Pracovní deska

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

Pracovní deska

#1 Příspěvek od makak »

Možná dostanu vynadáno, že to sem nepatří. Jenomže když se má správně měřit, musí se to taky na něčem dělat a například při měření velkých odporů na tom docela záleží. Hledám materiál na pracovní desku, či spíše podložku, který by měl velmi vysoký izolační odpor a současně nebyl zdrojem statické elektřiny. Představa je taková, že na stole by byl velký kus plechu jako stínění a na tom nějaká fólie nebo tenčí deska s uvedenými vlastnostmi.
Máte nějaký nápad nebo zkušenost ?

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Trošku nerozumím požadavku na izolaci kvůli měření velkých, jako rozměrově nebo vysokých hodnotou, odporů. Já v práci i v domácí dílně používám na stolech čtverec antistatické podlahy Elektrostatik . Mám jí jen tak volně položenou, ale šlo by pod ní vložit někam do rohu kousek plechu, který bude ukostřený. V praxi se čtverce na podlaze podkládají jedním měděným páskem o šířce asi 12mm a celá síť se pak připojí na zemní potenciál.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Asi by bylo dobře upřesnit, jak velké jsou ty velmi velké odpory, jak často takové měření přichází v úvahu a případně v jak velkém a těžkém zařízení se měří a s jak velkým napětím se vlastně pracuje. Je to možná krutě neprofesionální, ale na dřevotřískové desce mám zátěžový koberec (není antistatický) a na něj si pokládám pod bastl normální A4 papír, co vytáhnu z tiskárny. Když je papír špinavý, vyměním ho za nový. Měřák mi měří do 1GΩ a přiložením hrotů na suchý papír nenaměřím nic, takže to zjevně z hlediska svodů takto vyhovuje. Tam, kde se opravdu hraje na svody, je stejně nejlepší, když je vše kritické co nejvíc v luftě.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Už dlouhá léta mám na pracovním stole po celé ploše černou gumu cca 2mm s plátěnou vložkou uprostřed. Zatím se nestalo, že bych na povrchu nasbíral statický náboj na rozdíl např. od umakartového povrchu pracovní desky.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, staci odpory merat vo vzduchu.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#6 Příspěvek od makak »

Upřesnění - rozměry malé, hodnota 10Meg ale se snahou o co nejvyšší přesnost. Jde o to, že požadavky jdou proti sobě. Antistatických, ale tím pádem trochu vodivých podložek je dost. Zcela nevodivých plastů taky. Mezitím mě napadlo sklo nebo keramické dlaždice. Obojí by mělo být dost nevodivé a současně snad i bez tendence ke statice (oproti plastům).
To, že měřák naměří více, než 1G znamená, že přídavná chyba na 10Meg je menší, než 1%. A to už by vadilo.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#7 Příspěvek od kovar »

Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#8 Příspěvek od makak »

Dobrý tip. Na zkoušku bych mohl manželce uloupit silikonovou podložku na pečení. Navíc by mohla i přežít letmý dotek pájky, když může do trouby.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Má to opravdu mnoho výhod.
Odolává to teplotám, takže na tom můžeš klidně pájet.
Je to izolační a statika na tom není.
A další výhoda je že se to dá krásně umýt! :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Zkoušels po nich chtít pás 120 cm širokej a nebo jen ty "kuchyňský vály" 25 x 32 cm?
Potřebuju něco většího, asi tak 150 x 60 cm. Jde mi o to, zda budou se mnou komunikovat. Rubena ještě nedávno nechtěla posílat zboží pod 1000,- bez DPH, konkrétně o-kroužky a gufera.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#11 Příspěvek od makak »

Tady je 50 x 60 cm, to už je slušná velikost:
https://www.4home.cz/orion-silikonovy-v ... cm,-hneda/

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#12 Příspěvek od kovar »

U nás to mají tady.
https://www.loziska.com/
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#13 Příspěvek od makak »

Tohle je sice malé, ale zato je to teflon, ten má největší izolační odpor. Nevím, jak je na tom se statikou..
https://cs.venda.cz/teflonova-podlozka-na-grilovani/

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

To ještě nezakázali teflon v potravinářství? U DuPonta bylo už před mnoha lety prokázaný, že bábám, co dělaly s teflonem popláštění rendlíků a pod. (výpary při natavování) se narodily děti s degenerací očí. Soused chemik mi tvrdil, že teplota 260 st, co se deklaruje že teflon bez problému snáší, je jen přání ze říše snů. Mizerný šarže se rozkládají už při 200-230 stupnich. Takže skutečně ideální si něco uklohnit na teflonem potaženým rendlíku nebo ještě hůř na grilu, kde vůbec netušíš, jaká teplota tam je. :roll:
Jo a doporučuju si vzít plynovej zapalovač a zkusit si, co se bude dít při zapálení silikonu, teflonu a vitonu. Vřele doporučuju, hlavně u vitonu se spálených zbytků nedotýkat holou rukou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#15 Příspěvek od makak »

Měření odporů plánuju provádět při teplotě okolo 23°C, takže tepelný rozklad při 200°C mě nezajímá.
A v kuchyni to má manželka jenom na válení těsta, v silikonových formičkách nepečeme.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“