osciloskop C1-94 padá VN

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

osciloskop C1-94 padá VN

#1 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Dobrý deň kolegovia,
dostal sa mi do rúk tento osciloskop na opravu od kamaráta.
problém má so zdrojom VN, ktorý po krátkej dobe (~30 sekúnd) vysadí oscilácie. Tranzistory pri tomto momente nie sú prehriate, dá sa na nich udržať prst.

vyskúšal som viacero vecí, napájacie napätia +/-12V sú OK, zvyšok osciloskopu beží ako má. Pri pridaní jasu kolísal ako vertikálny tak i horizontálny rozmer a vzápätí obrazovka stmavla, teraz sa už ani nerozosvieti. žeravenie ale svieti a ani stopa nepoukazovala na vyčerpanú obrazovku.

Na začiatku bol spálený odpor R1 v zdroji napájajúcom flyback menič a jeden vyschnutý kondenzátor štartujúci menič. Ten vymenil ešte kamarát.

VN trafo som vybral a otestoval na medzizávitové skraty, javilo sa dobré. Pre istotu som tu mal jedno doma vinuté trafo presne pre tento účel a s ním som kontrolne overil, či sa bude opakovať chyba, nakoľko som mal podozrenie, že skrat by sa mohol objaviť až pri zvýšenom napätí. Porucha aj s novým trafom bola stále prítomná.
Zistil som, že keď odpojím katódu D6, menič nabehne bez výpadku. To vrhlo podozrenie na tieto VN diódy, otestoval som ich na záverný prúd pri 3kV, ktorý bol okolo 150uA.
Podobná vec sa riešila v tomto vlákne
Taktiež som overil kondenzátory C7 a C8, kapacitu majú v poriadku, ich nahradenie inými, použitými 12nF situáciu nezmenilo.
Taktiež som overil diódy D2, D4 a D5 v násobiči napätia, tie do záverného napätia (cca 240V) majú prakticky nulový zvodový prúd.
Kondenzátory C3 C5 a C6 (1uF/100V) boli už dávnejšie vymenené za nové, pri činnosti na nich býva cca 20-60V, ktoré klesne na nulu po vysadení oscilácií meniča.
Prosím máte nejaké nápady, čo by ešte mohlo byť chybné?
Za vaše nápady ďakujem.
Ivan

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Nějak nerozumím stavu - vysadí oscilace po cca 30s a "...teraz sa už ani nerozsvieti...". Ono to chce trochu měřit napětí v tom měniči.
Také si trochu ujasni funkci - R1 měnič nenapájí a D6 v něm není vůbec.
Aby oscilátor kmital, musí být C1, C2 v pořádku... že je měnil kamarád, není relevantní informace.
:wink:
Začni třeba měřením napětí +12V, -12V, UeT3...
Přílohy
měnič.png

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

aby som objasnil problém, na začiatku menič bežal v poriadku na stole asi pol hodinu. Po opätovnom zapnutí osciloskopu som pozoroval, že s pridávaním jasu na obrazovke začal kolísať rozmer a vzápätí pri max. jase obrazovka pozvolne zhasla.
Teraz pri spustení osciloskopu a vystredení napätia na vychyľovacích doštičkách lúč ani nevidím, napatie na meniči sa objaví len asi na 30 sekúnd a vzápätí vysadí.
Kondenzátory C1 a C2 sú nové, aj ostatné elektrolyty na sekundári tohoto vn zdroja.
Asi mám inú schému, no tam VN diódy D1005 sú označené D5 a D6, no zapojenie je to isté, ako ste priložili.
Taktiež vo vašom prípade R4 je môj R1.
Meranie nízkych napätí na plávajúcom VN je trocha problém, skúšal som merať napätie na kondenzátoroch diódového násobiča, na c3 mám okolo 30V, C5 a C6 okolo 60V, je to ale problém presne zmerať, keďže to napätie začne rýchlo padať po vysadení meniča.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Ale já jsem psal o jiných napětích. :wink:
Germaniové tranzistory T1 a T2 to také nemusely přežít ve zdraví.
Násobič pro obrazovku (-2000V) tvoří D5, D1(D6) a C7, C8. Závěrný proud diod 0,15mA mi také nepřijde nijak skvělý...
...a také zkontroluj C21 a C9.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

Vyměň ty VN diody. Pokud se dobře pamatuju, tak tam jsou takové oranžové kvádříky. To odpovídá tomu měkkému VN, kdy se rozměr mění s jasem. No a těm tranzistorům, jak psal masar výše, bych taky nevěřil a vyměnil je.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od voodoo400 »

mňa tie diódy tiež potrápili, nakoniec stačilo dať 4 x UF4007 v serii a bolo po probléme. Kondenzátory tiež komplet nové.[/img]
Přílohy
IMG_20190212_144049536m.jpg

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#7 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Skúšal som tie germániové nahradiť kremíkovými KF517, čo som mal poruke, správalo sa to identicky. Viem, že majú väčšie otváracie napätie, no trafo meniča bolo navrhnuté s celkom veľkou rezervou v prevodovom pomere (40/5 závitov). Idem vyskúšať tie diódy v meniči.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

páni, tak skutočne tie dve diódy príliš zaťažovali VN zdroj. Po ich náhrade za dveTesla KYX28/10 sa osciloskop rozbehol.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#9 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Páni, je tu ešte jeden problém: obrazovka svieti, vidieť kalibračný obdĺžnik, avšak neviem doostriť obraz. VN meriam so sondou 1:1000 cca 800V, ostriace napätie je ale v poriadku v intervale od 150 do 350V.
Napätie na kolektoroch tranzistorov meniča je cca 50v peak-peak,
kondenzátory som už raz testoval na zvod pri cca 1kV, bol nemerateľný. Na oboch je napätie približne vyvážené, 400V a 400V, začínam mať podozrenie, či sa nepoškodilo VN trafo.

Ivan
Naposledy upravil(a) Ivan_Ryger dne 31 pro 2019, 07:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Podívej se na kolíky v patici obrazovky. Netvrdím že je to tím, ale oxid je sviňa! :lol: Pokud tedy to napětí je a mění se i na patici.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

VN by mělo být -2000V. 1000V je málo. Zkontroluj napětí na C7 a C8 na každém zvlášť, ne proti kostře, ale na jejich vývodech. Na každém by mělo být stejně, t.j. 1000V.
:wink:

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od voodoo400 »

A tie KYX28 nie sú pomalé na to? Tam to beží na 30 - 40kHz...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

4x 1N4007 v sérií by fungovalo tiež.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#14 Příspěvek od vlastoTN »

Tiež som si posedel nad týmto"kukátkom",čosi blblo nepravidelne sa strácala a opäť objavovala stopa, chyba bola v zvode tej červenej keramiky už ale neviem v ktorej časti..

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#15 Příspěvek od voodoo400 »

4x 1N4007 sú pomalé, 4x UF4007 je ok

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“