Čím přilepit brokát na ozvučnici reproduktoru?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

Čím přilepit brokát na ozvučnici reproduktoru?

#1 Příspěvek od jirka5 »

Při restaurování jednoho starého rádia jsem narazil na problém jaké lepidlo použít k přilepení brokátu na ozvučnici (překližka). Vhodnou látku se mi podařilo koupit před léty do zásoby a teď přišla ke cti. S vhodným lepidlem si však nevím rady. Kdysi jsem měl osvědčené Univerzální lepidlo v malé plechovičce za 4 Kčs z papírnictví. Dobře to drželo a neprolézalo na povrch. Jde mi o hlavně to tuhle neopakovatelnou operaci nezkazit. Existuje dnes něco podobného? Které lepidlo používáte vy?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Co transparentní oboustranka páska?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Na vzorku (malém kousku - odstřižku) bych zkusil duvilax, anebo herkules - raději hustší, aby do tkaniny moc nenasákl. Natřít tu překližku a po "zavadnutí" přitlačit brokát.
Obě lepidla jsou mléčně bílá, ale po uschnutí jsou průhledná :wink:

Stejným postupem by šlo ještě vyzkoušet třeba alkapren, či chemopren - :nevim:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Sponkama do rubu desky do tkaniny přes okraj.
Klasický kostní klih je s obtížemi sice ale opakovatelný.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#5 Příspěvek od jirka5 »

Oboustranná lepicí páska - zajímavej nápad, jenom nevím, jestli by udržela ten tah, von ten brokát musí být dost napnutej, aby to k něčemu vypadalo.

S Herkulesem mám výbornou zkušenost na dřevě, ale na překližce mi nikdy nechtěl držet. Chtěl jsem vyskoušet Alkapren 90, protože má přímo v popisu, že je určen na překližku i látku, ale zkusím ten Duvilax L58, aspoň tolik nesmrdí a je vodou ředitelnej :D

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Hejnicek »

Taky jsem to resil sponkovackou, neni to skoro videt a pekne jsem to napnul.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od taz »

3M dělá lepidlo ve spreji.. Lehce poprášit , nechat zaschnout a přiložit, nic neproleze ven...

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#8 Příspěvek od jirka5 »

Nemáš odkaz na to lepidlo ve spreji?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

A jakou si myslíš že má funkci to lepidlo ve spreji? Tu samou jako transparentní oboustranka. Tu navíc koupíš v každým lepším papírnictví. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

herkules, pattex, kancl.sešívačka nebo zarámovat v napnutém stavu dřevěnou lištou 10x10mm a dotáhnout k desce ozvučnice tenkými vruty samořezy tak asi co 100mm, dá se pak snadno vyměnit za nový
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Lepidlo se jmenuje 3M 77, před aplikací je třeba zakrýt vše, co pak nemá na věky lepit. Lepidlo je ukrutně drahé.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

500ml za cca 450-500Kč není ukrutně drahé :roll: . Člověk to nesmí kupovat u zlodějů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#13 Příspěvek od jirka5 »

Výměna brokátu se zdařilo, dopadlo to velmi dobře. Použil jsem disprezní lepidlo FIX 400 od firmy Bralep. Měl jsem ho doma, protože podlaháři s ním pohrdli. Natřel jsem ozvučnici velmi tenkou vrstvou po celé ploše a látku napnul a zajistil na bocích sponkovačkou. Přitom jsem zapomněl, že látka se napnutím ve vodorovném směru jaksi svisle zkrátí, ale naštěstí jsem nechal dost velkou rezervu, takže to vyšlo tip-top. Obavy, že lepidlo proleze na povrch byly zbytečné. Protože šlo o poněkup zprofanovaný typ rádia, kde látka tvoří i matnici pod stupnicí, bylo nutno ji v těch místech začernit, aby se podobala originálu. Pečlivě jsem vyměřil plochu pod stupnicí, ohraničil maskovací páskou a ozvučnici překryl novinami a stříknul to černým matným sprejem. Po jeho zaschnutí jsem shledal, že původní barva prosvítá a že se maskovací záska odchlípla v místech, kde byla zasažena barvou, tak jsem ji zatížil lištou a stříknul ještě jednou. Snad se popis tohoto postupu bude někomu hodit.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“