Co udìlat užiteèného z 2 funkèních CD-ROM mechanik ???please

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
LiborHrabovský

Co udìlat užiteèného z 2 funkèních CD-ROM mechanik ???please

#1 Příspěvek od LiborHrabovský »

Dobrý den ;) Mám doma 2 nové funkèní cd mechaniky které afšak nepotøebuji,prodávat se mi je nechce protože je stejnì nikdo nebude chtít v dnešní dobì blue-ray a dvd.
Chtìl jsem je rozebrat na souèastky ale radìji jsem se chtìl zeptat tady jestli by z toho nešlo udìlat nìco užiteènìjšího,nìjaké nápady ???
Mám tu i CD-RW mechaniku ;)

Dìkuji :cry:

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od MirrA1 »

Já osobně nedám dopustit na klasický záznam na CD.
DVD má výhodu velké kapacity, avšak nevýhodou je hustý zápis. Takže stačí pár škrábanců a DVD už nejde přečíst.
Nechci vidět až se začnou používat blue-ray disky, protože s hustotou jakou jsou na ně zaznamenávány data bude stačit sebemenší poškození a disk bude okamžitě nečitelný.
Takže můj názor je takovej, že částečně už DVD ale hlavně blue-ray se hodí možná tak na přenášení dat mezi počítačema, pokud bych si chtěl zazálohovat důležité věci tak jedině na staré dobré CD!

No a teď k věci, je fakt, že v dnešní době se už nevyplatí starou mechaniku prodávat, takže je lepší si ji nechat pro případ že mi někdy nějaká odejde.
Kámoš třeba přehrává přes mechaniku z PC cédečka s písničkama v autě, nebo si taky můžeš postavit stolní mp3 přehrávač...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

V některým AR (myslím v červeným???) jsem viděl řídící obvod, kterej Ti udělá z CD-ROMek přehrávač na CD např. do auta. Mělo to tlačítka PLAY/PAUSE, STOP, >>, <<, SKIP<, SKIP> a mělo to dvoumístnej LED displej.
Bohužel to AR nemám.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jirka »

jedno takové zapojení je na http://dhservis.cz/dalsi/audiopanel.htm
*****

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#5 Příspěvek od mikollar »

ja mam tiez doma jednu CDROM naviac, chel som urobyt CD prehravac ale vsetko je cez Atmela a ten nemam kde naprogramovat, neexistuje nieco na zaklade PIC? dik

Uživatelský avatar
DJ_BobiseK
Příspěvky: 46
Registrován: 26 čer 2006, 02:00

#6 Příspěvek od DJ_BobiseK »

presne to bolo v neakom AR :wink:
vyzerá to zaujímavo ale neviem či to má v dnešnej dobe cenu robiť

LiborHrabovský

#7 Příspěvek od LiborHrabovský »

Dìkuji moc ;) no ale jak jsem si to spoèítal tak ten cd pøehrávaè by mì vyšel mnohem dražeji než kdybych si koupil normální mp3 pøehrávaè a nebo discmana :D

To by až tak nevadilo akorád že neumím programovat atmel a nemám k tomu ani vybavení. Ale rozhodnì to vypadá zajímavì. Zajímalo by mì jestli tam má nìco jako Antishock,protože pøeci jen když se s tím zatøese tak to pøeskoèí urèité bity na cd.

To MirrA1 : Zajímalo by mì nìco o tom stolním mp3 pøehrávaèi ;) máš prosím nìjaké odkazy ???
No nevím jak ostatní ale já jsem všechny své data co jsem mìl na cd pøepílil na dvd ;)
Mám asi 200 cd v tašce kterou se už chystám vyhodit,cd jsou už minulostí protože mají moc malou velikost na dnešní požadavky.
DVD máš až 12GB.
No a co já jsem slyšel tak se zaènou vyrábìt blueray mechaniky a cd s ochraným krytem,nìco jak je u DVD-RAM.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Antishock to nemá

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jirka »

LiborHrabovský píše:.. Zajímalo by mě něco o tom stolním mp3 přehrávači ;) máš prosím nějaké odkazy ???...
Tak kromě realizací přehrávačů ze starých PC
http://mpxplayer.8m.com/index.html

se staví třeba takovéto:
http://elektronika.kvalitne.cz/ATMEL/MP ... erHDD.html

Ale jestli si myslíš že tě vyjde levněji jak přehrávač od ťangťongů, tak na to zapomeň. Tohle se staví pro radost.


