Rozdělení SSD disku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Rozdělení SSD disku

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny znalé přítomné. Můj stařičký notebook HP ProBook 4710s dosloužil (respektive v něm odešla grafická karta a v servise to nějak podělali takže oprava nerentabilní :evil: ), tak jsem si pořídil repasovaný HP EliteBook 8570p který má SSD disk.
Chtěl bych se zeptat zda je možné tento SSD disk rozdělit na více oddílů tak jako jsem měl rozdělený HDD disk u svého starého notebooku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ano.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Jen se předtím zamysli, jestli to dělení SSD na několik oddílů má vlastně smysl.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hubert_79 »

Naprosto bez problémů. Mám to tak v postarším Dellu a funguje to jak má.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od otakarv »

SSD disk má kapacitu 240GB, chtěl bych jej rozdělit na dva oddíly, jeden by byl čistě systémový a na ten druhý bych ukládal data.
Někde na netu jsem se dočetl že rozdělení SSD disku nějakým způsobem jemu moc neprospívá tak se tu raději ptám.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

To má význam snad jen v tom případě, že by sis ten systémovej oddíl zálohoval a pak jej potřeboval obnovovat. Že nebudeš zálohovat celej disk. Jinak mě nějaký dělení přijde kontraproduktivní, zbytečně si omezovat už tak malých 240 GB.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

forbidden píše:...zbytečně si omezovat už tak malých 240 GB.
Systémový SSD mám jenom 120GB a 2/3 jsou volné. Tento bych nedělil, ale 240GB je pro běžné použití slušná rezerva.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

To já mám taky doteď jen 120 GB, jenže k tomu 3 TB disk na data. A vím, že mám dost adresářů přesměrovaných na ten datovej pomocí mklink.
Však jsem psal, ať se zamyslí, jestli to není jen z historických důvodů, který už padly. Nebo ze setrvačnosti.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

Nevim, myslim, ze na rozdelovani neni tech 240GB moc smysuplne.
Ja jsem ted taky delil, ale klasicky 1TB co mam k SSD disku na odkladani.
Asi bych uvazoval o deleni, pokud by mel vetsi kapacitu.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#10 Příspěvek od dreamer »

otakarv píše:Někde na netu jsem se dočetl že rozdělení SSD disku nějakým způsobem jemu moc neprospívá tak se tu raději ptám.
Ano v podstatě neprospívá. Řadič SSD disku střídá sektory tak aby se nezapisovalo pořád do stejných buněk. Když na systém necháte třeba jen o málo víc než ve skutečnosti zabere, bude na to střídání poměrně málo buněk a ty se rychleji opotřebují. Já bych SSD disk rozhodně nerozděloval.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Taky v tom nevidim valny vyznam. Staci si udelat adresar D a je to to same. Pri zalohovani se da hodit do vyjimek.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Nevím, proč řešíte jestli to dělení SSD na více dílů má nebo nemá smysl. Dotaz byl jen na to, jestli se to dá rozdělit. Ano, dá a bez problémů. Rozdělení SSD nemá na nic vliv.

Pokud se jedná o ten smysl, tak každý inteligentní uživatel si to při SSD s větší kapacitou jak 100 GB rozdělí určitě. Zvláště když už pochopil, co se stane, když havaruje ten oddíl "C:" a data má na oddílu "D:". Potom stačí instalovat či obnovit OS na dílu "C:" a nemusí řešit záchranu dat (DOC, JPG, MP3 atd.) před formátování na dílu "C:", když je má na "D:". Vyrábět adresář D nemá žádný smysl, to je lepší to všechno cpát na plochu nebo do adresářů se smysluplnějším názvem. Při havárce se o to stejně přijde se slovy "Já jsem ale myslel, že ..."

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

dreamer píše:Ano v podstatì neprospívá. Øadiè SSD disku støídá sektory tak aby se nezapisovalo poøád do stejných bunìk. Když na systém necháte tøeba jen o málo víc než ve skuteènosti zabere, bude na to støídání pomìrnì málo bunìk a ty se rychleji opotøebují. Já bych SSD disk rozhodnì nerozdìloval.
To je nezmysel. Radic SSD pracuje na urovni sektorov. O nejakych particiach vobec netusi.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Tak nějak a co komu brání si vzít z oddílu "D:" např. 20 GB a dát je k oddílu "C:"?

Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Dremarcus »

Lepší způsob je vyhodit dvd romku a dat tam hdd caddy s druhym diskem. V systemu prehodit cile cest stazene, plocha atd na ten druhy disk a je to
Dremarcus

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“