Inkrementální rotační snímač IRC 102/ 1250 pulzů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

Inkrementální rotační snímač IRC 102/ 1250 pulzů

#1 Příspěvek od jasmin »

Dobrý den,
zkoušel někdo předělat tento snímač místo žárovkového svícení na LED ?

Již týden se s tím babrám a zkouším nemožné, ale nedaří se. :(

Namířil jsem kolmo 6 kusů červených LED (15mA) přesně proti ,,snímačům" (senzorům).

Po zapojení je reakce velmi špatná až nulová. Zkoušel jsem i zastínit těla diod smrštovačkou, aby nesvítili do boku,ale jenom kolmo. Reakce stejná.

Poté jsem zkoušel snížit svítivost LEDky. V tomto případě to přestalo úplně jít.Při zvyšování svitu LEDky byla opět reakce velmi špatná anebo nulová.

Poté jsem zkoušel místo klasických diod tam dát infra LEDky. V tomto případě to také přestalo úplně jít..
Naposledy upravil(a) jasmin dne 24 zář 2019, 19:31, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Mam k tomu dokumentaci a jsou tam pouzity tyhle fototranzistory http://www.teslakatalog.cz/KPX81.html tak zkus podle vlnove delky tam neco dat.
A co mas vlastne za problem s zarovkou? Ja tyhle IRC mam ve stroji snad 10 let ve dvousmennem provozu a jeste jsem nikdy zarovku nemenil. Taky mrkni jak dobre mas vyfiltrovane napeti kterym napajis tu ledku, zarovka si to srovna, ale ledka bude blikat.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Pár let jsem IRC snímače nastavoval a nastavení IRC 120 je docela opruz.
Musíš mít správně zaostřenou žárovku, a fototranzistory se jednotlivě vybíraly.
Při výměně vadné žárovky se tedy museli vyměnit i tranzistory.

Pro nastavení potřebuješ zkušební stolici, protože to musíš nastavit symetricky pro oba směry otáčení.

Při použití LED musela být jiná optika a jiná citlivost fototranzistorů.

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#4 Příspěvek od jasmin »

Děkuji všem :) a můžete mi doporučit vhodný fototranzistor , který by šel pro danou úpravu použít?

EDIT: Jsou tam jiné fototranzistory než v odkazu (respektive nejsou ve společném pouzdru)..To je chyba na mojí straně ,protože jsem Vás nechtěně pomýlil s typem snímače. typ jsem upravil v názvu vlákna

Odpovědět

Zpět na „Poradna“