oscilator vkv radia o mf nižšie..

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ICL
Příspěvky: 50
Registrován: 23 pro 2018, 01:00

oscilator vkv radia o mf nižšie..

#1 Příspěvek od ICL »

dobry večer..
toto ma zaujima...ked by som preladil co sa stane co sa zhorsi zlepsi..skratka ake zmeny budu..v AR som sa o tom docital iba jednu vetu..ze sa to nepouziva
:D ako prilkad radiomagnetofon..diamant..cize oddeleny oxcilator..

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Jednou ze změn bude relativní rozsah přeladění oscilátoru. Třeba pro pásmo 88 - 108 MHz bude oscilátor nad pásmem přelaďován od 98,7 do 118,7 MHz, poměr frekvencí bude 1,2 a změna ladícího prvku (L nebo C) 1,44. Přelaďování pod pásmem dává poměr frekvencí 97,3/77,3 = 1,26 a změna ladicího prvku 1,58. Čím větší změna, tím náročnější konstrukce. Pro éru digitální syntézy to už neplatí.
Dalším efektem je jiné pásmo zrcadlového příjmu, stručně zde.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Nestalo by se asi nic. Občas se to někde používá. Ale na VKV je z praktických důvodů výhodnější použít vyšší kmitočet oscilátoru kvůli snadnější přeladitelnosti.
Změna kmitočtu může být relativně menší. Tím pádem je jednodušší vyrobit oscilátor. Oscilátor je stabilnější. Má menší kolísání amplitudy přes pásmo přeladění a vyžaduje menší změnu laditelné kapacity nebo indukčnosti.
Třeba varikapy mohou mít menší rozsah řídicího napětí a s vyšším dolním ladicím napětím a tím mají vyšší jakost a menší zkreslení. Otočné kondenzátory mohou být jednodušší. Prostě se to líp vyrábí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Ano obecně na tom příliš nezáleží, jestli je oscilátor "nad" nebo "pod" přijímaným kmitočtem, ale z už uvedených důvodů je praktičtější mít oscilátor o mf výše.
Například při ladění varikapem se díky menšímu poměru maximální a minimální kapacity dalo dosáhnout i rozvnoměrnějšího průběhu stupnice (v době ladění frekvenční syntézou to je už jedno, ale hodilo se to).
A pak jde o to, co se objeví jako zrcadlový příjem, zvlášť, je-li v blízkosti silný vysílač ns tomto nežádoucím kmitočtu vysílající-
Konečně tady je o tom víc

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

Funguje i oscilátor "pod" a docela dobře. Zejména na ruských strojích to ani jinak nejde protože to nahoře kmitat nebude. Například u takové Seleny to byl opruz přeladit, ale nakonec se to podařilo a hraje to překvapivě dobře.
Přílohy
Fotografie-0212.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

K jedné, viceméně důležité změně dojde; přestane fungovat obvod AFC, resp. jeho činnost bude opačná, tzn. bude stanici "odpuzovat" a proto musí být AFC vypnuté, popř. přepojena jeho polarita na opačnou.
:wink:

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Aha...! Tak to beru zpět u té Seleny. O tom AVC vím, že to pak jede naopak, ale v tomto případě mi to funguje i ten měřák ukazuje dobře a dolaďuje se to. Takže mi to kmitá "nahoře". Já si pamatuju, že jsem to měl i "dole" a hrálo to a protože se to nedolaďovalo tak jsem laboroval až jsem to dotáhnul "nahoru". Už jsem to zapoměl jak jsem to dělal. :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Bacha na rozdíl AVC a AFC. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#9 Příspěvek od MiraSt »

AFC.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“