový přepínač?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

zajímalo by mě , jak to máš vlastně zapojený.
mám tady několik různých radií s tímto obvodem, ale každý zapojený trochu jinak.
I na netu je mnoho různých schémat použití.
Ale ten tvůj popis se neshoduje ani s jedním . . .
Můžeš tady poskytnout to tvoje zapojení ?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Zapojení pro zkoušení i rádio odpovídá přesně datasheetu TDA7088 s tím,
že externí ladící napětí pro varikap je z potenciometru mezi + a - přes odpor cca 47 - 150 k zavedeno na vývod 16 obvodu ( ladění a AFC) . Mezi anodou varikapu a vývodem 16 je zapojen odpor 5K6 ,jak obvyklé ve schématech s laděním potenciometrem. Ten tam musí zůstat i v adaptéru na ladící kond viz odkaz dále, aspoň trošku zůstává zachována funkce AFC , autor adaptéru na lad.kond se mýlí. Tlačítka Reset a Run zůstávají tak, jak jsou, uvnitř v bedně se nepoužijí. Upozorňuji na cívku na vstupu vývody 11,12 - jakmile jsou ledabyle či nevhodně udělány spoje nebo orientace cívek, chytá vstup vlastní oscilátor a rádio jakoby ladí, ale chrčí či i ztichne-celé se to zavazbí. Zkušenost je taková , že u nás na vsi stačí přes třeba 18p anténu cca 70 cm drátu na vstup 11 a vstup 12 na zem přes 220p (není kritické,jde o ss oddělení). Je-li okolo něco, co vyzařuje i harmoniky v pásmu fm, třeba oscilátor rádia apod., používám na vstupu od vlastních obvodů odstíněnou horní propust popř. obvykle musí být ten oscilátor odstaven.
Co se týče ladění ladícím kondem rádia , inspiroval jsem se zde : http://radio-roehren-etc.de/index.php/u ... -am-radios .
Musí být volný jeden díl lad. kondu ( třeba DIL jazýčkové relátka) a třeba
to fm hraje na volbě rozsahu Gramo .Čili v této poloze přepínače musím odstavit oscilátor ( u mnoha rádií Tesla běží přitom oscilátor na DV i v poloze Gramo) a přepojit jeden díl lad kondu na adaptér viz odkaz. Nf signál
z 7088 (9088,1088) se přivede na vstup gramo , je nutné zesílit asi 10x jedním tranzistorem , z obvodu leze nf signál asi 50mV .

Není univerzální řešení pro různá rádia , u každého se musí posoudit, co a jak zapojit . Samozřejmě stupnice na fm nemá s původní nic společného,
ale to je uživatelům většinou zcela fuk - chtějí staře vypadající lampové rádio a slušný zvuk bez am rušení . Vyzkoušeno na Romanci a nějakém přebastlu Talismana se síťovým trafem , nečekejte prosím ale nějaké přesné výkresy , co kus, to originál , u těchto jednoduchých obvodů i spoje v Layoutu dělám obvykle bez schématu ( řadu let jsem ve vývoji dělal podrobné výrobní dokumentace
přístrojů do posledního šroubku a kapky laku na zakapání a to už mě opravdu nebaví...
:)
P.S. Napětí pro obvod a ladění musí být stabilizované , používám LM317l,
někde mezi 3 a 4V . AFC udrží změnu tak +- 50mV , takže u varianty s ladícím kondem je problém diod usměrňujících pomocné vf napětí - teplotní
závislost napětí v propustném směru, někdy to skočí vedle. Asi by to šlo
trochu teplotně kompenzovat vhodným TK kondu ve vf děliči .

Odpovědět

Zpět na „Součástky“