generátor z EBAY 35M-4.4G

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

generátor z EBAY 35M-4.4G

#1 Příspěvek od mi-ro »

Chtěl bych si udělat radost. Nemáte někdo zkušenost s tímto generátorem? Na testování ledasčeho. Pokud jsem pochopil tak 1mW OUT.
https://www.ebay.com/itm/35MHz-4000MHz- ... SwkYZdP8fs
A pak je tady ještě toto ale snad jer to dtto ale s dotykáčem?
RF-Sweep-Signal-Source-Generator-Board-35M-to-4-4G-STM32-TFT-Touch-LCD-Green
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Ti nevím, co z toho poleze. VF technika kór na 4 GHz vypadá úplně jinak než to kolem výstupního konektoru na plošáku generátoru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

Ahoj,
Záleží co s tím chceš měřit, je tam ADF4351. Co se týče fázového šumu je ten obvod dobrý ale ne v kombinaci s levným čínským oscilátorem který tam osadili. Tj budeš ho muset vyměnit jinak je z toho šumák. Layout desky pro to ADF je totálně zprasený takže se 100% budou ve spektru objevovat kdejaké podivnosti a spury. Na měření filtrů bez spektráku není vhodný kvůli velkému obsahu harmonických.

Mám někde volný vývojový kit s ADF4350 (od asi 100MHz) je to identický čip jen nemá tolikanásobnou děličku. Dá se to připojit do USB + ovládací SW od Analog Devices. Ale nebude za cenu té čínské hračky. Je na TEFLONU se správným layoutem. Velice rád Ti ho změřím buďto na spektráku do 6,5GHz nebo na novějším do 20GHz. Případně ti mužu ten čip přehodit za to ADF4351 pokud si ho koupíš. ( QFN na počkání )

Edit koukám se na ty screeny ze spektráku na druhém odkazu. To jako vážně při spanu 10MHz takováhe sukně na každou stranu? :D na 10MHz spanu mají i ty nejhorší oscilátory podstatě rovnou čáru. :lol:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Měřit asi nebudu. Spíše se mi jedná o nějaký obyčejný generátor na testování různých přijímačů nebo VF zesilovačů. Stačil by i do 1G v kroku např 10k. Přišlo mi to za ty prachy dobrý. Je jasný že to nebude žádná hitparáda ale něco by to dát mohlo, ne?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

Jaký chceš spodní kmitočet?

Upřímně dobré to úplně nebude. Na testování přijímačů potřebuješ aspoň nějakou modulaci + možnost nastavení výstupního výkonu atenuátorem. Pokud ta PLL kterou tam mají šumí jak je vidět na obrázcích, je tam něco velice špatně. Buďto je nestabilní nebo podělali něco jiného. Pokud šumí tak jak je vidět na obrázcích vesele zašumí i vstup tebou měřeného přijímače. + počítej s tím že z té PLL neleze nic co připomíná sinus. Je to spíš zkreslený obdélník.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

Pokud to chceš mít opravdu "supr dupr levné" tak minimálně:

https://www.banggood.com/Geekcreit-Sign ... rehouse=CN

+ vyměnit oscilátor

na to co si posílal se raději vykašli, tam je totálně pokažený layout a není to jak dát dokupy.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

No, to taky nevypadá špatně. Ovládání local klávesnicí, display. Proč to má 3 výstupy?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

Fázový závěs se zavěšuje na nějaký kmitočet. To přímé SMA které tam vidíš je vstup. Za normálního provozu se používá oscilátor na kitu (který tam vidíš vlevo nahoře od PLL, malý stříbrný )

Jsou dva důvody proč tam je ten druhý alternativní:
1) když potřebuješ přesnější výstupní kmitočet
2) když potřebuješ méně šumu

PLL je schopná šum oscilátoru částečně odstranit ale vzhledem k tomu že dochází k násobení kmitočtu, dochází i k násobení šumu a chyby oscilátoru.

Připojíš li čistší a přesnější oscilátor 25MHz (nebo jiný blízký s kmitočtem nižším než je PFD PLL dostaneš daleko lepší výstup fázového závěsu.
Zjednodušeně řečeno...

Referenční oscilátor pro PLL je kritický. Pro představu oscilátor vhodný pro tento čip stojí asi polovinu toho co stojí tenhle celý čínský levný vývojový kit.

Levný oscilátor použitý na tomto kitu má obvykle 100ppm/°C při ohřátí desky o 10°C (ten čip hřeje) ujede oscilátor o 0.1% a uplně stejně ujede i výstup. Na 4GHz ti tedy odcestuje o 4MHz
Naposledy upravil(a) Davidus dne 08 srp 2019, 14:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

To chápu, proč ale dva výstupy?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Davidus »

Výstupy jsou kmitočtově identické. Používají se pro IQ demodulátory a je možné je různě fázovat. Případně se používají každý pro jiný kmitočtový rozsah. Výstupní zesilovač těchto PLL obvodů s integrovaným VCO potřebuje napájení které je provedeno přes oddělovací impedanci která může být buďto 50ohm rezistor - levné širokopásmové, šumící a výkonově slabé. Nebo se používá na místě indukčnost. K jednomu výstupu se připojí indukčnost s vyšší indukčností ale nižším SRF a k druhému výstupu indukčnost s menší indukčností ale vyšším SRF. Každý výstup se potom používá pro jinýkmitočtový rozsah.

Vždycky ale platí že jsou kmitočty obou výstupu identické. Jen je lze vypínat.
Například výstup A od 35MHz do 1GHz, výstup B od 1GHz do 4,4GHz.

Cívka která by byla použitelná pro celý kmitočtový rozsah není.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Davidus píše:Cívka která by byla použitelná pro celý kmitočtový rozsah není.
To mi bylo právě divné s jednou cívkou. :wink:

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Davidus »

Jen ještě upozorním pokud by někdo nečetl úplně pořádně že ta cívka není součástí VCO ale opravdu jen na napájení koncového zesilovače obvodu.
Číňani tam narvali rezistor místo cívky aby se ušetřilo. Takže ten slibovaný výstupní výkon určitě odpovídat nebude.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Tak doporučený modul jsme objednal a už došel. Nemáš k němu nějaký smyslupný manuál? Nemůžu dohledat. Vypadá to, že toho umí povícero. A menu na OLED nějak nepobírám.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Davidus »

jaké nabízí možnosti v menu?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Základní menu: 1. Point, 2.Sweep, 3. Step Fre., 4. Step Time, 5. db Set.
Po připojení na 12V (5-15V) odběr 180mA (?) a stabec a čip ADF4351 se dost zahřívají. Nvm kolik by měl odběr být. Zdá se mi to dost.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“