přesný kmitočet čidel 433MHz

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

přesný kmitočet čidel 433MHz

#1 Příspěvek od mi-ro »

Nevíte jaký se používá přesný kmitočet autoDO a teplotních čidel v pásmu 433MHz? Myslím že původně to bylo 433,92 ale většinou se uvádí 433. Bohužel čítačem se s modulací nedá měřit. Jedná se mi o nastavení scaneru a vypadá to, že každý "courá" někde jinde.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Ano, bolo to 433.92MHz, modulácia ook.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Když si správný USB Tuner "rekvalifikuješ" na přehledový přijímač (RTL-SRD), uvidíš jak moc to courá kolem té základní frekvence

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Když si na SDRku napojeným na venkovní anténu pustím přehled kolem 433 MHz, tak je tam pěknej rozptyl. Šířka pásma snad i 1 MHz, kde se ty ovladače a čidla pohybují.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Ne ne, nemám SDR. Mám normální scaner resp. TRX kam musím naklofat číslice. Tak proto ten dotaz.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud mají na desce kapacitní trimr, je tam asi nějaká snaha to nastavit na relativně přesný kmitočet.

Já mám vysílače na 868Mhz "opřený" o krystal 16MHz a každej kus musím stejně doladit, protože chci, aby to sedělo na 868.050Mhz ±10kHz. Ono to má mimo jiné vliv na dosah, s povoleným výkonem v zástavbě dám i 150m.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Ve vysílačích meteostanic nebo DO bývají rezonátory nebo snad přímo oscilátory na pevně daný kmitočet se kterým nejde pohnout. Pokud už tam je trimr tak na doladění rezonance anténky aby dala co nejvyšší výkon. Pochopitelně to neplatí u zvonků od číňana, sada za 200,-.
PS asi to bude opravdu 433,92 viz https://www.gme.cz/pars433-92k04r
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Znám spíš verze, že je tam "modulační" IO a LC oscilátor právě s trimrem. Cívka je zároveň i anténa.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Takto to vypadá na SDR

Obrázek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Žádný extra stabilní kmitočet to nemá. Vysílač je sice stabilizován nějakým SAW rezonátorem, kterej umožňuje nějakým způsobem frekvencí uhnout, přijímač je povětšinou superreakční přijímač. Když jsem držel v ruce ovladač od vrat, který ještě nebyl spárovanej (nechcel jsem otevírat a zavírat garáž), frekvence se "courala" podle toho, jak jsem jej držel v ruce a podle stavu baterie. To courání bylo vidět na bargrafu SDR, ale ta změna byla nějaký to procento - v rámci rozsahu, na který byl naladěný přijímač ve vratech. Veškerá "odolnost" proti ovlivňovaní těch samých vrat v sousedství se děje pouze digitálním přenosem - proto to napárování ovladačů. Když připojím k SDR televizní anténu, připomíná to válečnou frontu, jak se kolikrát snaží mezi sebou přebít různé systémy, co chodí na 433MHz. Pásmo zabírá tak odhadem několik MHZ. Nikde přesná frekvence psaná není, jen 433MHz. Výsledek je tudíž věcí přesnosti naladění a stavu komponentů, stárnutím může kmitočet ujíždět. Vysílač je obyčejný oscilátor laděný SAW a doladěný kolikrát mosazným šroubem v cívce - klíčuje se spouštěním proudu do báze tranzistoru toho oscilátoru. Procesor to nijak neladí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Jo, s tím 1 MHz jsem to trochu přehnal, ale 500 kHz už skoro jo.
Přílohy
433 pásmo
433 pásmo

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

No,já jsem si myslel, že pásmo 868 je širší, pak jsem si přečetl normu a zjistil jsem, že mám k dispozici jen nějakých 5 virtuálních kanálů, celý se to vleze do pár set kHz + dva jsou bokem. Žádná sláva, ale pořád to jde díky LBT. To ale prostý vysílač neumí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#13 Příspěvek od monterjirka »

Artaban001 píše:... přijímač je povětšinou superreakční přijímač...
A ten není nijak zvlášť selektivní.
Takže když vezmu ručku na 70cm a 5w volám na převaděč na frekvenci o cca 2 MHz níže, přijímač v autě toho moc nepřijme...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Myslím je to i v těch zvoncích pořešeno jedním švábem. Měl jsem rozdělaný tlačítko jedné sady z kamenného krámu, "výrobek" distribuovaný českou firmou. Uvnitř je jenom 16-pin šváb, 12V fotobaterka, mikrotlačítko a sada asi pěti-šesti drátových klem. Krystaly jsem viděl jen uvnitř větších meteostanic, běžné bezdrátové "teploměry" je také nemají.

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“