Parkside PABSP 20 Li-B2 nejede v zimě

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Parkside PABSP 20 Li-B2 nejede v zimě

#1 Příspěvek od Nakadah »

V zimě pod cca 4-5C° akuvrtačka nejede. A proč nejede? Protože termistor.

https://nakadah.rajce.idnes.cz/Parkside ... G_1296.jpg

Červeně označen mini SMD termistor NTC. Při 25°C má cca 38kOhm, při 0°C cca 200kOhm. Chvilku trvalo ho najít mršku. Stačí nahradit pevným rezistorem a jedeme. Loňský model A1 tenhle problém neměl. A jinak DPS regulátoru doporučuju zastříknoout ochranným lakem.

Toto info je pro ty kdo neřeší záruku a nebojí se pájet takový pidi mršky. Ostatní nechť se spokojí s tím jak to funguje a nebo to Lidlu vrátí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Jakej to proboha může mít účel, že vrtačka za zimy nejede? Ochrana LiIonů?
Nebo to je modifikace pouze do teplých krajin? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Nakadah »

Omlouvám se ze naprosto zbytečný příspěvek, protože ze součástky se po plném očistění z lepící hmoty vyklubal jenom SMD kondík. Není to termistor a i když se jevil odporově teplotně závislý, tak je to spíš změna odporu dále v obvodu. Nejsem schopný to najít a v datasheetu mCU sem nenašel nikde zmínku, že by si interně uměl měřit teplotu.

Ano, tato vrtačka, tento model B2 v zimě nejede. Návod dokonce píše pracovní teplotu +4 až +40°C. Nejsem sám kdo o tom píše.

edit. znovu sem si pročítal datasheet pro mCU PAC5222QM - má to interní monitor teploty a výkonu. Takže žluťák prostě napsal program, že to pod +4°C nepojede hotovo.

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#4 Příspěvek od Jarek443 »

Bohužel u verze z minulého roku mi po týdnu shořel motor. Běžel na volno jen se z něho zakouřilo. Byla to prý celkem běžná závada tohoto modelu

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#5 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, já ten loňský model mám, měl jsem na ní závadu elektroniky, po komunikaci s lídlem, mi byly vráceny peníze, z důvodu, že náhradní neměli. Zpět tu nefunkční nechtěli. Propájel jsem jednu desku, o té doby jede. :) S tou teplotou to někdy zkusím.

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#6 Příspěvek od Jarek443 »

Mně chtěli dát druhou, ale vzal jsem raději peníze.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

No nekup to, ked je to take lacne...

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Nakadah »

Bylo to jen 1390, protoze nepotrebuju baterku a nabijecku. Ty mam z dalsich parkside veci. Akorat od pondelka to v ramci vanocnich slev zdrazili na 1890 :D full verze za skoro 3000. Nevim esi to vratim nebo si to necham. V praci jednu tu stejnou drtime v dilne, takse uvidi. Jo a ta taky nejede v zime :D

mCU umi komunikovat po I2C, UART i SPI. Ale na tohle nemam abych se vrtal v SW a kdo vi esi by to slo vycist a neni zamknuty.

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#9 Příspěvek od DavidChlup »

Máte si koupit makitu, ta jede i v zimě! :D

Uživatelský avatar
jamesn
Příspěvky: 47
Registrován: 03 říj 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jamesn »

Ahoj mám z řady performance tedy té nové akuvrtacku v zimě nejede, oscilační nástroj nejede, ocaska nejede, vrtací kladivo jede a flexa jede..tak v čem je problém? Je to super nářadí ale takovahle závislost na teplotě-zime je dost naprd. Klidně nářadí kuchnu a vyměním co bude třeba. Jen vědět co.. pomůže někdo? Předem děkuji.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Nakadah »

Jen zopakuji že nejde vyměnit nic. Teplotu si měří samotný řídící obvod, musel by se upravit FW uvnitř něj. A na to kašlu se v tom rýpat, to už je na mě moc složité. Prostě čínan vzal požadavek na rozsah pracovních teplot doslova dle zadání.

Uživatelský avatar
moole
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2008, 02:00

#12 Příspěvek od moole »

Nešel by navrhnout nějaký kousek elektroniky typu vrabčí hnízdo, paralelně připojený na spoušt, který v případě, že se nerozsvítí přisvětlovací led, pustí proud skrz odpor přilepený k pouzdru mCU? Tzn. něco jako žhavení u dieselů🙂
Jakmile teplota vzroste, vrtačka začne pracovat, obvod se odpojí a po zbytek práce a roku zůstane odpojený.

Uživatelský avatar
barahir
Příspěvky: 1
Registrován: 26 pro 2020, 01:00

#13 Příspěvek od barahir »

Zdá se, že soudruzi z Polské lidové republiky řešení našli a je to opravdu termistor: https://youtu.be/u9zB9oMhCSU

Verze Parkside PABSP 20 Li-B2 je teď ve výprodeji za 1500 Kč i s baterkou a nabíječkou, tak jsem si jí objednal a příležitostně bych to zkusil přepájet. PABSP 20 Li-C2 už má elektroniku jinou a chybu s "5 °C" opravenou.

Uživatelský avatar
digitos
Příspěvky: 1
Registrován: 05 úno 2023, 01:00

#14 Příspěvek od digitos »

Ahoj všichni, i když je to staré téma tak se to třeba bude někomu hodit. Povedlo se mi úspěšně vyřadit termistor na mé B2 vrtačce. Je tam miniaturní SMD termistor hned vedle prostředního mosfetu na straně u spouště (jediná součástka nelze se splést). Naměřil jsem na něm +/- 10k při cca 20°C. Nahradil jsem ho nejbližsím pevným odporem co jsem měl - 9k, a vrtačka funguje bez problémů. Pozor na velice jemné pájecí plošky, povedlo se mi jednu utrhnout, naštěstí se nevyrthla úplně tak jsem to celé pojistil epoxidem.

Zdar
Přílohy
termistor.jpg

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“