Maximální doba záznamu osciloskopem

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

Maximální doba záznamu osciloskopem

#1 Příspěvek od makak »

Mám osciloskop Rigol DS1054
1G Sa/s Real-time Sample Rate
24Mpts Memory Depth

Když bych chtěl zaznamenat delší děj (1 kanál) a stačilo by například 1 vzorek za sekundu, dá se nějak spočítat, jak dlouhý záznam lze uložit, případně s jakým nastavením to provést ?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

A da se na tom osciloskopu nastavit tak nizka vzorkovaci frekvence?
Pokud jo, tak 24M sekund.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#3 Příspěvek od makak »

No to je právě to, v čem nemám jasno, jestli se všechno ukládá s maximálním rozlišením (v čase) nebo pro "nízké frekvence" se vybírá třeba jenom každý stý nebo tisícátý vzorek z převodníku, který patrně jede stále maximální rychlostí...
EDIT:
ještě přidám kousek z manuálu. Měřítko je 5ns až 50s, ale to je doba na dílek na displeji. Nic to neříká o počtu vzorků.
Nicméně by se z toho dalo vyčíst, že v případě 50s/dílek a 10 dílků na display je to 500 sec.
Nebo je to jinak ?
Přílohy
Vzorky.png
Naposledy upravil(a) makak dne 12 zář 2019, 14:20, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

V popisu k osciloskopu pisou ze ma casovku 5ns az 50s na dilek, takze pokud jsem dobre pocital tak maximalne 50x12 sekund.
Chces sledovat digitalni nebo analogove deje?

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#5 Příspěvek od makak »

Analog (teplota). Pro převod na napětí už snadno něco ubastlím.
Pardon, těch dílků je 12, takže 600 sec, tedy 10 minut. Kdyby to fungovalo, tak to asi stačí. Večer vyzkouším.
Naposledy upravil(a) makak dne 12 zář 2019, 14:27, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Levnejsi bude koupit nejaky datalogger, pak muzes zaznamevat jak dlouho budes chtit
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... logger+usb

https://www.ebay.com/itm/0-15-Volt-High ... SwpZRdbshg

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#7 Příspěvek od makak »

Tak jasně, ale ten osciloskop mě nestojí nic, protože ho mám tak jako tak... :wink:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Tak proc to proste nevyzkousis, kdyz ho mas?

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#9 Příspěvek od makak »

Vyzkouším, jenom jsem chtěl dopředu vědět, jestli by se to dalo spočítat z parametrů, abych věděl co mohu očekávat, případně k jaké hodnotě se mám snažit přiblížit nastavením parametrů.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#10 Příspěvek od mluno »

Na owonu se zaznamenává tuším 15.2 dílku (15 je na obrazovce, zbytek je mimo) nebo si v souvislosti s tímto osciloskopem číslo 15.2 pamatuju, takže tam by to bylo 15.2x50=760 sekund. A jestli má ten záznam 10M tak by to bylo 76 us na jeden datový bod, což mi přijde neuvěřitelné. Ani nevím, jestli jsem někdy tak dlouhý záznam vůbec zkoušel (mám pocit, že má i 100 sekund na dílek, ale tak daleko se nikdy nepohybuju, nad 1s/div se měří blbě, tím že se to nezobrazuje průběžně).
Jak to má rigol to nevím, délka záznamu na obrazovce bude stejná (počet dílků krát jeho velikost), ale jde o to, kolik je ještě mimo a kolik datových bodů zaznamenává.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#11 Příspěvek od makak »

Zkusil jsem, ale není to ono, patrně proto, že to neumím správně nastavit.
Abych nečekal dlouho, dal jsem 10 sec / dílek. Spustím jednorázové měření a 60 vteřin se nic nezobrazuje, režim RUN. Když to řeknu laicky, jakoby si ukládá do paměti levou polovinu obrazovky. Potom přejde do režimu WAIT, kdy je teprve možné pomocí triger z druhého kanálu aktivovat zobrazení, ukáže se průběh těch předchozích 60 vteřin a dál běží záznam už s průběžným zobrazením měření. Po nasnímání těch dalších 60 vteřin se průběh zastaví a opravdu je možné procházet záznam, pomocí kurzorů měřit amplitudu atd.
Otázka zní, jak to nastavit a ovládat, aby stopa byla viditelná trvale už od začátku (spuštění) měření ?
Uměl by někdo poradit ?

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od petula »

makak píše:Analog (teplota). Pro převod na napětí už snadno něco ubastlím.
Pardon, těch dílků je 12, takže 600 sec, tedy 10 minut. Kdyby to fungovalo, tak to asi stačí. Večer vyzkouším.
ani to "ubastlení" nebude tak snadné jak si představuješ. V jakém rozsahu chceš teplotu měřit? Jak daleko bude teplotní čidlo vzdálené od elektroniky a jak daleko bude elektronika (převodník) od osciloskopu?
Jinak, jak psal kdosi shora, datalogger je pro takovéto účely podstatně lepší.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#13 Příspěvek od makak »

To je to nejmenší, rozsah měření malý, absolutní přesnost nepodstatná. Stejně je to omezené převodníkem osciloskopu. Kdybych chtěl přesné měření, tak čtyřdrátově Pt 100. Tady na ty pokusy stačí NTC, jde jenom o zachycení relativních změn v řádu minut.
Zjevně by to tím osciloskopem šlo, jen kdybych věděl, jak na to. :?
Kdyby stačil datalogger, tak vlastně tím osciloskopem zvládnu totéž už teď. Snaha je kromě záznamu vidět od začátku průběh v reálném čase...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Nechce se mi cist cely manual k tomu osciloskopu, ale rekl bych ze to bude vlastnost toho stroje a nic s tim neudelas.
Ja mam starsi lecroy a tam je to stejne. Nejdelsi cas mam 1ks na dilek a jedine co to udela je, ze na zobrazi hlasku slow update.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

A multimetr s možností logování nemáš?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“