Vodovodní instalace v miralonu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Vodovodní instalace v miralonu

#1 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, měl bych dotaz na znalé v problematice vodoinstalatérství. Předělávám si na chalupě koupelnu do plastu. Někde jsem zaslechl, že miralonová izolace nesmi přijít pod omítku. Údajně se používá jen na instalace na omítku nebo do žlabu. Mohl by mi prosím někdo poradit jak je to správně.
Děkuji za ochotu pomoci.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Když bude dostatečně hluboko, není problém, kolena zafouknout montážní pěnou.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Bežne sa zalieva do betónu v podlahe, prečo by nemohla byť v omietke ?
Jedine že omietka môže v tých miestach praskať, ale v kúpelke máš vačšínou rozvody pod kachličkami...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Tam, kde budou trubky vycházet ze zdi a bude se montovat baterie, by asi mirelon neměl být, mělo by to být pevně zazděné.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

V místě, kde si montuje baterie, doporučuji použít speciální nástěnný komplet, který je univerzální pro 100 i 150 mm a přišroubují se do zdi. Baterie pak drží. Ale myslím si, že mirelon lze normálně do zdi použít, aspoň já to tak mám, a to jak na vodě, tak na topení. Ale přesně by ti to řekl datasheet od výrobce.

PF

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#6 Příspěvek od witt »

trubka s izolací je v omítce poměrně velké cizorodé tělese - omítka může časem popraskat. Na klasické textilní omotávce drží lépe.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Dikobraz »

Děkuji všem zůčastněným za rady. Dám to tam a snad to bude v pohodě.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Bude to v pohodě , jinak se to nedělá . A nedej se mýlit názvy , vše šedé je stejné , ať tomu kdo chce jak chce nadává . Třeba Tubex .....

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#9 Příspěvek od serviceman »

Mám asi 16m instalace v miralonu pod omítkou (asi 1-2cm omítky) už asi deset let a není s tím žádný problém.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Asi je dobrý to přetáhnout perlinkou s lepidlem. Ta to hodně zpevní. Dřív sem se taky divil, proč i na studenou cpou izolaci, než mi došlo že asi skrze rosný bod. Nevím, jak moc ten plast cvičí s tlakem a teplotou, ale tahle kompenzace asi nutná není..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Pro plastové trubky by měl být ve zdi zářez takový, aby se tam mohly trochu hýbat. Mirelon (apod.) se tam dává z více důvodů. Na trubku s horkou vodou, aby se izolovala od zdi a nebyla taková ztráta teploty vody právě tím podchlazením od zdi. Na trubku se studenou vodou (a vlastně i ledovou) zase proto, aby se při tom, když se potí, tak to netáhlo tu vodu do zdi. A potom také kvůli pohybu trubek a zároveň, aby byly "opřené" o zeď, ale přes tu izolaci. Průchody zdí a nástěnky se dělají napevno do zdi. Mirelon se dává dodatečně i do malých "zatáček atd. tak, že se rozřízne a něčím pak stáhne (i provázkem) a to i tam, kde se na něho zapomělo.
Teprve až po tlakové zkoušce se tyto PPR trubky s mirelonem zazdívají. Perlinka se dává tam, kde nebudou kachle. Natažená fajnová potom nepraská. :wink:
Jo, a na delší vedení trubek by se mělo použít "esko" kvůli dilataci.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

Kvicala_r píše: Nevím, jak moc ten plast cvičí s tlakem a teplotou, ale tahle kompenzace asi nutná není..
No jéje! Teplá cvičí a dost! Teplotní roztažnost plastových trubek na vodu Mirelon také slouží k tomu aby se ty trubky mohly ve zdi pohybovat. Jinak montáž trubek a "nástěnek" je docela věda hlavně tam, kde je těch nástěnek více za sebou. Pak je nutné použít dilataci hlavně na teplou vodu. Ty pevné nástěnky 100 a 150 mm jsou dobrá věc, ale je nutná montáž přesně vodorovně. Volně nainstalované nástěnky dovolují určitou nepřesnost, ale nemůžou se montovat přesně 100 nebo 150 mm. Pak například esíčka u armatur dovolí tuto nepřesnost vyrovnat. Obkládači to sice nemají moc rádi když není něco přesně vodorovně, ale nakonec to v obkladech vykruží. Jako dilatace smyčka nebo "U" provedení. U krátkých vedení stačí zvlnění trubek.
Naposledy upravil(a) MiraSt dne 16 zář 2019, 04:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Dikobraz »

Spousta důležitých informací, díky Vám pánové.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

V rozměrech rodinného domu se na dilataci vyprdni . Zase teoretici .

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

Vážně? Taky jsem si to myslel a na obrázkách přikládám jak se mi to vymstilo. Udělal jsem malé "U" a po roce mi začla vlhnout stěna protože roztahováním trubek teplé vody jeden spoj povolil. Musel jsem to vyměnit za smyčku a je klid.
Přílohy
Fotografie-0047.jpg
Fotografie-0045.jpg
Fotografie-0044.jpg
Fotografie-0039.jpg
Fotografie-0037.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“