Tesla MR610

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Tesla MR610

#1 Příspěvek od Celeron »

Tak mi spadla na zem moje asi 35 let stará kalkulačka a rozprásknul se jí spodni dekl na přesně 11 dílů. Tak mě napadlo, že bych mohl zkusit z ní udělat originální placku na knoflíkový lithiovky jak byla navržená původně. No a spodní dekl vytisknu na 3D.
Opravdu je v ní i držák na dva malý knoflíky, dokonce na původních přípojná pera jsou připájený dráty k tužkovým baterkám ve spodním deklu. Jenže jsem zjistil, že v tý MR610 tesláci vyváděli nějaký podivný věci. Mezi oběma tužkama je sériovej odpor 100 R. A na deklu vedle tužkových baterek jsou zalepený dvě červený ledky 5 mm zapojený do série, jednou stranou na + tužkových baterek a druhou stranou někam na plošák. K čemu to tam je boha dobastlený, nějaká stabilizace nebo ochrana? Ve vypnutým stavu je na ledkách plný napětí baterie, v zapnutým stavu 0V.
Víte k tomu někdo něco?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Pravděpodobně příprava na napájení solárním článkem. Ledky měly sloužit pro stabilizaci/omezení napětí solárního článku právě v případě použití těch knoflíkových baterií (asi aby nedocházelo k jejich přebíjení při vypnuté kalkulačce).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Já ti Jirko mám takovej pocit, že ta MR610 nebyla určená k napájení lithiovkama (3V každej článek), ale nabíjecíma "knoflíkama" NiCd - tenkrát největší dostupný a třeba panem Šraitem hojně propagovaný NiCd 225 - v tom případě by ty LEDky mohly souviset s nabíjením těch akuček a s něčím kolem stabilizace jejich nabíjecího proudu případně usměrňováním.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Není spodní dekl stejný s MR609?
Ta se mi možná ještě někde válí, nefunkční (nepřežila moje pokusy v mládí).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Já ti Jirko mám takovej pocit, že ta MR610 nebyla určená k napájení lithiovkama (3V každej článek), ale nabíjecíma "knoflíkama" NiCd
Jak jsem psal, jsou tam plastový pozice na malý knoflíky. S tím lithiem jsem se upsal, rozměrově to vypadá na stříbrooxid SR44 1,55V 165mAh 11,6 x 5 mm nebo něco podobnýho.
Ta kalkulačka byla původně opravdu dovozová placka. Protože bolševik stříbrooxidy nedělal, tak k tomu udělali bachratej spodek na dvě AA-čka, jelikož bolševik neuměl ani AAA.
S tím solárním článkem trochu pochybuju, horní strana s displejem a klávesnicí má být originál a v ní místo není. Jedině že by střevo bylo univerzální i pro jinej typ s horní stranou co solár měl. Myslím, že MR610 byla "vědka" nejvyšší model co Tesla dělala. Solár mělo pár typů, třeba MR511 nebo MR513 ale jen se základníma funkcema.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

Celeron píše:Ta kalkulaèka byla pùvodnì opravdu dovozová placka
a kdo to tedy v originále vyrábìl? MR609 jsem kupoval cca v r.1986 v prodejnì Tesly v HK za 510kè, pøed nástupem na støední školu, mám ji dodnes (jiná kalkulaèka s goniometrickými funkcemi v této cenové relaci snad ani tenkrát koupit bìžnì nešla)
Naposledy upravil(a) sr71 dne 08 čer 2019, 11:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

sr71 píše:
Celeron píše:[quote="EKKAR"Ta kalkulačka byla původně opravdu dovozová placka
a kdo to tedy v originále vyráběl? MR609 jsem kupoval cca v r.1986 v prodejně Tesly v HK za 510kč, před nástupem na střední školu, mám ji dodnes (jiná kalkulačka s goniometrickými funkcemi v této cenové relaci snad ani tenkrát koupit běžně nešla)
Kosáku, oprav si to - já tohle netvrdím, to napsal Jirka ... A jinak - najít původní "vzorovej typ" bude dneska už hoodně těžký, protože západní trh už v tý době poměrně hustě používal "brandování" = prodej podobnejch produktů, založenejch na stejný výchozí konstrukci, ale určenejch pro různý "spotřebitelský třídy" a tudíž i v odlišný cenový relaci, pod různýma mezi sebou zdánlivě nesouvisejícíma značkama - všichni známe konsorcium Ujce Macušity, který produkovalo víceméně konstrukčně identický produkty pod značkama Panasonic, Technics, Matsushita a National (jen o kterejch já vím - možná jich bylo ještě víc). V oboru kapesních kalkulaček to zaručeně nebylo jiný - po rozšíření výroby jejich základních obvodovejch součástí se určitě musely dělat i "klony" výchozích typů určitým způsobem okleštěný nebo výhradně upravený pro nějakou oblast, prodávaný pak buď jako odlišnej typ stejný značky, anebo i ve tvaru a designu stejným jako typ výchozí, ale pod jiným jménem.
No a sem "na východ" se kolikrát ani ten původní typ nedostal, protože lidi pověřený zakoupením nebo jiným získáním takový techniky určený pro "reverzní inženýrink" samozřejmě nakupovali i tu lacinější sortu - a v ní mohli pořídit klidně i třetí nebo čtvrtej brand původního vzoru ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

Originál byla Toshiba SLC8300. Východoněmecká verze byla taky placatá, na tužky jsou tuzemské verze. Jestli se montovaly u nás rozložené sady, nebo zda se vozily hotové z NDR, to nevím. Kromě nálepky na spodní straně nikde není označení Tesla.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Mě překvapilo, že MR610 má sice mnohem vice funkci oproti MR609, ale nemá prioritu násobení před sčítáním.

PF

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#10 Příspěvek od ccode »

Z exkurze cca v 81 až 83 do Tesly Vrchlabí si pamatuju, že tam demontovali z hotových kalkulaček spodek na dva "knoflíky" a dávali tam spodek na 2 tužkovky. Který to byl přesně typ si už nepamatuju.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

petrfilipi píše:Mě překvapilo, že MR610 má sice mnohem vice funkci oproti MR609, ale nemá prioritu násobení před sčítáním.
PF
No nemá, na to má závorky. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Na to nemá co mít závorky, 2+3*5 je 17 a závorek netřeba. Když má preferenci násobení typ 609, tak by ho měl mít i typ 610. Si myslím.

Petr

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od radioelectrum »

nemám ani dobrou znloast němčiny ani čas to podrobně studovat ale doporučuji si prostudovat toto: http://www.robotrontechnik.de/index.htm ... echner.htm

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

petrfilipi píše: Si myslím.
Petr
Si myslíš špatně :) Na MR610 je 2+3*5 = 25. Ale 2+(3*5) = 17. Jak jsem psal, má na to závorky. A dokonce kulatý a hranatý, co se můžou vkládat do sebe. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od petrfilipi »

No to si nemyslím špatně a je celkem jedno, jak je to na MR610.
2+3*5 je prostě 17 a hotovo. Pokud nějaká kalkulačka spočítá, že je to 25, tak nepočítá správně matematicky. U obyčejných kalkulaček se 4 funkcemi bych to pochopil, ale když má preferenci násobení typ 609, tak by ho měl mít i (funkcemi mnohem více napěchovanější) typ 610.

Petr

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“