Co vlastně používají ťangťongove v těch MP3 playerech za čipy, když nejlevnější na SD karty stojí 400Kč? (Kdo jste je kuchal ?)
*****

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#10 Příspěvek od right13 »

sprav si z toho MIXER :lol:

LiborHrabovský

#11 Příspěvek od LiborHrabovský »

To Jirky: Tak to je teda docela husté :D nechápu to jak to nìkdo dokáže vykutit sám.
Zajímalo by mì co bych mohl udìlat z mojí staré 333MHZ Celeron 64RAM SD :D které mi leží v šuplíku,hh. Ale dìkuji za inspiraci,ješì zkusím nìco pohledat,nìco na mojí urovni.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jirka »

*****

Uživatelský avatar
Mojcek
Příspěvky: 19
Registrován: 01 lis 2006, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Mojcek »

Jednou jsem si udělal cd přehrávač a základem byla právě cd-mechanika z PC.Jenomže bylo potřeba aby měla na předním panelu tlačítka play/pause,stop a skip.Koupil jsem si z bazaru mechaniku za 200,která stejně nefungovala,takže jsem si ji musel ještě spravit :twisted:
Dále jsem si koupil v PC prodejně káblík na propojení mechaniky se základovou deskou(20,-kč). Ještě pokud doma nemáš napájecí konektor k té mechanice,tak si ho kup.
Budeš ještě potřebovat napájecí zdroj,nejlépe z PC.Pokud to máš do auta,tak si musíš zdroj udělat,tedy 12 a 5V.
A na konec potřebuješ zesilovač a konektor,kterým to píchneš do toho zesáku.

Upravíš si koncovku kablíku,který jsis koupil:ustříhneš konektor,který se připojuje k základní desce a připájíš konektor,který půjde do zesilovače.Ještě k tomu káblíku,ten přivádí audiosignál na základovku. Jsou tam4 vodiče,potřebuješ jen 3(L,R,G)to odzkoušíš,který je který.
Pak zapojíš napájení a je to :)


Tak doufám,že jsem to srozumitelně vysvetlil 8-)

LiborHrabovský

#14 Příspěvek od LiborHrabovský »

Mojcek píše:Jednou jsem si udìlal cd pøehrávaè a základem byla právì cd-mechanika z PC.Jenomže bylo potøeba aby mìla na pøedním panelu tlaèítka play/pause,stop a skip.Koupil jsem si z bazaru mechaniku za 200,která stejnì nefungovala,takže jsem si ji musel ještì spravit :twisted:
Dále jsem si koupil v PC prodejnì káblík na propojení mechaniky se základovou deskou(20,-kè). Ještì pokud doma nemáš napájecí konektor k té mechanice,tak si ho kup.
Budeš ještì potøebovat napájecí zdroj,nejlépe z PC.Pokud to máš do auta,tak si musíš zdroj udìlat,tedy 12 a 5V.
A na konec potøebuješ zesilovaè a konektor,kterým to píchneš do toho zesáku.

Upravíš si koncovku kablíku,který jsis koupil:ustøíhneš konektor,který se pøipojuje k základní desce a pøipájíš konektor,který pùjde do zesilovaèe.Ještì k tomu káblíku,ten pøivádí audiosignál na základovku. Jsou tam4 vodièe,potøebuješ jen 3(L,R,G)to odzkoušíš,který je který.
Pak zapojíš napájení a je to :)


Tak doufám,že jsem to srozumitelnì vysvetlil 8-)
To jsem moc nepochopil,vždyt k cdromce vedou dva druhy vedení: napájecí a datové: Ten napájecí má 4 dráty,2x èerné,èervený a bílí. A ten datový je klasický ATA (PATA) kabel.
Ty mi chceš øíct že mùžu pøímo napojit cdromku na zesilovaè bez jakéhokoliv dekodéru nebo tak ??? protože já to nevím :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Je tam este 4-pinovy konektor - analogovy audio vystup. Tam mozes zapojit zosilnovac. Potom das CD-ROMke len prikaz "prehravaj audio CD" a hra to. Niektore CD-ROMky maju vpredu nie jedno ale dve tlacidla - a to druhe je prave na prehravanie audio CD, takze to ide aj bez komunikacie cez IDE.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“