WLAN a plechový rozvaděč.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

WLAN a plechový rozvaděč.

#1 Příspěvek od Michal22 »

Zkusím se zeptat tady- v baráku jsou ve zdech natažené chráničky, které vedou od účastnických LAN zásuvek do plechového rozvaděče. Natahali jsme kabely, LAN síť funguje.
Ale ještě potřebujeme vyřešit WLAN. Kdybychom nechali WLAN router zavřený v tom plechovém rozvaděči, tak to určitě bude mít negativní vliv na WLAN signál.
Napadají mě tedy dvě možnosti řešení - buď použít router s konektory pro externí anténu/y, nebo použít AP, který by převáděl LAN na WLAN.
Požadavkem je pokud možno minimalistické řešení, které by bylo co nejmíň vidět.
Dalšími požadavky jsou: 1Gbps síť, Wifi 2,4 i 5 GHz, minimálně čtyři LAN porty.
Dokázal by někdo poradit nějaký slušný router, který má možnost připojení externích antén? Nebo by bylo lepší vytáhnout jednu větev LAN ven a připojit ji do AP, které by vytvořilo Wifi síť?
Umístění routeu vně skříně není žádoucí.
Díky za pomoc.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#2 Příspěvek od josef_novak »

Poud jsem to pochopil správně, tak se nejedná o jednu-dvě místnosti, ale nějaký komplex, takže kdybych měl možnost chrániček a natahané kabely, tak bych využil tohle. Umístit se to dá na/pod strop, napájení je přes PoE, správa (předávání klientů mezi jednotlivými AP je příkladná) pomocí UniFi Network Controlleru atd. Ideální pro nějaký komplex, kde se umístí potřebný počet kusů.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše: Kdybychom nechali WLAN router zavřený v tom plechovém rozvaděči, tak to určitě bude mít negativní vliv na WLAN signál.
Už je tady k tomu někde vlákno, konkrétně digitální elektroměry s GSM anténou jsou taky zavřený v oceloplechovce a stejně to spolehlivě bonzuje spotřebu. Kmitočet je teda cca 3 x nižší ale Faraday to asi úplně nedomyslel. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Používám RB493G. 9x 1G LAN a 3x slot pro wifi. Wifi mám vytažené RSMA prodloužením a anténu našroubovanou na té bedně..
Ale dnes už se asi nevyrábí a je to celkem drahá skládačka. Asi bych tam dal nějakou levnější wifi (někam doprostřed té oblasti), celkem dobry zkušenosti mám s TP linkem

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#5 Příspěvek od piCZus »

Stále se zapomíná na to, že nejvzdálenější zařízení, které bývá připojené s bídou třetinovou rychlostí než ty blízké, to dodrbe všem ostatním. Jedno AP si nainstaluji max. doprostřed jednopodlažního bytu a tam plechový rozvaděč nebývá. Pak se objevují dotazy, mám čtyři čárky a rychlost je pomalá :lol:
90% bytů má wifi router na chodbě za domovními dveřmi se zásuvkou vyvedenou z jističů, v domcích to je v patře pod střechou a takhle se uvažuje všude stejně.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

PiCZusi, představ si, že tenhle plechový rozvaděč trůní přesně uprostřed rodinného domku, v prvním patře.
To je překvapení, že? :-)
Jinak už je objednáno toto železo: https://www.i4wifi.cz/cs/211098-access- ... tik-cap-ac

V sobotu to namontuju a uvidím, jak to pojede.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#7 Příspěvek od piCZus »

Nic nového, další domek s jedním APečkem v patře.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

A tak jak bys to udělal líp, pouč nás. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#9 Příspěvek od davemh »

piCZus píše:90% bytů...za domovními dveřmi

Jsi mi sebral iluze. Já si bláhově myslel, jak elegnatně jsem to vyřešil :(

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Problem je, že ani někteří kluci od ISP neví, co je zisk všesměrové antény a jak vypadá diagram antény. Mám skoro uprostřed bytu mikrotika a 7dBi anténu. Kritický zařízení mám stejně připojený kabelem a na zbytek je citlivost karty v kombinaci s profilem 20/12 plně dostačující.
Hodně záleží na rozlehlost objektů a stavebním materiálu. Lze použít opakovače, nebo lépe více AP. Pokud mi někde síla (nebo ještě lépe) kvality spoje hapruje. Ten Mikrotik umí měřit i s/n.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#11 Příspěvek od piCZus »

@davemh: Ještě se hodně používá ta zásuvka mezi wc a koupelnou, co bývá v panelácích 15 cm nad zemí, kde má kamarád i wifi router, který už jsem 2x měnil a vždy z něj smrděla aviváž, ale samozřejmě nikdo nic :lol:

Co se týče poučování, tak ať si každý dělá co chce. Tazatel má vybráno (dobře) a snad má jako hlavní router také mikrotik, aby na něm rozjel capsman server (pro svého zakoupeného cap klienta). Akorát je škoda, že si nekoupil ještě jeden do přízemí, který by dokryl případně i terasu/zahradu. Sice nejsem z ovládání mikrotiků přes winbox nadšenec, ale jde tam nastavit téměř vše, což se klasickým routerům může jenom zdát.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“