Elektrocentrála - rodinný dům

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

Elektrocentrála - rodinný dům

#1 Příspěvek od sonyr »

Ahoj. Prosím o radu jak si připravit rozvaděč pro připojení třífázové elektrocentrály. Naskytla se mi možnost pořídit zánovní elektrocentrálu která byla již použita pro zálohu rodinného domu v rakousku.... Minimálně použitá a za čtvrtinovou cenu... Centrála má vlastní chránič a tak tedy mi neni uplně jasné jak jí měli zapojenou do rozvaděče... Má klasika pětikolikovou zásuvku a pak dvě 250v a zesílení pro sváření... Prosím nejlépe jednoduché schéma. Mám novostavbu vše pod chrániči... Přívod prvního rozvaděče je opatřen hlavním vypínačem na který je přiveden třífáz od elektzrocentrály. Předpoklad je že při výpadku vypnu hlavní vypínač na který je přivedena i elektrocentrála. Co s N a zemí? Děkuji R....

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Zadání problému do gúglu vede například na diskusi elektrika.cz. Tam je schéma zapojení. Základem bezproblémového a bezp. provozu je přepínač se třemi polohami: Síť - Vypnuto - agregát. Nebo navzájem blokovaná relé či stykače. Nesmí nastat možnost oba zdroje spojit.

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#3 Příspěvek od sonyr »

To je logické... Při výpadku proudu a zapojení elektrocentrály musí u mě v domě proběhnout několik opatření. První odpojit dům od sítě, druhý odpojit FVE od rozvaděče v domě a třetí řízené vytápění z přebytků FVE. Z toho plyne že toto nelze automatizovat nebo by to bylo velmi složité. Samozřejmě jsem googlil ale nenašel jsem jasnou odpoveď. Tedy ještě jednou jak zapojit elektrocentrálu s chráničem do rozvaděče domu děkuji.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Podle schématu je nutno vodič N z centrály zapojit přes přepínač sítí a vodič PE z centrály propojit natvrdo s ostatními PE. Existence či absence chrániče na to nemá vliv. Nebo jinak- toto zapojení neovlivní funkci chrániče na centrále.
Schéma sem nedám, protože to z mobilu neumím.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Rozdelil (strihol) by som prívod od elektromerového miesta okrem PE(PEN).
Samicu 32A(63A) pripojiť k elektromerovému miestu, samca s gumeným káblom do domového (bytového) rozvádzača.
Normálne sa prepoja. pri výpadku siete sa ten kábel so samcom odpojí od siete a pripojí sa k elektrocentrále cez prípadnú redukciu (na centrále bude asi menší konektor).

Ešte to chce vyriešiť "DvojTarif", ak je použitý.

Možno by to šlo druhým káblom (jeden modrý vodič) so zásuvkami, len s opačne zapojenými zásuvka/záztrčka (samec/samica) ako ten hlavný kábel.
Naposledy upravil(a) procesor dne 15 pro 2019, 14:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#6 Příspěvek od sonyr »

Vodič PE je jasný. Když přes přepínač zapojím na N v rozvaděči nepůjdou mi ostatní rozvaděče v domě (mam tři). Takto mi půjde pouze rozvaděč do kterého bude přímo zapojená centrála... Je ještě nějaká jiná možnost?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Proč jako řešit tarify, když se centrála připojuje vždycky ZA elektroměr?
Když elektroměr i sazbový přepínač je při nepřítomnosti napětí rozvodné sítě stejně nečinný?
Ještě je možnost, nechat to zapojit a zrevidovat lidi, co tomu rozumějí.

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#8 Příspěvek od sonyr »

procesor píše:Rozdelil (strihol) by som prívod od elektromerového miesta okrem PE(PEN).
Samicu 32A(63A) pripojiť k elektromerovému miestu, samca s gumeným káblom do domového (bytového) rozvádzača.
Normálne sa prepoja. pri výpadku siete sa ten kábel so samcom odpojí od siete a pripojí sa k elektrocentrále cez prípadnú redukciu (na centrále bude asi menší konektor).

Ešte to chce vyriešiť "DvojTarif", ak je použitý.

Možno by to člo druhým káblom (jeden modrý vodič) so zásuvkami, len s opačne zapojenými zásuvka/záztrčka (samec/samica) ako ten hlavný kábel.
Chápu... Ale to u mě nepůjde takto vyřešit. Zaprvé bych nechtěl mít dům na zástrčku :-) a za druhé mam dům připojen 4x16tkou to by bylo opravdu bastlení. Navíc mi to nevyřeší vodič N z centrály...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

pre sinclair
aby ti šli, alebo nešli spotrebiče ovládané v závislosti od prepínania tarifu.

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#10 Příspěvek od sonyr »

procesor píše:pre sinclair
aby ti šli, alebo nešli spotrebiče ovládané v závislosti od prepínania tarifu.
To mam vyřešeno :-)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

sonyr píše:
Chápu... Ale to u mě nepůjde takto vyřešit. Zaprvé bych nechtěl mít dům na zástrčku :-) a za druhé mam dům připojen 4x16tkou to by bylo opravdu bastlení. Navíc mi to nevyřeší vodič N z centrály...
To isté môžeš spraviť aj s manuálnym prepínačom (musí mať prúdové zaťaženie minimálne ako máš hodnotu na hlavnom vypínači pri elektromere.

S NULAKom ....nerozuniem čo tým myslíš.
Závisí to od toho, kde máš miesto rozdelenie TNC na TNS.
Chcelo by vidieť projekt ako to máš zapojené. Inak ťaháme chlpy s deky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Čím je připojený dům, není rozhodující a je to dáno předpisem distribuční společnosti. Stejně tak přívod 4x16 nic nevypovídá o hodnotě hlavního jističe, nebo skutečné spotřebě domu.
Celé by to vyřešil jeden přepínač VS32, číslo zapojení můžu zjistit.
Musí to ale dělat někdo, kdo se pod to taky podepíše.

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#13 Příspěvek od sonyr »

procesor píše:
sonyr píše:
Chápu... Ale to u mě nepůjde takto vyřešit. Zaprvé bych nechtěl mít dům na zástrčku :-) a za druhé mam dům připojen 4x16tkou to by bylo opravdu bastlení. Navíc mi to nevyřeší vodič N z centrály...
To isté môžeš spraviť aj s manuálnym prepínačom (musí mať prúdové zaťaženie minimálne ako máš hodnotu na hlavnom vypínači pri elektromere.

S NULAKom ....nerozuniem čo tým myslíš.
Závisí to od toho, kde máš miesto rozdelenie TNC na TNS.
Chcelo by vidieť projekt ako to máš zapojené. Inak ťaháme chlpy s deky.
Pokusím se popsat.

Všechny tři rozvaděče jsou propojeny 4x16. V každém rozvaděči je chranič. Přívod od elektrocentrály mam přiveden k prvnímu rozvděči kde mam hlavní vypínač. Na tento vypínač je i zapojen 3x2,5 a PE k ostatním PE. Problém je kam zapojit N od centrály? Centrála totiž proudový chránič již obsahuje.... Popsal jsem to srozumitelně?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Myslím, že ten chránič v centrále bude dělat neplechu a bude nutné jej vyřadit. Sebemenší přizemnění PE někde v některém rozvaděči jej bude shazovat. Ta elektrocentrála má vlastní PE a zemnicí kolík?

Uživatelský avatar
sonyr
Příspěvky: 39
Registrován: 11 dub 2012, 02:00

#15 Příspěvek od sonyr »

Toto je na elektrocentrále..
Přílohy
1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“