Konec bankovnictví u ČS a XP

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Konec bankovnictví u ČS a XP

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/so ... p-40299880

Zkusil někdo z vás to ošidit třeba pomocí "User Agent Switcher" a podobných aplikací? Moje osobní zkušenost je taková, že IT požírač hamburgerů nic jinýho nehlídá. Navíc mu to může být u pr....e, protože máme minimálně dvojitou ochranu a i kdybych se přihlásil z DOSu, stejně potřebuju další ověření platby.

Mimochodem, v tom článku je chyba. Avast na XP stále funguje, sice se neaktualizuje jádro, ale databáze ano.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#2 Příspěvek od piCZus »

Určitě nebude problém, aby informace o OS, která prochází přes prohlížeč, byla dodatečně upravena. Windows se můžou hlásit jako Android.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Tak ono je dnes už problém s některými prohlížeči pod XP...
Jak vám např. pod XP funguje Aukro? Pokud dobře, s jakým prohlížečem?

Ať se nám to líbí nebo ne, budeme (bohužel) přijmout vývoj

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

monterjirka píše: Ať se nám to líbí nebo ne, budeme (bohužel) přijmout vývoj
Nemusíme. :wink: Můj kámoš dělal 30 let cobolovýho a informixovýho programátora. V roce 1993 se na programování vykašlal a zařekl se, že na počítač do konce života nešáhne. Dělal jako živnostník opravy čerpadel a skutečně, PC si nikdy nepořídil. Je 2 roky v penzi. Jak třeba dokázal dělat agendu směrem k finančákům, to netuším.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pocitujlasku »

ak mal zivnost, tak faktury vies vypisovat aj rucne, danove priznanie sa tiez dalo donedavna podavat aj rucne. odvody sa dali zadat ako trvaly prikaz, vypisy z banky su aj papierove. a vsetky papiere si odkladat. do nedavna sa to dalo, ale stalo to nejaky ten cas. dnes uz to nie je mozne, iba ak by si mal uctovnicku, ktora by to riesila za teba :-)
k tomu xp: to nie je len systemom, v xp napr. uz nejdu nove certifikaty, lebo je tam algoritmus, ktory xp nema a tusim ze aj prehliadace zastavili pren vyvoj.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#6 Příspěvek od piCZus »

Ono také půjde o podporu novějších šifrovacích protokolů, které ve starých OS nejsou a aktualizovat již nejdou (pokud jdou ručně, tak to 98% uživatelů stejně neumí). Ne všude běhají hesla v čitelném formátu, jako třeba tady.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Napriklad Firefox nepouziva systemove SSL kniznice, ale vlastne. Stacilo by v52.9 (ci ktora to bola posledna pre XP) prekompilovat s novsou verziou kniznice...

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#8 Příspěvek od piCZus »

Sami si to nezkompilují a důvěřovat něčemu "zkompilovanému/staženému" nebudou.
Test TLS 1.3 https://tls13.1d.pw

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Aukro mi jede jen na mobilu s androidem a čínským prohlížečem. Na win XP a firefoxu se zobrazí jen rotační kolečko, na win 10 a chromu se zobrazí prázdná šablona stránky bez obsahu.

Některé weby mi přestaly na win XP jít úplně. Třeba ČSFD nebo dos4ever.com. Při pokusu o otevření stránky se firefox tváří, jako by nic otevřít neměl, prostě se nic neděje. IE 6, který na tomto počítači ještě mám, jen napíše, že stránku nelze zobrazit, jako by nefungovalo internetové připojení. Ping funguje normálně.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

csfd.cz aj aukro.cz na Windows XP ide s Operou 36, dos4ever.com už nie, ale možno by išiel s otter browser. Kedysi som s tým experimentoval, otter browser má novšie certifikáty zabezpečenia, takže sa pripojí aj na stránky, kde aj nová Opera zlyhala. Tieto certifikáty som skúšal importovať do Opery 12 (Opera má na to funkciu, len keby mal kto tie certifikáty vydať), ale nepodarilo sa. V otter zasa nejde flash a mediálny obsah, a tiež sa dlhšie spúšťa v porovnaní s Operou. :( Uvažujem že s počítačmi nadobro skončím. Na občasné čosi na internete budem mať novší notebook s Linuxom, napríklad Ubuntu.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

dos4ever.com se mi na XP bez problémů otevře v Opeře 12.18, Otteru 1.0.01 i Firefoxu 3.6.28.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#12 Příspěvek od judeware »

