Kterou 3D tiskárnu do práce?

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Kterou 3D tiskárnu do práce?

#1 Příspěvek od css »

Konečně jsem dostal povolení na nákup 3D tiskárny do práce :P

Protože jsem ale zatím touto technologií nepolíbený, prosím zkuste mi doporučit nějaký model, s nímž máte OSOBNÍ dobré zkušenosti, nikoliv jen podle "píšou to na internetu".

Tiskárna nemá sloužit pro výrobu, takže žádný velkokapacitní tisk, ale pro moji servisní potřebu, tzn. tisk různých držáčků, krytek konektorů, malých krabiček, prostě spousty různé drobotiny pro stavbu testovacích přístrojů.

Měla by splňovat tyto mé požadavky:

- kompletně zakrytované provedení, nikoliv otevřená, ať již kvůli prašnosti, bezpečnosti, a nebo blbým uklízečkám, co mají tendenci na všechno (i za provozu) hrabat :D
- rozumná rychlost tisku, nemohu čekat na 10cm velký díl celý pracovní den
- podpora více druhů filamentů, co jsem koukal, tak minimálně PLA a PET
- existuje-li, tak nějakým způsobem vyřešené navázání tisku při přerušení napájení (často nám tu vypadne elektrika)
- podpora free softwaru z internetu
- nejlépe dodávaná jako sestavená a nastavená, ne jako stavebnice
- bezproblémový provoz, kde není neustále třeba hledat, proč to či ono nefunguje

Díky moc, pokud mi někdo nadhodí osvědčenou variantu, jsem z těch všech typů úplně mimo :)

EDIT: Cena by mela byt +/- 20tis., max. 30tis. Kc
Naposledy upravil(a) css dne 12 srp 2019, 12:03, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Nenapsal jsi zasadni vec - jaky mas rozpocet. Stroj bude vypadat jinak kdyz za nej das 200k nebo 20.
S vypadky elektriny maji problem vsechny tiskarny jiz z principu. Kdyz plast vychladne, tak se ti smrskne a pekne navazani tisku pak neudelas. Navic to musis delat rucne, tedy odmerit co uz je vytiskle, upravit model ve sliceru, musis rucne zahomovat jen s osama xy, a i tak to nezacne tisknout presne tam kde jsi skoncil, jen ve stejne vysce takze poznat to vetsinou pujde i kdyz by se zbytek nesmrsknul.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Mám stavěnou MK2S od Průši. Elektronika komplet přebraná, rám z profilu 3030. Odtisknuto mám pár km (hlavně PLA, částečně problematické ABS a teď místo ABS používám PETG).
Můžu říct že z uvedených bodů

css píše: - kompletně zakrytované provedení, nikoliv otevřená, ať již kvůli prašnosti, bezpečnosti, a nebo blbým uklízečkám, co mají tendenci na všechno (i za provozu) hrabat :D Budeš asi muset dodělat nějaký plastový kryt. To snad neprodává komplet nidko, ale je to jednoduché
- rozumná rychlost tisku, nemohu čekat na 10cm velký díl celý pracovní den
tisknu běžně na 120% výchozí rychlosti a bez problémů. Záleží na nastevení vrstev
- podpora více druhů filamentů, co jsem koukal, tak minimálně PLA a PET Umí hoodně druhů materiálu, nastavení teplot je variabilní
- existuje-li, tak nějakým způsobem vyřešené navázání tisku při přerušení napájení (často nám tu vypadne elektrika) verze MK3 toi umí
- podpora free softwaru z internetu (i aktualizace fw tiskárny, sliceru atd.
- nejlépe dodávaná jako sestavená a nastavená, ne jako stavebnice koupíš stavebnici, nebo sestavenou a protože se teď stává moderním multimateriál asi ji seženeš i sestavenou někde na bazoši
- bezproblémový provoz, kde není neustále třeba hledat, proč to či ono nefunguje nemám problém, mimo chcípnutého čínského ventoše co sem vůl použil
Tránku výrobce najdeš snadno.
Pár kolegů přestavělo 2 na 3 (nebo spíše vyměnilo a všichni jsou spokojeni. Hlavně ta podložka a teplotně kompenzovaná výšková sonda je přínosem
Naposledy upravil(a) Kvicala_r dne 12 srp 2019, 12:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#4 Příspěvek od css »

Cenu jsem doplnil ;) Jeste by me zajimalo, behem probihajiciho tisku je takova tiskarna stale zavisla na pripojenem PC, a nebo ji pocitac jen nacpe buffer daty a pak uz tiskarna jede autonomne bez nej?

