sterá pračka Miele; má to cenu?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
romanS
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2019, 02:00

sterá pračka Miele; má to cenu?

#1 Příspěvek od romanS »

Dobrý den bastlíři! Řeším zapeklitý problém: naše prastará pračka (Miele W 697) začíná zlobit. Před časem uvařila prádlo, vyměněno teplotní čidlo i spálené topné těleso, vyčištěny kontakty v relátku. Nicméně od té doby do cca deseti minut po spuštění programu (jakéhokoliv, i bez ohřevu vody) se celá pračka vypne. Prostě zhasnou kontrolky a šlus. Znovu spustit nejde. Po vytažení ze sítě po řádově hodinách jde znovu spustit, ale problém se opakuje. Motor se točí v obou směrech. Má cenu se ji snažit křísit? Je to poctivě postavená pračka a i po 25 letech života se mi jeví ve skvělém mechanickém stavu, čili je mi poněkud líto ji šrotovat. Doplním, že co se mechaniky týká, jsem schopný vyřešit ledacos, s elektrem jsem poněkud na štíru. Děkuju za Váš čas a případné nasměrování, ať už do sběrného dvora nebo k řešení problému.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Má to cenu.Až pračka přestane jít, tak zkontroluj jestli jde do ni plných 230V na vstupu do desky.Nebo nejlíp měřit síťový napětí zrovna když přestane jít :lol: Pokud bude napětí OK prohlídni a propájej zdrojovou desku.
Závada bude na 90% v napájení jako o většiny ostatních zařízení :wink:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ma to vobec nejaku zdrojovu dosku? Tam bude asi mechanicky programator.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

nj dilema mám starého rolls royce. Mám ho dát na vrakáč a koupit Fabii? poraďte. omlouvám se za OT, bohužel tu otázku slýchám dost často.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Já se jen divím, jak se taková kvalitní pračka jako Miele může takhle začít kazit. :wink: Já začínám přemýšlet jak se zbavit asi takhle staré Siemensky, kde jsem párkrát musel vyměnit ložisko (jednou dokonce obě), ale asi budu muset aspoň 2-3 roky počkat. Pak už tu výměnu za novou nějak obhájím. :wink:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

https://elektrotanya.com/miele_w697_w69 ... ad.html#dl
Schéma máš, ne? Kdyžtak i zde: https://uloz.to/file/F8HTRcF0CW5j/miele ... ic-sch-pdf
Servisní manuál je datován na rok 1989 a 1990. Je to tedy třicet let staré konstrukční řešení, které už je dnes dávno překonané. Je tam samozřejmě mechanický programátor, který už může být nespolehlivý. Bude dost záležet na tom, jestli tento programátor jde opravit či dokonce sehnat nový.
Nevím, kdy se objevily elektronické programátory, ale od roku 2002 jsme měli Electrolux EWT1050, která už ho měla.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Pri poruche programatora by ale nezhaslo vsetko.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#8 Příspěvek od Hydrawerk »

Kdoví, jak to mají netradičně zapojené. Každopádně programátor bude slabé místo 25 let staré pračky.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#9 Příspěvek od tatramacek »

Píší ti soukromou zprávu.
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
romanS
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2019, 02:00

#10 Příspěvek od romanS »

Díky za reakce! Do desky jde normálně 230V, deska samotná vypadá v pořádku, nikde žádné čmoudíky, tišťák vizuálně v pohodě. Dál je to nad moje síly. Nevím co, jak a proč měřit. Otočný volič programátoru (je to jen otočné kolečko na desce s tišťákem, tak nevím, jestli to je elektronický, nebo mechanický programátor) jsem prolil čističem na kontakty a několikrát protočil, bez efektu. Na ebay.de je spousta součástek ze zkanibalizovaných praček, ale to je dle mého názoru marná investice s nejistou životností. Kromě té elekrické části jde do téhle pračky prakticky všechno sehnat, dokonce za levno.Pračka je postavená jako tank a bylo by mi fakt líto ji vyhodit kvůli nějakému švábovi. Děkuju tatramacek za kontakt na servis, dám vědět, jak se věci hýbou.

Uživatelský avatar
romanS
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2019, 02:00

#11 Příspěvek od romanS »

Jen ještě doplním, že do chvíle, než odešlo čidlo teploty vše fungovalo v pohodě.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#12 Příspěvek od Hydrawerk »

romanS
Dej sem prosím aktuální fotku.

Uživatelský avatar
romanS
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2019, 02:00

#13 Příspěvek od romanS »

Fotku čeho konkrétně? Jinak bádání se vyvíjí tak, že s panem Macejkou (mmopravy- ještě jednou díky tatramacek za odkaz na něj) na telefonu jsem proměřil napájení a vypadá to tak, že trafo (dává nějakých 32 V) i jakási malá štěnice (dělá z toho 5 V) fungují i při poruše. Taky jsem pračku spouštěl s odpojeným ohřívacím okruhem a opět spadla do poruchy. Zkoušel jsem z desky odpojit vše kromě přívodu a kabeláže do hlavního spínače a programátoru (ten je skutečně elektronický s mechanickým voličem) a pračku v poruše takto zapnout a nic. Přitom pokud je pračka funkční (vždy řádově hodiny po poruše vytažená ze sítě), jde s takto poodpojovanou napájecí deskou normálně zapnout. Čili jsme vyloučili poruchu nějakého čidla. S panem Macejkou jsme domluveni předběžně na úterý, měl by se stavit si to změřit osobně.
Tolik zatím k pokračování a děkuju za případné připomínky!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

romanS píše:...ten je skutečně elektronický s mechanickým voličem...
Takhle nevypadá elektronický programátor:
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
romanS
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2019, 02:00

#15 Příspěvek od romanS »

Jenže tohle v té pračce není. Je tam tohle:
Přílohy
IMG_20190822_112945113-2.jpg
IMG_20190822_112956824_HDR-2.jpg

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“