Pájení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Babako
Příspěvky: 22
Registrován: 16 črc 2019, 02:00

Pájení

#1 Příspěvek od Babako »

Ahoj, mohl by mi tu někdo poradit? Už nevím co s tím. Můj způsob pájení vypadá tak, že nejdříve očistím DPS lihem, následně nanesu vrstvu rozpuštěné kalafuny acetonem a nechám zaschnout. Poté začínám pájet. Vždy pájku "vymáchám" v kalafuně, dále ji hrotem položím na pájecí bod a k nozičce součástky přiložím cín. Spoj ohřívám max. 3 vteřiny. Poté pájku odkládám. Problém je v tom, že se pokaždé vytvoří studeňák. Zkoušel jsem pájku nechávat déle na pájecím bodě nebo s ní mírně hýbat po nozičce součástky. Cín se vždy krásně rozleje, ale po pájení má matný povrch. Cín používám olovnatý z let 1980 - 1990, původem ČSSR. Pajím mikropájkou z Číny při teplotě 250 - 300°C max. Za každé rady budu rád, díky.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Podľa vášho popisu pristupujete správne, no niečo opomínate. Pomôže fotka spojov, ako vyzerajú, aby sme vedeli poradiť.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Hodně záleží i na tom, jak pájené plochy odvádí teplo, někdy je prostě třeba prohřívat déle.
A pod kalafunou to musí dopadnout dobře, protože kalafuna zvyšuje povrchové napětí a vlastně té kapce "vypíná vrásky".

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od vladimir »

vážnì to chce foto, jinak tý kalafuny bych asi ubral - oèistit desku pøiložit èistý hrot na pájený místo a pøidat trubièkový cín
hrot se musí èistit a cín který je tam déle oxiduje bìžnì za 15 vteøin, takže mokrou houbièku nebo èisticí "drátìnku"
pøepálená naprasená kalafuna to moc nevylepší
pokud je výsledek furt špatný, zkusit jiný cín hlavnì ne bezolovo

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Vyhodil by som ten cin aj s kolofoniou. Niekde mam odlozeny stary cin z tohoto obdobia a ked som s nim davnejsie skusal nieco robit, bolo to hrozne. Neviem, ci starne alebo bol vzdy taky hrozny?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Zkus přidat teplotu na páječce - Většinou jsou levný mikropájky řešený tak, že pouze omezují výkon do tělesa jednoduchým triakovým regulátorem. Většina páječek s termostatem má kontrolku, která hlásí, že se těleso vytápí - ta musí v klidu při dosažené teplotě blikat.
Pokud máš jen prosté omezení výkonu, tak Ti hrot "v akci" zchládne, protože mu spoj odebírá teplo. Optimální nastavení si musíš vyzkoušet na nějaké desce, kterou hodláš vyhodit, nebo stavbou nějakýho "cvičnýho" zapojení.
Kdysi jsem tu měl ale nějaký starý cín, který sice dělal skoro předpisový spoje, ale po vychladnutí a ztuhnutí byl matný, jakoby opískovaný.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

Babako píše:Pajím mikropájkou z Číny při teplotě 250 - 300°C max.
jaký výkon tělíska má ta mikropájka ?
pravděpodobně ti pájené místo odebere víc tepla, než stačí to tělísko během pájení zase dodat . . .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Hod sem fotku at vime o co se jedna.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od beny66ka »

To že spoj je matný neznamená že spoj je "studený". Někdy lesklý spoj nedosáhneš ať děláš co děláš a nezjistíš proč.
Pořádně spoj prohřej a na to jestli je matný nebo lesklý nedbej.
Uvidíš - vše bude OK.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#10 Příspěvek od vladimir »

U kvality cínu mùže být velký problém - s kamarádem jsme koupili (doprava)cínovou pájku, on to odzkoušel a chrochtal blahem. Když jsem zaèal pájet já zjistil jsem, že povrch je matný a samotný pájení taky nic moc. Musím èíhnout èím pájel pøedtím, že ho to tak uchvátilo. Se ani nedivím, že prodejce má fotky na webu rozšmudlaný. Modrej na foto bída, jen tak v nouzi, èervenej paráda.
Takže jsem neušetøil ani za tu dopravu, musím koupit novej. :(
Přílohy
2.jpg

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Otkundes »

Mám snad čtyřicet let starý „cín“ který se prodával za 1,- Kčs v prodejnách Elektro-radio. Dodávala ho Mecahnika v.d.i., Praha. Již zašedlý, ale pájet se s ním dá pořád. Samozřejmě, není to pro mikropájku. Tazatel popisoval úpravu DPS a postup pájení. Ale nějak zapoměl, že ta pájka se musí spojit nejen s měděnou ploškou na DPS, ale i s vývodem součástky, nebo s pájeným vodičem. A dovedu si představit, že chyba může být i v zoxidovaném povrchu „drátku“ pájené součástky. Chce to pak před pájením, přívod mechanicky očistit až na leský kov. Snad nemusím upozornit, že některé kovy a jejich slitiny, sotva cínová pájka spojí a některé vodiče můžou být též lakovány?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#12 Příspěvek od misocko »

je zaujimave citat taketo problemy s pajkovanim. zacinal som , aj teraz pajkujem 99% trafopajkou. Okrem toho ked som raz pajkoval bezolovom, som este nikdy nemal problem s pajkovanim / spojom / lesklim cinom.
a to zdaleka nerobim postup ako si opisal. skratka neocisteny plosak, ak treba pridam kalafoniu , dam trochu cinu, zohrejem podla potreby. preve vcera sa mi nechcelo skrabkat kus drotiku , tak som lak skratka opalil teplotou pajkovacky, nasledne pridal trochu kalafonie k cinu a je to....
myslim ze za tie roky si uz cvakanim spinaca dokazem regulovat teplotu podla potreby.
podla mna maz nizku teplotu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Psal, že se pájka krásně rozleje. Myslím, že to bude dobrý, jen je to matný. Spíše by mohl skusit teplotu trochu ubrat.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#14 Příspěvek od VASEK_W »

Milý "babako", kdyby jsi uvedl kde bydlíš, tak by se v Tvém okolí možná našel někdo, kdo umí pájet dobře a ukázal by jsi mu, jak to děláš Ty, a pak by to ukázal on Tobě. Jednoduché, rychlé, vyzkoušené. Již mnoho lidí jsem takto za 5 minut naučil velmi dobře pájet ...

Vašek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Otkundes píše:Mám snad čtyřicet let starý „cín“ který se prodával za 1,- Kčs v prodejnách Elektro-radio. Dodávala ho Mecahnika v.d.i., Praha. Již zašedlý, ale pájet se s ním dá pořád.
Myslíš tím zajisté "cín" průměru cca 2,5-3 mm plněný nějakým sajrajtem co skoro vše sežral (asi Eumetol) a co byl namotanej na takovým "motýlku" z tvrdýho papíru? Ten tu ještě někde mám, úplně šedivej. Mělo to dost málo cínu, prý stejná slitina jako trojůhelníkový tyče pro klempíře.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“