Filtrační kondenzátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitcenek
Příspěvky: 160
Registrován: 08 bře 2019, 01:00

Filtrační kondenzátor

#1 Příspěvek od vitcenek »

Dobrý den,
chtěl bych postavit zesilovač, mám jej již promyšlený, jenže jsem se zastavil na filtračním kondenzátoru. Parametry: 250V 0.1A.
Jakou kapacitu bych měl prosím použít?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Musíš vycházet z toho, jaké zvlnění napětí bys chtěl dosáhnout. Na úplně hrubý odhad je tu vzoreček
I·Δt = C·ΔU
Řekněme, že sneseš zvlnění 5V špička-špička. Pro dvojcestné usměrnění je doba vybíjení a nabíjení toho kondenzátoru 10 ms, a nechť jsou obě ty doby stejné, potom Δt=5ms. A z toho se dá tipnout ta kapacita:
C = I·Δt/ΔU = 0,1A · 5ms / 5V = 100 µF

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Opravdu 0,1A při 250V?
To je s elektronkou?

Uživatelský avatar
vitcenek
Příspěvky: 160
Registrován: 08 bře 2019, 01:00

#4 Příspěvek od vitcenek »

Ano, je to s EBL 21 a ECH 21.
Obecně mě tranzistory nezajímají, elektronky mají své kouzlo, hlavně opravuji stará rádia, jenže tam jsou všechny hodnoty dané a nemusím nad tím tolik přemýšlet. Teď jsem se poprvé odhodlal postavit něco opravdu svého, nějaké zkušenosti jsem načerpal právě z těchto oprav, ale třeba vypočítat filtrační kondenzátor jsem nikdy nepotřeboval.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Když opravuješ ta stará rádia , jistě jsi si všiml ,že třeba u mnoha typů Tesla z třeba padesátých let je filtrační kondenzátor obvykle 2x 32uF, a to vyhoví třeba pro tu EBL21,2xECH21 a třeba ještě EF22 .
Jinak výpočet/odhad velikosti kondenzátoru od Bernarda je opravdu hrubý,
to by musel být úhel otevření usměrňovačky 90°, obvykle je tak někde mezi
30-50% , záleží na odporu trafa přepočteném na sekundár a jeho poměru k zátěži , grafy jsou na netu. Pro hrubý odhad je to však postačující , doporučuji rozdělit filtraci napájení anody EBL a pak to ostatní za dalším RC členem tak, jak to vidíš třeba v těch rádiích. , aby ti to nebručelo.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#6 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale u těch lamp to je složitější.
Záleží na usměrňovací diodě, jakou kapacitní zátěž snese.
U malých kapacit je filtrační člen tvořen navíc tlumivkou, u větších rezistorem (např. http://www.radiojournal.cz/schemata/klasik.pdf).
Lampy nemají příliš v oblibě plné anodové napětí při začínajícím žhavení.
Dík za jiné názory, opravy a doplnění.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“