Prusu jsem vyloucil hned na zacatku, protoze jeho tiskarny nejsou zadeklovane, tento pozadavek musi byt u nas na 100% splnen.

Pokukuju po XYZ da Vinci 1.0 Pro, nema nekdo zkusenost?
Naposledy upravil(a) css dne 12 srp 2019, 12:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

U průši je zdrojem dat SD karta, takže žádný běžící kompl netřeba

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Za ty prachy nejspis nic uzavreneho nekoupis, za to koupis naprosty lowend typu prusa. A kdyz nahodou jo, bude to odrbane nekde jinde. Ale jak uz nekdo zminil, krabici si na to muzes dat jakou chces. Osobne tam mam system udrzovani stabilni teploty, chlazeni filamentu apod, ale da se zit i bez toho a jakakoliv skatule bude lepsi nez otevrena konstrukce z regalovych profilu pospojovana plastovymi dily.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#7 Příspěvek od Zmije »

Tiskárna v uzavřeném boxu je patentovaná. Pokud to někdo vyrábí, je buď držitelem patentu, nebo platí poplatky viz.
https://josefprusa.cz/jak-si-snadno-a-l ... -tiskarnu/

Uživatelský avatar
pauls
Příspěvky: 90
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od pauls »

U nás v práci máme a používáme ke spokojenosti stavěnou MK2S od Průši. Není krytovaná. Zkušenosti dobrý. Teď máme objednanou od Průši novou SL1- tak uvidíme.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Předpokládám, že máš ve fy nějakej oficiální 3D modelář se stereolitografickým výstupem STL. Jestli ne, tak ti ten rozpočet zaručeně nebude stačit. :)
Kámoš zrovna nedávno nadával, že si museli ke Catii dokoupit STL výstupní modul a kolik za to chtěli.
A bez něj to jaksi nejde. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak pořád existují i berličky typu designspark. Dělám v tom jednoduché věci a STL to z toho jejich RSDOC umí exportovat taky.. Netuším, jestli tam není nějaká zmínka o firemním použití, ale na úplný základ by to stačit mohlo.
Jasně, u nás se dělají v Cat. komplet celé výrobky a kluci jsou v tom profíci - otázkou je jestli potřebuješ tisknout tak složité tvary a jestli to v tom případě není na jinou technologii než tisk ze struny.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#11 Příspěvek od Jurik-EB »

P32:
Prohlédni si moji 3D Tisk třídu v níž učím 8 dětí jak tvořit objekty které si pak vytisknou.
https://drive.google.com/file/d/11RS8PH ... sp=sharing
https://drive.google.com/open?id=11qhOg ... 4ZpiYgClVE
https://drive.google.com/open?id=11HOYQ ... 6_ENGPLhDx
https://drive.google.com/open?id=11zc1h ... jeBzKzOZkS
https://drive.google.com/open?id=11FMuV ... 5bWKDKxYRD

A moje vlastní tvorba pro vnučku.
https://drive.google.com/open?id=120baA ... 9Pz9NSXYzE

Chceš-li vědět víc, tak přes mail, nechci aby mi do toho někdo mudroval.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#12 Příspěvek od Jurik-EB »

Tu Eiffelku sem raději hodím protože je zakódovaná a zájemců je dost.
Přílohy
Vyrobeno na tiskárně ANET A8
Vyrobeno na tiskárně ANET A8

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Taky jsem si ji kdysi vytiskl. Potom jsem zjistil, že není kam ji dát, tak skončila u popelnic. Za půl hodiny už tam nebyla. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Nemáš STL a nebo odkud to je stažený?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#15 Příspěvek od Jurik-EB »

Tu Eiffelku jsem sestrojil ve Sketchupu, pak pomocí pluginu export do stl a ten pak v Prusacontroll převedl na gcode a to pak šlo na SD kartu do tiskárny. Eifelka je slepena z několika kusů
Přílohy
Toto jsem si vzal na pomoc
Toto jsem si vzal na pomoc
Z tolika stl  se eiffeelka skládá
Z tolika stl se eiffeelka skládá

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“