Bručící EL34 zesák

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

Bručící EL34 zesák

#1 Příspěvek od pdp7 »

Po nějakém tom studování informací z internetu jak by měly zeměné jednotlivé komponenty v zesilovači, jak by měla být kastle připojená na PE vodič, dále za transformátorem a usměrňovačem hlavní vyhlazovací kondenzátor jehož mínus pól je oním společným bodem ze kterého paprskovitě rozvádí "napájecí zem" k jednotlivým blokům (korekce, předzesilovač, koncák, zem reproduktorů) a že tento společný bod se už dále ke kastli nepřipojuje jsem už četl. Přesto zesilovač bručí jako o závod a když to přecejenom u vstupu s tou kastlí propojím situace se zlepší. Chápe to někdo? :roll:

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#2 Příspěvek od ferdislav »

Jo, to neni neobvykle, u kytarovych zesiku to tak byva, zemeno kastli na nekolika mistech, je to celkem alchimie, spis to chce fotku realizace a obrazek schematu,pak se da hledat

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

tieto problémy sa tu riešili viackrát, treba skúsiť vyhľadávať vo fóre. Je tam viacero príčin, závisí, či ten brum je veľmi nízkej frekvencie alebo rádovo niekoľko stovák Hz.
Ak to brumí na 50/100Hz, tak často býva vyschnutý niektorý z napájacích kondenzátorov. Taktiež častou príčinou býva aj chybná niektorá z elektrónok, mávajú totiž dotyk žeraviaceho vlákna na katódu, čo potom spôsobuje takýto zvuk.
Ak sa dobre pamätám, tak Music 130 mal trimer, zvaný odbručovač, medzi vývodmi žeravenia. Pokiaľ sú elektrónky dobré, jeho nastavením sa dá potlačiť táto nízkofrekvenčná zložka. Do zemniacich liniek by som nezasahoval.

Ak je brum na vyššej frekvencii, treba si vyskúšať skratovať vstup zosilňovača, či odíde.
Ak nie, tak potom zrejme niektorý z tienených káblikov nemá kontakt na zem. Potom cez kapacitnú väzbu sa naindukujú do signálového vodiča vyššie harmonické kmitočty, čím vyššia frekvencia, tým vyšší indukovaný prúd cez malú kapacitu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Já se podobně nachytal u prvního zesilovače, který jsem si stavěl - korekce s MDA4290 a konec s A2030.
Použil jsem dvě různá zapojení, z nich jsem vyrobil komplet zesilovač.
Ale protože jsem o tom věděl prd, tak jsem nechal na výstupu korekčního zesilovače jeden elyt, na vstupu konce druhý elyt.
Mezi nimi asi 20 cm stíněného káblíku.
To by člověk nevěřil, co to dělalo za neplechu. Brumilo to na různých frekvencích, občas se tam namotalo i nějaké středovlnné rádio, prostě průser.
Až mě známý upozornil na to, že nemůžu dát takhle dva elyty bez definování potenciálu, tak jsem vždy jeden ekyt nahradil propojkou a už to bylo OK (v rámc možností).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

Stačí, aby v blízkosti síťového trafa bylo něco, co tvoří elektrický závit nakrátko a součástí tohoto závitu byl zemní spoj v signálové cestě. Měl jsem takový problém u lampového zesilovače: samotný zesilovač nebruměl, po připojení k jinému uzemněnému zařízení bruměl. Při zkratování vstupu na šasi zesilovače nebruměl. Příčina byla ta, že zem elektroniky zesilovače byla připevněna k jednomu šroubu držícímu trafo a zemnicí vodič od síťové šňůry k druhému. Při připojení uzemněného zařízení se uzavřel obvod přes signálový kabel a oba síťové přívody a brumělo to velice hezky.

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od pdp7 »

Člověk se učí pořád, v mým případě stačilo propojit plášť potenciometrů se zemí a po problému :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Přizemnit plášť poťáků někdy nepomůže. Já jsem musel mezi hřídelkama namotat "do slalomu" bronzový lanko, na jedný straně napínaný pružinou. Zemnění muselo být jen na straně bez pružiny. Bez toho to sice nevrčelo ale při otáčení poťáků prskalo podobně jako když je vydrbaná dráha poťáku. Poťáky byly TP260 0,5 a 1 M. Prostě film maziva mezi hřídelkou a hliníkovým čelem poťáku občas "odizolovalo" oba díly od sebe a při sepmutí a rozepnutí to prsklo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud jde o profi , tak nejdříve kondy , po elytech vazební- klidový proud .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“