ZdenekHQ píše:https://www.novinky.cz/internet-a-pc/so ... p-40299880

Zkusil někdo z vás to ošidit třeba pomocí "User Agent Switcher" a podobných aplikací? Moje osobní zkušenost je taková, že IT požírač hamburgerů nic jinýho nehlídá. Navíc mu to může být u pr....e, protože máme minimálně dvojitou ochranu a i kdybych se přihlásil z DOSu, stejně potřebuju další ověření platby.

Mimochodem, v tom článku je chyba. Avast na XP stále funguje, sice se neaktualizuje jádro, ale databáze ano.
Dérty pýnysiz z oné spo řiť elny zřejmě netuší, že server obsluhující jejich "benking" komunikuje se zákazníkovým programem (prohlížečem) v jeho PeCe, nikoliv přímo s O.S. Je to z jejich strany samozřejmě alibismus (nebo dostávají kapříky od tvůrců komerčního O.S. a výrobců HW, aby to s "nepodporovanými" systémy nešlo?).
V poslední době se těchto všiváren děje víc - Firefox >50 zase trvá na instrukcích SSE2, stránky jako bývalý Stream (seznamzpravy.cz) přestaly fungovat s tím, že se odvolávají na "libavmediacodec" v O.S., dřív stačil mezičlánek v podobě flashe. Zatáčka fix - tohle měl od dob HTML5 údajně prohlížeč umět sám!

Pro monterjirka:
Provozuji na XP Firefox 47..48 (vždy jen takovou verzi, aby chodilo "vše", co si člk přeje, protože s každou novou verzí je běžící program větší a větší).

Aukro přestane donekonečna točit kolečkem po úpravě jednoho parametru (javascript.options.strict=true). Je to ddebilita pseudoweboprogramátorů Aukra, se starším designem stránek se to nedělo. Podobně se po zásazích "inovátorů" občas znefunkční webové rozhraní mailu Seznamu, jeho mapy a stejným způsobem se séře i komerčka.
Ať se nám to líbí nebo ne, budeme (bohužel) přijmout vývoj.
To není vývoj, ale umělý byznys. Návrhář přidá límci proužek a ejhle - máme novou verzi oblíbené košile (a je možné vykázat pracovní činnost). Nebo jako se to teď děje v případě přechodu z DVB-T na T2. Nic revolučního nás (při předpokládané obsahové bídě) nečeká. Jen reklamy v HD. :D
Ono také půjde o podporu novějších šifrovacích protokolů, které ve starých OS nejsou a aktualizovat již nejdou
Tohle mě taky séře, jelikož není důvod, aby to bylo v kompetenci O.S. Má to "umět" prohlížeč, či jiné programy využívající veřejné sítě typu internetu. Jo pardon, to by pak padla další omezení a při důsledném používání systémových volání typu WIN32API by pak racionálně řešený prohlížeč fungoval dodnes i ve WIN9x a na starém PeCe, což je pro jisté zainteresované nežádoucí.

Bylo by to na delší úvahy. :oops: Ale nechci si teď kazit náladu.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Hubert_79 »

Lukas-Peca píše: Některé weby mi přestaly na win XP jít úplně. Třeba ČSFD nebo dos4ever.com ........
Tak mám asi jiná XP, neboť mi zmíněné stránky fungují naprosto normálně. Mám XP SP3 a poslední FF, tedy 52.9.0
Chyba bude jinde, než v XP.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Mně jde všecko a bez problémů.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Začínám mít divnej pocit, že při downgrade FF na 52.00 jsem asi zprovoznil spoustu jinak nefunkčních webů včetně Aukra. Taky tam bylo jen kolečko, ale teď to nějakej ten měsíc běhá...

Ať se těma hamburgerama udusí. :evil:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“